Olen 20- vuotias miesopiskelija ja olen huomannut, että en pidä ollenkaan alkoholin aikaansaamista vaikutuksista. Jo 2-3 olutta saa minulla aikaan epämiellyttävän olotilan, eikä alkoholia tee enempää mieli. Olotilaa voisin kuvailla lähinnä epämiellyttäväksi tokkuraksi/huimaukseksi (vähän samanlainen olotila, kuin mikä tulee liian vähien yöunien jälkeen). Muita päihteitä en ole testannut, joten niiden vaikutuksista en osaa sanoa mitään. Itseäni tämä ei haittaa, mutta olen ihmetellyt, kun monet kaverini juovat reilusti enemmän ilman mitään ongelmaa.
Olenkin miettinyt, että olenko jonkinlainen poikkeustapaus (alkoholi saa minulle aikaan epämiellyttäviä vaikutuksia), vai onko kyse siitä, että toiset tykkäävät alkoholin vaikutuksista ja toiset eivät?
Olenkin miettinyt, että olenko jonkinlainen poikkeustapaus (alkoholi saa minulle aikaan epämiellyttäviä vaikutuksia), vai onko kyse siitä, että toiset tykkäävät alkoholin vaikutuksista ja toiset eivät?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Juot liian vähän. Suositeltava määrä alkoholia vuorokaudessa on 17 annosta !
Juot myös liian hitasti. Noiden 3 oluen juomiseen tulee käyttää maksimissaan 15 minuuttia, ei koko iltaa.
Sinulla voi olla samantapainen geenirakenne kuin japanilaisilla yleisesti. Heistä suuri osa ei siedä alkoholia lainkaan.
työnnä löylykauha perceeseesi, aloittaja mitään kirjoittanut, että olisi japanilainen
Minulla on myös sama olo. Siis vähän sellainen että ei pysty olemaan selvinpäin vaikka haluaisi ja vähän sellanen tökkivä olotila että millonkohan tää jo loppuu. Ei aina kuitenkaan, joskus on poikkeus että nautin humalasta aina krapulaan asti. Voi olla sekin että en alkoholia käytä kun vaan kerran about 3 kuukaudessa joten olen aika tottumaton.
Juomattomuus ei kaiketi tule kysymykseen.
Packat lensi juuri housuihin! Haju on kauhea!
Heittikö rapulaa päälle?