Auttakaa mua, oon 14vuotias tyttö, ja otin jälkiehkäsypillerin n. 2 päivän päästä tapahtumasta. Noin 10 päivää siitä alkoi menkat, kun ne just oli tapahtumaa ennen loppuneet. Myös sen jälkeen harrastin seksiä ilman kondomia. Voiko olla mahdollisuutta että olen raskaana? Siitä on nyt noin viikko, en tiedä kuuluvatko nämä jälkiehkäisypillerin aiheuttamien kuukautisten oireisiin (alavatsakivut, selkäkipu, jne) mitä kokemuksia teillä tosta pilleristä? Norveleno tai joku tällanen tais olla pillerin nimi.
Jälkiehkäisy
mirva1
497
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ensinnäkin miksi harrastas seksiä ilman ehkäisyä? Toiseksi olisiko sen harrastamisen kanssa kannattanut odotella vielä muutama vuosi! Kolmanneksi voit olla raskaana, se mahdollisuus on aina kun sitä seksiä harrastetaan ilman ehkäisyä!!!!
jälkiehkäsypillerit ei toimi VITUN IDIOOTTI
Tais olla 10 tuntia, jonka sisällä jälkiehkäisypilleri täytyy ottaa, jotta pilleri tehoaa. EI kahden päivän kuluttua!
Voit olla raskaana, kun olet ilman ehkäisyä ollut. Tuosta vuodosta 10 päivää myöhemmin on paha sanoa mitään ja varsinkin, kun olet vielä noin nuori. Kuukautisesti ei välttämättä ole vielä säännöllistyneet.
Itse kaksi kertaa joutunut ottamaan jälkiehkäisypillerin, eikä mitään oireita. Ja pilleri teki tehtävänsä molemmilla kerroilla.
Jälkiehkäisypillereissä on kyllä 72h aika, mutta tietty mitä kauemmin odottaa, sitä heikompi vaikutus on.
Fiksuna teininä harrastin vklp aikana 3 jätkän kanssa seksiä ilman ehkäisyä ja otin je-pillerin sunnuntaina. Alkiota ei tullut, mutta klamydia kylläkin.
Että kumi kunniaan!