www.iltalehti.fi/ulkomaat/2014073118532527_ul.shtml
"Hyökkäystunnelien avulla Hamas pystyy tekemään yllätysiskuja Israelin puolelle ja pakenemaan nopeasti maan alle iskeäkseen uudelleen jossain muualla. Tunnelien sisäänkäynnit ja jopa tunnelitkin on todennäköisesti ansoitettu räjähtein. Sisäänkäynnit on sijoitettu moskeijoiden, koulujen, talojen tai muiden julkisten rakennusten pohjakerroksiin."
Mitä luulet, punikki, suojeleeko Geneven sopimus siviilejä, jotka oleskelevat rakennuksissa, joihin hamas on sijopittanut hyökkäystunneleiden sisäänkäyntejä?
Onko mielestäsi hamaksen toiminta hyväksyttävää heidän piiloutuessa siviileiden sekaan käydessään sotaa juutalaisia vastaan?
Kallen mielestä hamaksen toiminta on todella törkeää ja siviiliväestön turvallisuutta vaarantavaa.
Hamas on moraalisesti täysin läpimätä järjestö..
Mitä mieltä palstan punikit ovat hamaksen toiminnasta ja sen moraalista?
Ei mitään?
Niin, eihän teillä yleensäkään ole mitään omia mielipiteitä mistään. Ressukat.
......................
Hamas on täysin moraaliton järjestö
58
96
Vastaukset
- Hamas on ..
paskarikollisten järjestä. Kaikki tyynni laiskoja paskaloisia.
- Olet oikeassa !
Kommunismi on synonyymi rikollisuudelle ja terrorismille.
Historia kertoo. Sen vuoksi kommareiden kannatus lähestyy absoluuttista nollaa... - Niin se menee.
Olet oikeassa ! kirjoitti:
Kommunismi on synonyymi rikollisuudelle ja terrorismille.
Historia kertoo. Sen vuoksi kommareiden kannatus lähestyy absoluuttista nollaa...Munaton hluuserikaan ei uskalla enää kirjoittaa palstalle ollenkaan. Vai olisko se joutunut taas Niuvan suljetulle, piru tietää ...
- Sheriffi.
Niin se menee. kirjoitti:
Munaton hluuserikaan ei uskalla enää kirjoittaa palstalle ollenkaan. Vai olisko se joutunut taas Niuvan suljetulle, piru tietää ...
Kyllä se on vielä mukana, vaikkakin laimenneena. Nykyään se on toi kirjainhirviö, joka tässäkin keskustelussa kirjoittaapaskaa...
- Ylilääkäri.
Sheriffi. kirjoitti:
Kyllä se on vielä mukana, vaikkakin laimenneena. Nykyään se on toi kirjainhirviö, joka tässäkin keskustelussa kirjoittaapaskaa...
Ja edelleen se on kuitenkin munaton ja akaton hinttiluuseri. On kai loppuun asti.
- lfkfflfllflflfl
Ylilääkäri. kirjoitti:
Ja edelleen se on kuitenkin munaton ja akaton hinttiluuseri. On kai loppuun asti.
Pojat vertailevat pippeleitään...
- Noo Rakas Einari :)
lfkfflfllflflfl kirjoitti:
Pojat vertailevat pippeleitään...
Pärjäsitkö ? Miten sulla lääkkeet toimii ? Paremmin kuin aiemmin ?
- Älä viitti kiusata
Noo Rakas Einari :) kirjoitti:
Pärjäsitkö ? Miten sulla lääkkeet toimii ? Paremmin kuin aiemmin ?
Einaria, se on säikky ja sen lisäksi se on vähän outo :)
- Joo.
Älä viitti kiusata kirjoitti:
Einaria, se on säikky ja sen lisäksi se on vähän outo :)
Kaikki homppelit, myös Einari, on outo, hyvin outo.
- Kyllä punikeilla
mielipide on - lähes asiaan kuin asiaan. Mielipide muodostuu seuraavasti: ensin ollaan hiljaa
- vaihe 2. : katsotaan ja kuulostellaan, minkä kannan Venäjä asiaan ottaa (jos kyseessä kansainvälinen asia)
- vaihe 3. Venäjän kanta on sitten myös punikkien kanta
Gazan asiassa Venäjä tosin on ollut aika lailla sivussa. Asia on hankala - voiko joku kuvitella, että Venäjä sietäisi jonkun hamasin toimintaa omilla rajoillaan? - rfrfrrfrffrfrf
http://yle.fi/uutiset/useita_kuoli_ykn_yllapitamaan_kouluun_tehdyssa_ilmaiskussa_gazassa/7390265
Tämä tietenkin moraalisesti oikein kun sen teki israelin rauhanraketit ja uhrit olivat kallen mielestä hänen vastustajiaan tai ainakin muuten epäilyttäviä..Taas aakkoshirviö hyökkää ymmärtämättä mistä on kyse. Kun kerran hamasin tiedetään käyttävän yleisten rakennusten ja YK:n koulujen suojaa aseilleen niin onhan ne tuhottava. Kirjoita niille jotta alkavat toimia reilusti ja jättävät siviilit rauhaan niin nähdään onko sinusta aatteen myyjäksi. Nyt näyttää huonolta sillä toistelet samaa joka keskustelussa vaikka tiedät olevasi väärässä.
