Muista maadoittaa peltikattosi ja antennisi

Salaman varalta..

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014072918526882_uu.shtml kerrotaan, kuinka mökin "kesäkeittiön" antennin kautta salama tuhosi koko hoidon: Siinä meni digiboksit ja tv, ja kaikki sähkölaitteet kerralla.

Vaikka mökki tai omakotitalo on puiden keskellä, niin salama hakee sopivan reitin. Setäni omakotitaloon laitettiin peltikatto, jonka maadoitus taisi kiireessä unohtua. Salama löi talon viereiseen, ja pääsi katolle ulottuvien oksien peltikattoon käsiksi. Kattopelti oli lähellä saunan ilmajohtoa, josta se pääsi talon sähköverkkoon.

Kun vanhan tavan mukaan sähköt oli katkaistu sulaketaulun pääkytkimestä, niin salama jäi tekemään tuhojaan sisäverkkoon. Tv oli entinen, joitakin valaisimia irtosi ja saunalle menevän johdon kannatinvaijerin kiinnikkeet irtosi seinistä. Astioita pesemässä ollut serkkutyttö sai keittiössä salamaniskun tiskipöydän valaisimesta ja oli puolisen tuntia tajuton heräten vasta terkkarilla. Lopulta salaman lyönnistä setäni perhe selvisi pienin vahingoin, vaikka ainekset olivat pahempaankin. Sähkölaitos sanoi, ettei pääkytkintä olisi saanut avata, sillä sähkölinja olisi vaimentanut salaman aiheuttamaa jännitepiikkiä. Nyt salama jakautui eri puolille taloa rikkoen kaikkea pientä, mutta onneksi keneltäkään ei mennyt henki.

http://www.sant.fi/doc/oppaat/Antenniopas_paivitetty_10_2013_netti.pdf
"Antennimasto tulee aina maadoittaa salamaniskujen varalta vähintään 16 mm2
kuparikaapelilla. "

https://www.viestintavirasto.fi/attachments/maaraykset/M65_kuluttajaohjeistus_2014.pdf

https://www.viestintavirasto.fi/attachments/maaraykset/M_65_2013.pdf on tarkoitettu lähinnä taloyhtiöitä varten, ja siellä § 16 Antennimaston maadoitus kertoo, kuinka maadoitus tehdään tässä tapauksessa.

http://www.tukes.fi/tiedostot/sahko_ja_hissit/faq/ukkossuojaus.pdf

4

1239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • theblixman

      Jos salama iskee tv antenniin jonka kaapeli on telkkarissa kiinni, tv on senjälkeen savuavaa romua vaikka mastoputkesta menisi maadoituskaapeli maahan. myös tulipalon vaara on ilmeinen, myös asunnossa olevat ihmiset ovat vaarassa. Ukkosenjohdattimet ei takaa etteikö vahinkoja voi tulla, nehän nimensä mukaan johdattaa salaman rakennukseen.

      • assssssssssss

        Eikö ne johdata maahan? Jos laittaisi maadotuksen menemään kauemmas talosta, ei seinän lähelle ulos.


    • Ukkosellakaan

      Kannattaako foliohatun maadoitus?

    • kkdkdkdkdkdkldkdkd

      Kyllä itse avaan aina pääkytkimen myrskyn tullessa, koska pitkä amka-kaapeli. Kahdesti on nollavika tehnyt tuhojaan puun kaatuessa linjalle.
      Ukkoseltahan ei suojaa kuin laitteiden otto irti pistorasiasta ja antenniverkosta.
      Ei noita nyt niin usein ole, ettenkö jaksaisi töpseleitä repiä irti..

      Noitahan näkee paljon, että antenni on maadoitettu sisällä olevaan pääpotentiaalitasauskiskoon. Minusta on vähän pelottava idea tuoda salamaa sisälle, vaikka sen siitä _pitäisikin_ jatkaa matkaansa pihalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      96
      1886
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      88
      1340
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1143
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1037
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      119
      1010
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      873
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      791
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      782
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      741
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      693
    Aihe