Ensi kertaa Madeiralle

Madeira mielessäin

Kovinpas on hiljaista täällä Madeira -palstalla...
toivottavasti joku kokenut konkari linjoilla kuitenkin on ja kertoisi vähän faktoja ensikertaa Funchaliin matkustaville.

Eli, ensiksi kyselisin vähän hintatasosta. Tuossa oli joku aiempi ketju, mutta niin vanha (2010) että hinnat tuskin enää pitävät paikkaansa. Kiinnostaisi siis tietää paljonko maksaa kahden hengen illallinen, pullo viiniä, paljonko maksaa olut jne. eli kaikki hintatieto olisi tervetullutta.

Ja sitten, mitäs suosittelisitte että kahdeksan päivän matkalla kannattaa tehdä? Lähdetään saarelle elokuussa mieheni kanssa. Ollaan aktiivisia ja tykätään liikkua joten kävelymatkat ei ole ongelma, päinvastoin. Jonkun päivän voisi ihan kaupungillakin kuluttaa, mutta tietenkin kiinnostaa se upea luonto ja siellä liikkuminen sekä mahdolliset must see -kohteet.

Olen todella kiitollinen jos viitsit vastata!

6

700

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pääosin ennallaan
    • Kukkia, kukkia

      Haaveena Madeiran matka ensikeväänä mutta nyt pähkäilen kun lomat on huhtikuussa, että onko aika paras mahdollinen. Siellä paljon erivuoden aikoina reissanneet antakaapa vinkkiä. Kiitos

      • Kukkaisjuhlat

        Madeira on aina hyvä :))
        Huhtikuun lopulla kukat kukkii parhaassa loistossa jne.


      • No Problem

        Suosittelen Madeiraa mihin aikaan vuodesta tahansa, on se sen väärtti! Olemme olleet siellä keväällä ja joulun aikaan, kummatkin ajankohdat olivat hienoja. Tuuristahan se on kiinni - esim. silloin joulun aikaan oli lämpötila n.22 astetta, ei sadepäiviä, keväällä taas n. 18 astetta ja puolet ajasta satoi.....

        Madeira on maisemaltaan aivan upea, vehreä saari. Rauhallinen, ei mikään bilepaikka, vaikka tietysti sitäkin puolta löytyy kyllä jos niin haluaa.

        Suosittelen Monten kylää, jonne pääsee esim. näköalahisseillä, sieltä edelleen toista näköalareittiä alas kasvitieteelliseen puutarhaan. Jos tykkäät kukista ja kasveista yleensä, sielllä on paljon ihasteltavaa. Eläintarha (Loro Park) kannattaa kokea.

        Jokainen tietty on omaa mieltänsä parhaasta ajankohdasta mutta minusta jokaisena vuodenaikana siellä on nähtävää. Joulun aikaankin oli tosi vehreää ja kukkiakin paljon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      104
      2301
    2. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      23
      1430
    3. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      129
      1428
    4. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      31
      1424
    5. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      68
      1243
    6. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      340
      1094
    7. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      995
    8. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      56
      944
    9. 122
      821
    10. VIELÄKIN NAURATTAA

      Seurustelua haluais. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      82
      806
    Aihe