VL:ät hyväksyvät abortin!

TJP

Totta se on. Käykää vaikka lukemassa keinohedelmöitys keskustelu. Aika tekopyhää meuhkata ehkäisysta ja samaan aikaan saa abortoida pieniä elämän alkuja, kun on kyse jonkun itsekkäästä halusta saada lapsi jota ei luonnollisesti tule.

Taas huomaa kuinka huonoja ihmisopit ovat.

15

1622

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rauha s

      Juuri mainitsemasi ongelma on moneen kertaan otettu esille vl-kirjoituksissa viime vuosina. Näissä kirjoituksissa on puhuttu, että keinohedelmöitystä pohtivien parien tulisi hyvin vakavasti ottaa tämä eettinen ongelma: mitä tehdä "ylimääräisille" alkioille. Ja että kannattaako sellaiseen hoitoon lähteä, jossa tällaisia ongelmia on.

      Väitteesi on siltä osin perusteeton.

      • mutta

        Missään ei olla kielletty koeputkihedelmöityksen käyttöä. Sen sijaan ehkäisy (mukaanlukien ehkäisy jossa vain estetään munasolun ja siittiön kohtaaminen, eli mitään alkiota ei edes synny, toisinkuin koeputkihedelmöityksessä alkoita tekemällä tehdään) kielletään erittäin jyrkästi. Missä logiikka?


      • Hynde

        80 Luvulla kun lapsena jo kyselyiässä kysyin niin sanottiin ettei uskovaiselle sovi koeputkihedelmöitys. Silloin oltiin varmaankin yleisemmin sitä mieltä. Nyt neuvotaan vaan vihjaten harkita mutta ei neuvota niin ettei hyväksytä vaikka useimmat?, ainakin useat ei hyväksy. Lapsia toivovat voivat mennä kiireillen tietämättäänkin tuollaiseen mukaan.

        Hedelmättömyyshoitoja on muitakin kuin koeputkihedelmöitys mutta tämä tuodaan tänne aina niin kuin olisi ainut keino.


      • mutta
        mutta kirjoitti:

        Missään ei olla kielletty koeputkihedelmöityksen käyttöä. Sen sijaan ehkäisy (mukaanlukien ehkäisy jossa vain estetään munasolun ja siittiön kohtaaminen, eli mitään alkiota ei edes synny, toisinkuin koeputkihedelmöityksessä alkoita tekemällä tehdään) kielletään erittäin jyrkästi. Missä logiikka?

        niin, se pitää vielä lisätä, että käyttämättä jääneet pakastetut alkiot laitetaan roskiin.


    • hande

      ovat todella vaikea, koska on olemassa niin monenlaista hedelmöityshoitoa. Ehkäisyhän voidaan neuvoa synniksi sen takia, että siinä estetään Jumalan luomistyö samalla itse kuitenkin hakien tyydytystä seksistä. Seksihän on sinänsä Jumalan lahja, jolla Hän huolehtii ihmissuvun jatkumisesta.

      hedelmöityshoitojen tarkoituksena on kenties hoitaa sairautta. Eikös vaan. No kun ei ole välttämättä isoon ääneen otettu jyrkän kielteistä kantaa, johtuu juuri tästä että siinä on kyse sairauden hoitamisesta. Jokainen uskovainen käsittää, että hoito jossa alkioita abortoidaan on väärin. Mutta koska on monia hedelmöityshoidon keinoja ei jyrkkää kantaa oteta. Näin ymmärtäisin.

      Itse tosin luottaisin Jumalan tahtoon siinä, antaako Hän lapsia vai ei.(helppo sanoa kun itselle on annettu). Tämä ei tarkoita sitä, ettenkö ymmärtäisi lapsettomien kipua asiassa. Saan itse lapsiltani niin paljon,että ymmärrän toki jos jollakin ei ole lapsia ja se on kipeä asia.

      Näin siis suhtautuminen on jätetty jokaisen yksityisen uskovaisen omalle tunnolle. Tosin asiasta kannattaa keskustella muiden uskovaisten kanssa, niin tulee ymmärrys mitä vaaroja asiassa on.

    • vl.kaveri

      Raamatussa on lukee, että lisääntykää ja täyttäkää maa. Siis ei ole väärin, kun yrittää lisääntyä avioliitossa. Väärin on, kun yrittää estää lisääntymisen itserakkautensa tähden.

      Siis asia ei ole välttämättä "kaksi puoleinen".
      Sillä ei hän ole väärin parantaa sairaitakaan, mutta väärin on aiheuttaa sairauksia muille.

      • tästä asiasta?

        mitä mieltä olet siitä kun esimerkiksi tuossa koeputkihedelmöityksessä niitä alkioita tulee useita, eli munasolu ja siittiö on jo hedelmöitetty. Niin mitä mieltä olet siitä että ne sitten tuhotaan jossain vaiheessa ne ylimääräiset alkiot tai niitä käytetään esimerkiksi joihinkin tutkimuksiin jne? Niin ja vielä sellainen, että miten tuo eroaa abortista tuo että tuhotaan alkioita?


