Madeira 7 päivässä ??

Danny 32

Hei Madeiran matkaajat ja vähemmän matkaajat. Kertokaas lyhyesti miten kannattaa viikon pituinen reissu saarelle "optimoida" että saisi parhaat palat irti paikasta? Valtavat kiitokset ja suosionosoitukset kaikille järkevästi vastanneille! :D

6

2842

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vinkkejä

      - Saarikierros,
      - Monteen kaapelihissillä,
      - puutarhat, jos on niistä kiinnostunut,
      - Camanchan kylän pajukorimyymälä,
      - Nunnalaakso näköalapaikkoineen,
      - Funchalin keskustan kauppahalli.

      Saarikierros kannattaa tehdä ensikertalaisen, sitten myöhemmin voi mennä erikseen haluamaansa kohteeseen tarkemmin tutustumaan.

      • että_

        Käy erikseen tai varmista että saarikierrokseen kuuluu:
        - Gabo Girao jyrkänne
        - Sao Vicente laavakiviluolat

        Nunnalaakson keikalla on oikeastaan tärkein käydä Serradon turisirysän viereisellä näköalatasanteella.

        Puistoista tärkein on se kasvitieteellinen puutarha (samaan kokonaisuuteen kuuluu alhaalla oleva lintutarha), jonne pääsee myös toisella kaapelihissillä Montesta.
        Em. kasvitiet. hieman alaspäin on yksi orkideapuutarhoista, jos kiinnostaa.

        Jos aikaa jää ja matkassa on junnuja niin vielä Santanan Madeira Theme Park, jos pelkkiä aikuisia, niin Funchalin vanhan kaupungin Madeira Story Park. (Sao Vicenten luolassa, Santanan Theme Parkissa ja Story Centerissä paljon samaa stooria saaren synnystä ja tuliperäisyydestä).

        Keskustassa on useita museoita, mutta mutta en niin erityisen kehuisi, mutta ehkä Arte Sacra kultturelille, Luonnontieteellinen luonnosta pitävälle ja Sähkömuseo Casa da Luz tekniikan ihmisille. Lapsille on sähkömuseossa useita testijuttuja, mutta vuosi sitten kaikki tietokone vempeleet olivat rikki..., oliskohan saatu kuntoon. Näihin paikkoihin on edukkaat liput, toisin kuin noihin Sao Vicenteen, Theme Parkkiin ja Story Centreen.


    • Minardi

      Lisäisin vielä levadat, jos pitää luonnossa liikkumisesta.
      Myös saaren itäosa (Sao Lorenzon niemi) on näkemisen arvoinen.

    • Syödä

      Kannattaa maistaa Espada kalaa .Sitä et sit muualta saa. Upean makuista.Hauskaa matkaa...
      Sinne minunkin mieli ...

    • täti

      saaren pohjoisrannikko kannattaa katsastaa, tavalla tai toisella sinne pitää mennä, koska se on niin erilainen kuin Funchalin kaupungin alue.
      Muuten ekalla kerralla ei hirveästi kannata repiä itseään eri suuntiin.

    • iisa123

      kun aloitit tämän ketjun. Ensikertalaisena matkailijana Madeiralle mekin saimme tästä mukavasti vinkkejä tekemisiimme! Vinkkaisiko joku vielä muutamia asioita ostoksista: mistä löysitte parhaat kenkäkaupat, neuleet, kirjonnat?
      Obrigada.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      206
      12472
    2. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      13
      4777
    3. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      52
      3770
    4. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      108
      3141
    5. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      95
      2782
    6. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

      voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
      10
      2575
    7. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      12
      2108
    8. Golffarit kehityksen jarruna

      Nyt kun yritetään saada kivitippua toimimaan niin golffarit iskee puukolla selkään joka asiassa. Majoituspalveluja maino
      Lappajärvi
      13
      1549
    9. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      48
      1511
    10. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      72
      1358
    Aihe