Autoni on entinen taksimersu W211 E200 -2009 Avantgarde..
Peräkontissa on vararengastilassa johtonippu liittimineen.
Onko tuo johto tarkoitettu vetokoukun asennukseen?
Tiedän, että taksimersuissa ei saa veroteknisistä syistä johtuen olla vetokoukkua.
Onko tähän autoon vetokoukun asennus helpompaa / halvempaa kuin "perusmersuun".
Vetokoukku entiseen taksimersuun.
10
106
Vastaukset
- mootonet
On on. Hae motonetistä koukku ja asentele paikalle. Helppo homma.
- hekoheko
ka terokin on hereillä, iskikö salama tojoon ja kerrankin oli sytytys kohdallaan
- mootonet
motonet. Perseaukisten m-b kuskien paratiisi.
- Paavo Pesusieni
Onko tuo vetokoukun johto? Katso VIN numerosta varusteet. Normaalisti pitäisi ostaa mustalaatikko jotain 200 - 400 €:a ja koukku työt, irroitettava jonkin verran kalliimpi. Mätänetin ohella kannattaa kyllä katsoa KL-varaosat ja Merteil samoin saksalaiset tarjoukset esim. Westfalian sarjasta.
- aa aloittaja
Taitaakin nuo johdot liittyä pelkästään taksin puhelin ym. varusteisiin. Johtopaketti koostuu koaksiaalikaapelista ja kahdesta muusta, joissa moninapaliittimet.
Rengaskeskus Helsingissä mainostaa irrotettava vetokoukku sähkösarja asennus 905 euroa. Taitaa olla hinta kohdallaan ?
- mbman
Mustan laatikon voi tehdä itsekin, hintaa tulee n. 50 -60 ekeä.
- mbman
http://www.ebay.de/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&_nkw=westfalia s 211&_nkwusc=festfalia s211&_rdc=1
Yllä farkun koukku ja alla sedanin vastaava, vähän yli 300.-
www.ebay.de/sch/i.html?_odkw=westfalia s 211&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xwestfalia w 211&_nkw=westfalia w 211&_sacat=0
Kun tilaat, katso, että se on nimenomaan sähkösarjalla. - ei paha hintainen
No ebayn ihmemaailmaan ja sieltä saksasta saa kiinteää koukkua ainakin S211 180:- ja noin 30:- rahdilla kotiovelle ja johtosarjalla jota mätänetti markkinoi 199:- ihanan kallista.
Muita kotimaisia toimijoita jotka kauppaavat kyseistä koukkua niin hinta pompsahtaa suomilisineen yli 100euroa ja tiedän että merkkikorjaamo veloittaa 800-900 pahimmillaan.
Kytkentä kannattaa jättää suosiolla firmalle joka ne osaa itse pääsin 50:- kun lisäsivät koukun lisävarusteeksi autoon.
Muut hilut laitoin itse paikoilleen ja kustannukset jäi alle kolmensadan euron. - unohda koko juttu
Mätään loppuun ajettuun mersuun tuskin kannattaa asentaa mitään vetokoukkua.
Se, sekä perässä vedettävä kärry jää tielle ensimmäisessä routavauriokohdassa...........Tuskin katsastuksessa edes hyväksyvät asennusta mätään peltiin. - Paavo Pesusieni
Tuo kytkentä tosiaan kannattaa jättää ammattilaiselle. Töpeksintä siinä voi aiheuttaa auton sähkölaitteiden mykistymisen, takasamin vahingoittuminen tietää kiloerkkien vahinkoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2063270Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391650Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus971503- 921409
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461344Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1601276Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121208Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231039Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89942Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.55862