Herätystä ilmassa?

777

Niin paljon on uskovien keskuudessa riitaa, että tuli sellainen kokemus, että nyt on herätystä ilmassa.

Kun omassa seurakunnassani osallistuttiin Mahdollisuus Muutokseen -kampanja, niin oli myös erittäin paljon hengellistä taistelua. Uskovaisten välit yritettiin kaikella mahdollisella tavalla rikkoa. Silloin kun Jumala on liikkeellä, niin s-aatanakin on entistä valppaampana ja haluaa kaikin keinon sammuttaa herätyksen.

Rukoillaan, että uskovaiset yhdistyisivät ja alkaisivat puhaltamaan yhteen hiileen ja, että meillä olisi keskinäinen rakkaus. Ja että yhdessä veisimme evankeliumin sanomaa eteenpäin.

13

304

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oikeaa ja väärää

      Niin, toivottavasti tässä pöhinässä herätään erottamaan oikea evankeliumi väärästä, ja totuus harhasta.
      Vasta sen jälkeen voi tulla oikea herätys.

      • 777

        Rukoillaan ja luotetaan Jumalaan.

        Tuli mieleen edesmenneen ja arvostetun Jumalan palvelijan sanat, jotka hän sai Jumalalta kolmisen viikkoa ennen kuolemaa:

        "Opetelkaa nyt oikeeta mukautumista siihen aikaan, kun Jumalan sade alkaa. Se alkaa kyllä, ja se alkaa harvoilla muutamilla pisaroilla ensin. Eivätkä kaikki sitä Jumalan pilveksi ymmärrä. Mutta se on alkua sille sateelle, josta on Taivas nyt jo painostettu. Se nyt jo alkais mutta on vielä sellaisia tuulen väänteitä Jumalan vainiolla, Jumalan kansan keskellä, ettei voi Jumalan kirkkaat pilvet sadetta antaa. Mutta kun ne on kuivuneet, hyljätty pois, silloin alkaa sade."

        Hilja Aaltonen, 23.1.2013.


      • Lillukankukka
        777 kirjoitti:

        Rukoillaan ja luotetaan Jumalaan.

        Tuli mieleen edesmenneen ja arvostetun Jumalan palvelijan sanat, jotka hän sai Jumalalta kolmisen viikkoa ennen kuolemaa:

        "Opetelkaa nyt oikeeta mukautumista siihen aikaan, kun Jumalan sade alkaa. Se alkaa kyllä, ja se alkaa harvoilla muutamilla pisaroilla ensin. Eivätkä kaikki sitä Jumalan pilveksi ymmärrä. Mutta se on alkua sille sateelle, josta on Taivas nyt jo painostettu. Se nyt jo alkais mutta on vielä sellaisia tuulen väänteitä Jumalan vainiolla, Jumalan kansan keskellä, ettei voi Jumalan kirkkaat pilvet sadetta antaa. Mutta kun ne on kuivuneet, hyljätty pois, silloin alkaa sade."

        Hilja Aaltonen, 23.1.2013.

        Uskaltaako kysyä, että oliko kaikki Hiljan profetiat Jumalalta? Ovatko ne arvostelun yläpuolella?


      • Jeesus on Herra

        Monien tilaisuuksien ja puhujien ongelmana on se, että Pyhän Hengen ajatellaan olevan itsenäinen toimija, joka parantaa ja tekee ihmeitä. Jumala on kolmiykseys, Isä, Poika ja Pyhä Henki. On yksi Jumala, mutta kolme persoonaa. PH ei korota itseään vaan "hän
        on minut kirkastava" (Jeesus).Jeesus sanoo itsestään:"Minä olen tie, totuus ja elämä ei kukaan tule Isän tykö muutoin kuin minun kauttani" Sanoma ristiinnaulitusta ja ylösnousseesta Jeesuksesta synnyttää uskon ihmisen sydämeen.PH on siinä sanassa.Sana on elävää ja voimallista. Olen sen itse kokenut.

        Nämä Herzogit ja muut harhaopettajat luulevat, että he voivat toiminnassaan ohjeilla mielinmäärin Jumalaa.Se on kuitenkin pelkkää luulottelua.Tälläinen toimintatapa taas antaa sielunviholliselle, jota Jeesus kutsuu "VALHEEN ISÄKSI" oivan mahdollisuuden tulla areenalle ihmisiä eksyttämään.Tiettyyn rajaan asti hän pyrkii jäljittelemään Jeesusta.
        Hyvä lukijani juurru raamattuun, Jumalan sanaan, niin et eksy !!Väkeviä eksytyksiä tulee koko ajan lisää.


      • 777
        Lillukankukka kirjoitti:

        Uskaltaako kysyä, että oliko kaikki Hiljan profetiat Jumalalta? Ovatko ne arvostelun yläpuolella?

        Kaikki kuuluu koetella. Profetoiminenhan on vajavaista ja jos vain ne saisivat profetoida, jotka sata prosenttisesti profetoisivat, niin kukaan ei saisi profetoida näin Uuden Liiton aikana.


    • kaste Golgatan
      • Kavahtakaa heitä
        kii5 kirjoitti:

        https://ajankohtainen.wordpress.com/tag/latter-rain/

        Totta tosiaan.Herätystä on ilmassa.
        Valheapostolit paljastuvat.Jyvät seulotaan akanoista.Jyvät Herra ottaa laariinsa mutta akanat poltetaan tulessa.

        Jeesus varoitti ennalta näistä eksyttäjistä.
        He kyllä sanovat Herra,Herra,Kristus,Kristus,Jeesus,Jeesus, mutta hän itse on sanova näille ihmeittentekijöille:"menkää pois minun luotani."
        Haluatko olla näiden joukoissa?


    • 777

      Rukoillaan myös meille sitä, että olisimme valmiit olemaan Jumalan työpöydällä. Hän saisi muovaa meitä tahtomallana tavalla - ja olisimme valmiit särkymään ja murtumaan itsekkyydestä ja kovuudesta. Että voisimme Paavalin tavoin todeta: "Ei enää minä, vaan Kristus minussa."

    • mitä tähän sanotte?

      ^^Jeesuksen kuva ilmestyi stadionilla Johanna Tukiaisen hiuksiin. Minusta on ihan selvä kuva kyllä. :)

      • ei näy mitään

        En erota siinä kyllä yhtään mitään, ihan tehty juttu.


      • jeeveli vai peeveli

        Jonkun naama siinä on, mutta en ole ihan varma, kenen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      95
      8110
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      90
      6098
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      87
      5577
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      68
      5521
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      113
      4750
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      123
      2518
    7. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      44
      2400
    8. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      6
      1369
    9. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      7
      1364
    10. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      45
      1204
    Aihe