kuka maksaa lehtimainonnan

en ainakaan minä

Tämän päivän paikallisessa sanomalehdessä 40-sivua ja niistä 15 k:n ja ässän päivittäistavaramainoksia (siis melkein 40%). ässällä 3-sivua ja k:lla 12!!. Tämän lisäksi koteihin jaettavassa ilmaisjakelulehdessä paikalliset supermarketit mainostavat kahdella sivulla...ja takakannessa myös paikalliset supermarketit hieman eri kokoonpanolla yhdellä sivulla(mikä h..vetin järki tässä mahtaa olla). eli tänään postiluukusta tulleissa painotuotteissa 18 sivua k:n(15) ja ässän(3) päivittäistavaramainoksia .Ei yhtään Lidlin mainosta. Lidl kuitenkin voimakkaimmin kasvava ketju suomessa. Kun menen kauppaan niin en halua maksaa medianäkyvyydestä vaan ruoasta. Ilmeisesti aika moni muukin kuluttaja on tätä mieltä, mutta yhtä ilmeisesti vain yksi ketju on tämän ymmärtänyt. Lähialueella on 4 citymarkettia ja parhaimpina(pahimpina) päivinä näillä on sanomalehdessä 2-yhteistä erillistä mainosta ja tämän lisäksi melkein jokaisella vielä jonkinlainen oma mainos. Tiedän että k-kaupat ovat jokainen itsenäisiä yrityksiä ja kilpailevat keskenään mutta tänään tein päätöksen että minä en tätä "jäsentenvälistä" ala rahoittaa

2

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lidlistä

      Asun Helsingissä ja lähimpään Lidliin on matkaa muutama sata metriä. Lidlin mainoksia tippuu postiluukusta tasaisin väliajoin, joten kyllä sekin mainostaa.

      • senytvaanontyh...

        LIDL mainostaa kerran viikossa ja samoilla tuotteilla kaikissa ketjun myymälöissä.
        oiskohan tuo "hieman" tehokkaampaa kuin tuo k:n tapa. Meilläpäin ihan sama tilanne kuin ketjun aloituksessa ja alkaa olla mahdotonta tietää/muistaa että mitä tarjouksia on voimassa missäkin kaupassa. Näinollen ohitan nykyään nuo lehtimainokset ja käyn siellä missä on yleensä edullista ja laadukasta ruokaa...arvatkaa missä:


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      233
      4159
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2624
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2355
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1426
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      115
      1406
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1169
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1087
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      953
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      936
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      921
    Aihe