HOAS, soluasunto ja terraarioeläimet

Muuttoa odotellessa

HOAS kieltää kotieläimet soluasunnoissa. Ovatko käärmeet laskettavissa kotieläimiksi. vai salliiko HOAS terraarioeläimet? Uskoisin, että kielto koskee allergisoivia ja mahdollista tuhoa aiheuttavia eläimiä, mutta mikä on matelijoiden tms. eläinten laita? Onko jollain kokemuksia? Turhan syyllistämisen voi jättää pois, sillä jos kielto koskee myös terraarioeläimiä niin oma käärmeeni jää väliaikaisesti vanhempieni kotiin ja nauttii edelleen hyvästä hoidosta. :)

Lisäkysymyksenä voisin esittää, että mistä kannattaa tiedustella asiaa säätiön päästä? Olen kuullut, että sähköpostiasiointi on hidasta jos vastausta tulee edes ollenkaan. Kiitos asiallisista vastauksista.

1

305

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Käärmemies

      Kyllähän se käärmekin eläin on. Se ei tosiaan tuhoa asuntoa kuten kissa, kani tai koira, mutta periaatteessa käärmeen terraarion pohjamateriaalit saattavat pölytä ja sitä kautta aiheuttaa allegriaongelmia naapureissa/seuraavassa asukkaassa. Trooppisessa (erityisen kosteassa) terraariossa puolestaan elää usein sieni- ja homekasvustoja, jotka eivät tee käärmeelle, tai useimmille ihmisille mitään, mutta voivat jälleen olla allergikolle ongelmallisia.

      Itse sain ainakaan luvan tuoda terraarioita opiskelijasolukämppään, mutta se ei ollut HOASin asunto. Kannattaa varmasti kuitenkin kysyä ja esittää asia tosiaan niin, ettei eläin koskaan poistu terraariostaan. Sillä perusteella mä aikanaan luvan sain.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7111
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7063
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      17
      3477
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe