http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014072918526882_uu.shtml kerrotaan, kuinka mökin "kesäkeittiön" antennin kautta salama tuhosi koko hoidon: Siinä meni digiboksit ja tv, ja kaikki sähkölaitteet kerralla.
Vaikka mökki tai omakotitalo on puiden keskellä, niin salama hakee sopivan reitin. Setäni omakotitaloon laitettiin peltikatto, jonka maadoitus taisi kiireessä unohtua. Salama löi talon viereiseen, ja pääsi katolle ulottuvien oksien peltikattoon käsiksi. Kattopelti oli lähellä saunan ilmajohtoa, josta se pääsi talon sähköverkkoon.
Kun vanhan tavan mukaan sähköt oli katkaistu sulaketaulun pääkytkimestä, niin salama jäi tekemään tuhojaan sisäverkkoon. Tv oli entinen, joitakin valaisimia irtosi ja saunalle menevän johdon kannatinvaijerin kiinnikkeet irtosi seinistä. Astioita pesemässä ollut serkkutyttö sai keittiössä salamaniskun tiskipöydän valaisimesta ja oli puolisen tuntia tajuton heräten vasta terkkarilla. Lopulta salaman lyönnistä setäni perhe selvisi pienin vahingoin, vaikka ainekset olivat pahempaankin. Sähkölaitos sanoi, ettei pääkytkintä olisi saanut avata, sillä sähkölinja olisi vaimentanut salaman aiheuttamaa jännitepiikkiä. Nyt salama jakautui eri puolille taloa rikkoen kaikkea pientä, mutta onneksi keneltäkään ei mennyt henki.
http://www.sant.fi/doc/oppaat/Antenniopas_paivitetty_10_2013_netti.pdf
"Antennimasto tulee aina maadoittaa salamaniskujen varalta vähintään 16 mm2
kuparikaapelilla. "
https://www.viestintavirasto.fi/attachments/maaraykset/M65_kuluttajaohjeistus_2014.pdf
https://www.viestintavirasto.fi/attachments/maaraykset/M_65_2013.pdf on tarkoitettu lähinnä taloyhtiöitä varten, ja siellä § 16 Antennimaston maadoitus kertoo, kuinka maadoitus tehdään tässä tapauksessa.
http://www.tukes.fi/tiedostot/sahko_ja_hissit/faq/ukkossuojaus.pdf
Muista maadoittaa peltikattosi ja antennisi
4
1347
Vastaukset
- theblixman
Jos salama iskee tv antenniin jonka kaapeli on telkkarissa kiinni, tv on senjälkeen savuavaa romua vaikka mastoputkesta menisi maadoituskaapeli maahan. myös tulipalon vaara on ilmeinen, myös asunnossa olevat ihmiset ovat vaarassa. Ukkosenjohdattimet ei takaa etteikö vahinkoja voi tulla, nehän nimensä mukaan johdattaa salaman rakennukseen.
- assssssssssss
Eikö ne johdata maahan? Jos laittaisi maadotuksen menemään kauemmas talosta, ei seinän lähelle ulos.
- Ukkosellakaan
Kannattaako foliohatun maadoitus?
- kkdkdkdkdkdkldkdkd
Kyllä itse avaan aina pääkytkimen myrskyn tullessa, koska pitkä amka-kaapeli. Kahdesti on nollavika tehnyt tuhojaan puun kaatuessa linjalle.
Ukkoseltahan ei suojaa kuin laitteiden otto irti pistorasiasta ja antenniverkosta.
Ei noita nyt niin usein ole, ettenkö jaksaisi töpseleitä repiä irti..
Noitahan näkee paljon, että antenni on maadoitettu sisällä olevaan pääpotentiaalitasauskiskoon. Minusta on vähän pelottava idea tuoda salamaa sisälle, vaikka sen siitä _pitäisikin_ jatkaa matkaansa pihalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 683219
Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)753087Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.682952On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle662621Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli442132- 611699
Huomenna heitän järjen
romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,251667Hyvää huomenta
Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.181649- 351645
- 591576