Lämppärin osto

liikaUNELMOIJA

Hih, oon vihdoin saanu mun äidin harkitsemaan vakavasti hevosen ostoa, kun eteen on sattunut sopiva hevonen. Nyt kuitenkin on vielä sitä äidin suostuttelua luvassa... Vinkatkaas mulle et miten oman äidin saa suostuteltua hevosen ostoon (ei mitään et mä haluun, vaan jotain pikku huomioita mitkä vois helpottaa hevosen ostoon kallistumista).

Ja nyt en tartte niit 'neuvoja' et ei kannata ottaa lämppärii tai koko hevosta tms, sillä olen omaa hevosta harkinnut jo monta vuotta, ja kun nyt vihdoin tuli sopiva kohdalle, niin miksei? Kun taidotkin on kunnossa... Mutta vanhemmat... suostuttelu? Hjelp!

4

821

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • arablover

      Keräät rahaa säästöön ainakin jonkun satasen. Äitisi tulisi nähdä sinut ratsastamassa/ajamassa tai mitä teetkin hevosten kanssa. Sitten alat jutella asiasta pikkuhiljaa ja järjestellä asioita. Otat äitisi mukaan tallille, hevostapahtumiin, kisoihin... kun hän pääsee sisälle touhuun ei mikään voi enää estää sitä. :)

    • mauste

      Voit sanoa myös että hevosen omistamisesta on sinulle hyötyä, opit ottamaan vastuuta, ja vanhempien ei tarvitse olla huolissaan että joutuiset pahoille teille sillä sinullahan on vastuu hevosesta :)

    • EHEHEHEHEHEH

      Itse sain lämppärin rippilahjaksi vanhemmiltani jotka eivät hevosista tienneet mitään. nyt onnellisesti olen ollut kavioliitossa samaisen tamman kanssa jo 4-vuotta ja monta vielä edessä.

      Suosittelen ottamaan äitisi mukaan tallille, että näkee mitä osaat. Tsemppiä! :)

    • raharatkasee

      Hanki ensin tuommoset 8000-10000 e, niin saat pontta sanoillesi. Toinen juttu, onko vanhemillasi joutilasta rahaa harrastukseen tommoiset 1000e/ kuukausi. Siitä se lähtee, rahasta. Laadi ensin kustannusarvio ja suunnitelma hevosen rahoittamiseksi, sitten voit jatkaa kinuamista

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      19
      2600
    2. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      67
      1659
    3. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      1607
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      112
      1579
    5. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      47
      1503
    6. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      91
      1434
    7. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1356
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1214
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      1137
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      52
      1096
    Aihe