- joioijoijoijoij
Eli kun muutama juutalainen oli huijannut rahaa saksalaisilta ne kaikki saikin tuhota?
Tai kun vietnam ei välittömästi antautunut jenkeille heidän päälleen saikin kylvää ympäristömyrkkyjä ja napalmia..
Kun hamasin toiminnasta ei ole minkäänlaista viitettä kuin muutaman yksittäisen tapauksen kohdalla.On eläkeläisen mielestä oikein tuhota ne kaikki.Vaikka yk jatkuvasti kertoo koordinaatteja ettei iskuja aseettomiin paikkoihin tapahtuisi.
Israelin toiminta on vastoin kansainvälisiä sopimuksia ja mitään tapetaan kaikki käytäntöä ei natsisaksan jälkeen ole muualla ollut.
Taitaa sinun argumentit olla koko länsimaiden se vähemmistö ja oppisi kansanmurhan hyväksymisestä vain oikeutta koska epäilet että siellä jossain piilottelee kommunisti.
Se että minun ja suomalaisten enemmistö uskoo enemmän kansainväliseen puolueetomaan tiedonvälitykseen kuin äärioikeistolaiseen israelin propakandaan.
Ei tarkoita että enemmistö olisi kommunisteja vaan että enemmistö ymmärtää moraalin ja kansainvälisten sopimusten päälle.
Sinänsä hauskaa demonisoidessa vaikkapa stalinin kansanmurhat hyväksyt ne israelin tekeminä.Porvarin moraali on yhtä korkealla kuin madon vatsa ja se ei kovin korkealla ole..Niin, et taida ymmärtää, että hamas-taistelija piiloutuessa naisten ja lasten taakse on kuitenkin edelleen laillinen maali ja syyllinen sivilien kuolemiseen paetessaan heidän taakse suojaan.
Tämän kun pidät mielessäsi niin tilanteen koko kuva alkaa sinulle valkenemaan. Hamas käyttäessään naisia ja lapsia kilpenään on itse syyllinen heidän kuolemiseensa.
.................- khkhkhll
antipunikki kirjoitti:
Niin, et taida ymmärtää, että hamas-taistelija piiloutuessa naisten ja lasten taakse on kuitenkin edelleen laillinen maali ja syyllinen sivilien kuolemiseen paetessaan heidän taakse suojaan.
Tämän kun pidät mielessäsi niin tilanteen koko kuva alkaa sinulle valkenemaan. Hamas käyttäessään naisia ja lapsia kilpenään on itse syyllinen heidän kuolemiseensa.
.................Mutta kun sellaisesta ei ole mitään näyttöä. Onko se sittenkin vain israelin rauhanohjus joka tappaa potenttiaalisia tulevaisuuden sissejä eli lapsia..
khkhkhll kirjoitti:
Mutta kun sellaisesta ei ole mitään näyttöä. Onko se sittenkin vain israelin rauhanohjus joka tappaa potenttiaalisia tulevaisuuden sissejä eli lapsia..
Koska ei ole osoittetu yhdenkään hamas-tasitelijan olleen piiloutumatta naisten ja lasten taakse niin silloin Kalle ei ole valmis tuomitsemaan.
.....................- kffkffkkff
antipunikki kirjoitti:
Koska ei ole osoittetu yhdenkään hamas-tasitelijan olleen piiloutumatta naisten ja lasten taakse niin silloin Kalle ei ole valmis tuomitsemaan.
.....................Eli pitää ensin todistaa että rakennuksessa ei ole tai ole ollut sissejä? Sinulle ei riitä että yk on paikan koordinaatit antanut, selvästi merkinnyt ja asian vahvistanut. Paikka on sairaala,pakolaiskeskus,koulu tms... Jos nämä ei riitä niin mikä sinusta riittää? Käsi raamatulla,jokaisen potilaan,pakolaisen pitää katolle marssia ja huutaa israelia kannustavia huutoja..
