Lämppärin osto

liikaUNELMOIJA

Hih, oon vihdoin saanu mun äidin harkitsemaan vakavasti hevosen ostoa, kun eteen on sattunut sopiva hevonen. Nyt kuitenkin on vielä sitä äidin suostuttelua luvassa... Vinkatkaas mulle et miten oman äidin saa suostuteltua hevosen ostoon (ei mitään et mä haluun, vaan jotain pikku huomioita mitkä vois helpottaa hevosen ostoon kallistumista).

Ja nyt en tartte niit 'neuvoja' et ei kannata ottaa lämppärii tai koko hevosta tms, sillä olen omaa hevosta harkinnut jo monta vuotta, ja kun nyt vihdoin tuli sopiva kohdalle, niin miksei? Kun taidotkin on kunnossa... Mutta vanhemmat... suostuttelu? Hjelp!

4

829

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • arablover

      Keräät rahaa säästöön ainakin jonkun satasen. Äitisi tulisi nähdä sinut ratsastamassa/ajamassa tai mitä teetkin hevosten kanssa. Sitten alat jutella asiasta pikkuhiljaa ja järjestellä asioita. Otat äitisi mukaan tallille, hevostapahtumiin, kisoihin... kun hän pääsee sisälle touhuun ei mikään voi enää estää sitä. :)

    • mauste

      Voit sanoa myös että hevosen omistamisesta on sinulle hyötyä, opit ottamaan vastuuta, ja vanhempien ei tarvitse olla huolissaan että joutuiset pahoille teille sillä sinullahan on vastuu hevosesta :)

    • EHEHEHEHEHEH

      Itse sain lämppärin rippilahjaksi vanhemmiltani jotka eivät hevosista tienneet mitään. nyt onnellisesti olen ollut kavioliitossa samaisen tamman kanssa jo 4-vuotta ja monta vielä edessä.

      Suosittelen ottamaan äitisi mukaan tallille, että näkee mitä osaat. Tsemppiä! :)

    • raharatkasee

      Hanki ensin tuommoset 8000-10000 e, niin saat pontta sanoillesi. Toinen juttu, onko vanhemillasi joutilasta rahaa harrastukseen tommoiset 1000e/ kuukausi. Siitä se lähtee, rahasta. Laadi ensin kustannusarvio ja suunnitelma hevosen rahoittamiseksi, sitten voit jatkaa kinuamista

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      365
      842
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      842
    3. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      76
      630
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      615
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      65
      605
    6. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      599
    7. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      30
      566
    8. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      129
      551
    9. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      547
    10. En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä

      Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.
      Ikävä
      25
      540
    Aihe