Eka ilmastoitu auto tuli hankittua (M6). Mites on, voiko ilmastoinnin pitää säällä kuin säällä päällä (automatti-asennossa)? Siis kovillakin pakkasilla?
Kuinka ilmastointi kannattaa säätää pakkaskeleillä, vai onko parasta luottaa automatiikkaan?
Aika monissa autoissa tuulilasi on halki alareunasta. Taksikuski sanoi kerran, että on ilmastoinnin syytä. Mites Mazda6ssa, onko ollut tämmöisiä ongelmia? Vai huolehtiiko automatiikka siitä ettei suuttimista koskaan tule liian kylmää/kuumaa ilmaa tuulilasille?
Ilmastointi talvella?
eeropekka
2
880
Vastaukset
- JoTe
Useimmissa autoissa ilmastointi(kompressori) ei mene päälle juurikaan alle nollan. Eli automaatti voi olla päällä jatkuvasti. Käsikäyttöistakään ilmastointia ei saa päälle alle nollan(noin). Lasin halkeaminen johtuu useimmiten suurista lämpötilan äkkinäisistä vaihteluista ja korin elämisestä. Merkeissä ja malleissa suuria eroja.
- JoTe
Ilmastointia pitäisi päästä käyttämään talvella muutaman kerran kuukaudessa, että kompressorin tiivisteet eivät kovettuisi ja kylmäaineet karkaisi. Eli lämpöiseen parkkihalliin silloin tällöin jos ei ole muuta lämmintä paikkaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p475405Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "612176Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella181790Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1421742- 171525
No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol301447Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v5132881-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171097Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy771068Joutuuko Suomi24-palvelu taas oikeuteen ?
Nämä Purraa ja Perussuomalaista johtoa pedofiilian suojeliana pitävän kirjoittajan viestit eivät vain poistu täältä. Se210926