Voiko hevonen olla 55m2 kokosessa tarhassa?
Voiko karsinan pohjalle laittaa "hiekkalaatikon" hiekkaa?
kysymyksiä
3
118
Vastaukset
N. 5x10m tarha on todella pieni, itse en hevosta sellaiseen laittaisi.
Miksi hiekkaa karsinaan? Et kai ajattele käyttää sitä kuivikkeena? Hiekka ei lämmitä eikä kovin paljon pehmitäkään, eikä se myöskään sido kosteutta tai hajua. Ja jos ajattelet maapohjaista karsinaa missä olisi hiekkaa alimmaisena ja sen päällä kuivikkeet, niin hiekka sekoittuu kuivikkeisiin aikas nopeasti ja sitä menisi hukkaan melkoisesti. En siis suosittele sitä kumpaankaan tarkoitukseen.- veeramanu
Siis 55m on tarhan reunojen yhteis metri määrä.
Eli n. 11x11m. Pieni sekin olisi, lähinnä seisoskelutarha. Noin pienessä tarhassa hevosella ei ole tilaa juoksennella kunnolla kun aidat tulevat heti vastaan. Shettis tuollaisessa menisikin jo aika mukavasti, mutta isolle ponille tai hevoselle se on pieni. Tarhan pitäisi olla sen verran tilava, että hevosella on tarvittaessa tilaa juosta ylimääräisen energian purkamiseksi tai talvisin lämmitelläkseen. Henk koht pitäisin ison ponin tai hevosen minimitarhana 20x20m tilaa, niin se pääsee jo vähän juoksemaankin halutessaan. Aitaa tulisi 80m ympärysmitaltaan eli ei loppujen lopuksi hirveästi enempää kuin tuo 55m.
Toki hevonen pärjää pienemmässäkin jos on pakko, mutta se mikä on mahdollista ja mikä järkevää (=hyvä hevoselle) on kaksi eri asiaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2578870IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3076176Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?661320Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61277- 1091091
Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.75923Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut60847Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin43758MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk310680Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23666