    • vl2003

      Ei pidä paikkaansa. Vl:t voivat päättää, että alkioita "tuotetaan" vain "kohtuullinen määrä" ja kaikki käytetään: yksi, kaksi tai kolme kerrallaan. Näin tiedän myös tapahtuneen.

      Sitten on tietysti niitä, jotka eivät välitä, tai ymmärrä. Jos kysymys on siitä, ettei välitetä, kysymyksessä on kyllä synti.

      • Hynde

        Ihminen viljelee ja varjelee elämää. Jos Luoja luo kasvua sen jälkeen niin ei pidä lähteä ehkäisyn tielle valitsemaan mikä kasvaa vaan kokonaisuudessaan pidetään huolta mikä on annettu.


      • ......

        Koeputkihedelmöitys on todella pitkä, vaikea ja rahaa vievä prosessi. Väitätkö, että vl-pariskunnan pitää siis päättää, että heidän kohdallaan kerätään "vain" 3 munasolua. Kun ei edes tiedä, hedelmöittyykö ne. Kyllä tuon prosessin luonteen vuoksi munasoluja tulee aina kerättyä niin paljon kuin vain mahdollista, ja myös tästä johtuen niitä alkioitakin jää aina yli.


      • vl2003
        ...... kirjoitti:

        Koeputkihedelmöitys on todella pitkä, vaikea ja rahaa vievä prosessi. Väitätkö, että vl-pariskunnan pitää siis päättää, että heidän kohdallaan kerätään "vain" 3 munasolua. Kun ei edes tiedä, hedelmöittyykö ne. Kyllä tuon prosessin luonteen vuoksi munasoluja tulee aina kerättyä niin paljon kuin vain mahdollista, ja myös tästä johtuen niitä alkioitakin jää aina yli.

        Varmasti vaikea uskoa. Kuitenkin jos omatunto pitää käyttämättömän alkion tuhoamista murhana, ja jos haluaa omantuntonsa ääntä kuunnella, niin ei varmasti mahdotonta. Kuten sanoin, niin tiedän, että kun asia on oikein tiedostettu, niin näin on myös tehty. En halua tällä palstalla kertoa yhtään tarkemmin, koska joku voisi tunnistaa niistä itsensä (tai minut), halusin vain kertoa, että vl:ien piirissä tämä asia tiedostetaan.

        Huomaisittehan, että en aikaisemmassa viestissä ottanut itse kantaa siihen, onko koeputkihedelmöitys hyvä vai huono asia. Minulla ei nimittäin itselläni ole tähän mietittyä kantaa. Halusin vain tuoda keskustelussa esille, että sen VOI tehdä eettisesti kestävällä tavalla, ja että näin myös TEHDÄÄN.


    • VVLL

      Abortti on ehdottomasti syntiä. Kukaan vl:läinen ei halua tehdä abortttia.

    • ymmärtänyt kirjoitustasi. Siis vl:t hyväksyvät abortin mukaasi ja sitten kumminkin puhut keinohedelmöityksestä. Liittyykö se aborttiin?

      • vl2003

        Valitettavasti keinohedelmöitys ja abortti ovat monesti käsi kädessä. Hedelmöitetään suuri määrä munasoluja ja sitten hävitetään ne, joita ei "tarvita", eli kyseessä on sama asia kuin abortissa. (Tai esimerkiksi suurimmassa osassa ehkäisypillereistä, joilla on myös abortiivinen vaikutus).

        Aikaisemmissa viesteissäni kerroin, että tietojeni mukaan asian tiedostaneet vl-uskovaiset ovat tehneet tämän eettisesti. (Eli niitä ei ole pakko hedelmöittää ylimääräisiä, ja myöskin ne voidaan säilyttää tulevia hedelmöityksiä varten).

        Asia on kuitenkin mielestäni eettisesti erittäin kiistanalainen ja ongelmallinen.


    • joku]]]

      vl:t eivät hyväksy aborttia!!!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      158
      1493
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      255
      1073
    3. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      183
      722
    4. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      691
    5. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      209
      653
    6. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      63
      615
    7. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      40
      556
    8. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      66
      506
    9. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      30
      474
    10. Tulisitpa käymään joskus vielä

      Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd
      Ikävä
      23
      469
    11. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      31
      461
    12. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      25
      445
    13. Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi

      Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.
      Ikävä
      26
      440
    14. Yt:t kunnassa päättyi

      Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul
      Lappajärvi
      53
      437
    15. Sut.

      Tuhotaan. :)
      Tunteet
      37
      432
    16. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      159
      429
    17. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      69
      421
    18. 19
      394
    19. Valtiomies puhuu?

      "Trump väitti jo aiemmin maanantaina Truth Socialissa, että hän itse riittää suojaamaan maailmaa tekoälyn vaaroilta. – 
      Maailman menoa
      77
      394
    20. Poromiehentien remontti ...

      Mikä tilanne? mistä mennään
      Hyrynsalmi
      6
      393
    Aihe