http://keskustelu.suomi24.fi/node/9952635#comment-50070887
Vuosia sitten kirjoittelin magneettimiehestä. Siinä samassa ketjussa väittelin kaaosteoriasta. Kaaottisen ja satunnaisen eroa selventääkseni esitin seuraavan lauseen: ”Eräät ilmiöt ovat puhtaasti satunnaisia, esimerkiksi piin desimaalit tai lottoarvonnan tulokset. Satunnaisuutta voidaan testata tilastomatematiikan keinon.”
Puhuin enemmän ja laajemmin lottoarvonnasta, mutta tuohon Piihin ne tollerot kävivät kiinni kuin rotta kananjalkaan. Sitä vatkutusta jatkuikin sitten 800 viestin verran.
Jossakin vaiheessa Tröllerö avoimesti uhosi: ”Viestiketju onkin täyttynyt hänen (Lautapäämies) huvittavasta kiemurtelustaan, jolle tässä avauksessa laitan lopullisen stopin.”
No laittamatta se stoppi jäi. Kyvyt loppuivat kesken. ;))))
Tässä Tollero-gatessa avauslauseessani luki, että tolleron pyynnöstä. Varsinaisesti avaus käsitteli EOK:ta.
Taas oli taktiikka sama: tollero suuhun ja jyrsimään. Yhtä huonosti kävi siinäkin. Tolleroiden kyvyt loppuivat taas kesken.
Ei hyvät veljet sentään. Tällainen yksittäisten sanojen vatkuttelu on kovin kyllästyttävää. Ei silti, kyllä minä näissäkin skapoissa teidät selätän vaikka vasemmalla kädellä.
Toivoisin, että keskittyisitte itse asiaan, kommentoisitte väitteitäni ja esittäisitte omia tulkintoja asioista. Sillä tavalla ne klubin asiat saadaan käsiteltyä.
Keskusteluterveisin,
Valuuttakauppias
PS. Tolleroiden oma palsta sulkeutui nyt. ;))))
Tolleroiden oma palsta on suljettu
10
203
Vastaukset
- Ketä kiinostaa ??
Sillä tavalla ne klubin asiat saadaan käsiteltyä.
Ei ketään enää mikään klubi kiinnosta kun se on purtu jo loppuun.
Mutta miksi sinä väärensit piin desimaalit?
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9973283#comment-50278865 A. Tolleroiden oman palstan vastauspalvelu on päättynyt
B. Klubin toilailuita seuraan itse, kunnes viimeinenkin kivi on käännetty
C. Piin desimaaleja varten on oma säie, pyydän esittämään asian siellä
Ystävällisin terveisin,
Valuuttakauppasetä ;))))Näin. Tämäkin tollero-keskustelu on sitten käyty loppuun.
Olihan se noloa. Tunnen sääliä ja myötähäpeääkin näistä tolleroistani.
Tollerot ryntäsivät taistoon liput liehuen, minulta tiukattiin jämerästi anteeksipyyntöjä valheistani. Kun sitten näytin kristallinkirkaasti, että valittevasti nämä minulle niin rakkaat tollerot olivat jälleen kerran väärässä, tulikin suuri hiljaisuus.
Voi minun tolleroitani. Hyvässä ja pahassa miehen persuuksen tulee kestää merivettä.Näin olen itse elänyt ja tähän toivoisin teidänkin pystyvän.
Nyt vaan ei mennyt teillä putkeen, ehkäpä sitten ensi kerralla. ;)))).- Itsekseenpuhuja.
Itsekseenpuhuja.
- Vt. vatsastapuhuja
Miten se anteeksipyyntö edistyy? ;))))
- Toinen puska
Vt. vatsastapuhuja kirjoitti:
Miten se anteeksipyyntö edistyy? ;))))
Ei puskasta tarvii pyytää anteeksi.
"Ei puskasta tarvii pyytää anteeksi."
Muotoilit hienosti puskastakivittäjien moraalisen periaateen, kiitos siitä. ;)))
En ole mitenkään yllätynyt siitä, että kaikkien persuus ei sitten kestänytkään merivettä. Eihän mopolla mahdottomia. ;))))- Anonyymi
Ja löytyi tuollainenkin erikoisuus valkun menneisyydestä, herra oli ahkera tuon palstan käyttäjä
https://keskustelu.suomi24.fi/t/8450519/isaksi-lapselle#comment-39953456
- Valehtelija.
Valehtelija.
- Rekkaamaton tusina
Huonompi homma, kun ketju sulkeutui poissaollessani. Eivät kaikki roiku joka päivä foorumilla. Jäi viimeinen sana sanomatta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1793470Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3742186Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii552157- 422028
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321481Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931251- 541203
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul4161142Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1171039- 57958