Tietenkään nämä rauhanohjukset ei ole sinusta pahoja vaan siinä vain vapautetaan väärä uskoisia pahasta. Ei kuitenkaan ole kommareita joiden kansanmurhat ovat pahempia koska.?..kommarit nyt ovat vain niin pahoja.. kffkffkkff kirjoitti:
Eli pitää ensin todistaa että rakennuksessa ei ole tai ole ollut sissejä? Sinulle ei riitä että yk on paikan koordinaatit antanut, selvästi merkinnyt ja asian vahvistanut. Paikka on sairaala,pakolaiskeskus,koulu tms... Jos nämä ei riitä niin mikä sinusta riittää? Käsi raamatulla,jokaisen potilaan,pakolaisen pitää katolle marssia ja huutaa israelia kannustavia huutoja..
Tietenkään nämä rauhanohjukset ei ole sinusta pahoja vaan siinä vain vapautetaan väärä uskoisia pahasta. Ei kuitenkaan ole kommareita joiden kansanmurhat ovat pahempia koska.?..kommarit nyt ovat vain niin pahoja..Niin, et taida tietääkään, että YK on jopa kertonut heidän koulujaan käytetyn asevarastoina.
Se antaakin aivan oivan kuvan terrorijärjestön hamas moraalista.
....................- lclflfllffllf
antipunikki kirjoitti:
Niin, et taida tietääkään, että YK on jopa kertonut heidän koulujaan käytetyn asevarastoina.
Se antaakin aivan oivan kuvan terrorijärjestön hamas moraalista.
....................Et taida tietääkään että vain hyvin pienessä osassa oli epäily sisseistä. Suurimmassa osassa ei mitään. Se antaa israelin moraalista ihan toisen kuvan?.
Hamas on luokiteltu terroristijärjestöksi. Hamas omien sanojensa mukaan jatkaa taistelua kunnes Israelin valtio on hävitetty ja viimeinenkin juutalainen on ajettu mereen. Hamas on ongelma, ei Israel.
Länsirannalla ei sodita. Siellä pitää valtaa fatah. Aiemmin ei sodittu myöskään Gazassa kunnes tulivat vaalit ja Hamas esti ja jopa teloitti Fatahin jäseniä. Hamas kaappasi vallan Gazan kaistalla ja terrori alkoi. Ongelma on hamas, ei Israel. Kieltämättä Israel rikkoo kansainvälistä lakia jatkamalla laittomien siirtokuntiensa rakentamista. Silti Länsirannalla ei sodita. Siellä uskotaan neuvotteluihin ja kansainväliseen painostukseen Israelia kohtaan. Näin pitää ollakin; Israel rikkoo sääntöjä. Mutta Gaza; Israel puolustaa itseään ja siihen sillä on taysi oikeus. Siviiliuhrit ovat tietysti ikävä juttu mutta niistä kantaa vastuun yhtä lailla hamas.- ddkkdddkdkld
Hamas ja fatah ovat jo solmineet rauhan keskenään. Se tietysti israelista ei ole hyvä uutinen.
Kun hamas on terrosristeiksi todettu odotan samaa kohtaloa israelille. Heitä kohtaan pitää välittömästi aloittaa tiukat taloudelliset pakoitteet,aseiden vientikielto ja varannot jäädyttää. Tiedän ettei ole kovin helppoa mutta ei heidän suorittamaa kansanmurhaa voi muuten kohdella. Lain on oltava kaikille sama.
Siirtokunnat on iso mutta ei ainoa israelin suorittama kansainvälisiä lakeja pilkkaava toimi. Laiton gazan saarto,alaikäisten vangitsemiset,kotien tuhoaminen,ohjusiskut,arabien maiden anastukset ja kotien tuhoaminen,suomalaisen yk upseerin surmaaminen,iskut selvästi merkittyihin yk:n kohteisiin ja selviin siviilikohteisiin,...israel saa melskata lähi-idässä kuin raivotautinen koira lammaslaumassa. Kukaan ei uskalla puuttua, ainoastaan tuomita.
Nyt sen pitää loppua. Jonkun pitää uskaltaa asiaan puuttua. ddkkdddkdkld kirjoitti:
Hamas ja fatah ovat jo solmineet rauhan keskenään. Se tietysti israelista ei ole hyvä uutinen.
Kun hamas on terrosristeiksi todettu odotan samaa kohtaloa israelille. Heitä kohtaan pitää välittömästi aloittaa tiukat taloudelliset pakoitteet,aseiden vientikielto ja varannot jäädyttää. Tiedän ettei ole kovin helppoa mutta ei heidän suorittamaa kansanmurhaa voi muuten kohdella. Lain on oltava kaikille sama.
Siirtokunnat on iso mutta ei ainoa israelin suorittama kansainvälisiä lakeja pilkkaava toimi. Laiton gazan saarto,alaikäisten vangitsemiset,kotien tuhoaminen,ohjusiskut,arabien maiden anastukset ja kotien tuhoaminen,suomalaisen yk upseerin surmaaminen,iskut selvästi merkittyihin yk:n kohteisiin ja selviin siviilikohteisiin,...israel saa melskata lähi-idässä kuin raivotautinen koira lammaslaumassa. Kukaan ei uskalla puuttua, ainoastaan tuomita.
Nyt sen pitää loppua. Jonkun pitää uskaltaa asiaan puuttua.Minä vain kerron. Älkää ampuko viestintuojaa.
Israelin toimiin ei puututa. Paheksunta YK:n istunnossa saattaa olla voimakkain puuttuminen.
Puhuit hulluista koirista. Maailma näkee, että vain Israel voi pitää todelliset hullut koirat aloillaan. Israel on ja pysyy. Siihen ei puututa ja vaikka koko Lähi-Itä ja Pohjois-Afrikka leimahtaisi liekkeihin ja ydinpilvet nousisivat horisontista niin maailma antaisi Israelin toimia palokuntana ja jäädä seisomaan.
Jo oikeasti kannat huolta palestiinalaisista etkä vain käytä heidän ahdinkoansa hyväksi juutalaisvihassasi niin käytä kaikki keinosi siihen, että saat palestiinalaiset lopettamaan väkivallan. Antautuminen ja mukautuminen on heidän ainoa realistinen keinonsa saada maalänttinsä ihmiselle sopivaan kuosiin ja tulevaisuus lapsilleen.- ifiririiiiroororr
avarakatsanto kirjoitti:
Minä vain kerron. Älkää ampuko viestintuojaa.
Israelin toimiin ei puututa. Paheksunta YK:n istunnossa saattaa olla voimakkain puuttuminen.
Puhuit hulluista koirista. Maailma näkee, että vain Israel voi pitää todelliset hullut koirat aloillaan. Israel on ja pysyy. Siihen ei puututa ja vaikka koko Lähi-Itä ja Pohjois-Afrikka leimahtaisi liekkeihin ja ydinpilvet nousisivat horisontista niin maailma antaisi Israelin toimia palokuntana ja jäädä seisomaan.
Jo oikeasti kannat huolta palestiinalaisista etkä vain käytä heidän ahdinkoansa hyväksi juutalaisvihassasi niin käytä kaikki keinosi siihen, että saat palestiinalaiset lopettamaan väkivallan. Antautuminen ja mukautuminen on heidän ainoa realistinen keinonsa saada maalänttinsä ihmiselle sopivaan kuosiin ja tulevaisuus lapsilleen.Paheksuminen ei vain enään riitä,sitä on tehty vuosikymmeniä ja se ei palestiinan ongelmia ole helpottanut.
Maailmalla selkeä enemmistö on kyllä palestiinan puolella ja israelin toiminta tuomitaan kaikkialla muualla paitsi jenkeissä,israelissa ja fundamentalisti kristittyjen piireissä.
Ydinpilvet..israel omistaa useita ydinkärkiä mutta on kuitenkin ainoa ydinasevaltio p-korean kanssa joka ei kuulu sen valvontasopimuksien piiriin. Iranin ydinvoima ohjelman he kuitenkin olisivat valmiit tuhoamaan samantein?
En tunne juutalaisvihaa ja tuo lienee se suurin syy miksei mitään tehdä. Se että israelia kohdellaan kuten muitakin kansainvälisiä lakeja rikkoneita ei ole antisemitismiä. Se on sotarikoksen tehneen maan kohtalo.Ensin kerran ei tuhota päättömästi siviili ja kansainvälisiä kohteita.
Siitä tulee seurauksia. Minun suhde kaikkiin uskontoihin on neutraali kaikki saman harhan kourissa todistaa oman jumalan olevan vahvempi.
Mutta moraali ja etiikka sanoo että nyt riittää israel.. ifiririiiiroororr kirjoitti:
Paheksuminen ei vain enään riitä,sitä on tehty vuosikymmeniä ja se ei palestiinan ongelmia ole helpottanut.
Maailmalla selkeä enemmistö on kyllä palestiinan puolella ja israelin toiminta tuomitaan kaikkialla muualla paitsi jenkeissä,israelissa ja fundamentalisti kristittyjen piireissä.
Ydinpilvet..israel omistaa useita ydinkärkiä mutta on kuitenkin ainoa ydinasevaltio p-korean kanssa joka ei kuulu sen valvontasopimuksien piiriin. Iranin ydinvoima ohjelman he kuitenkin olisivat valmiit tuhoamaan samantein?
En tunne juutalaisvihaa ja tuo lienee se suurin syy miksei mitään tehdä. Se että israelia kohdellaan kuten muitakin kansainvälisiä lakeja rikkoneita ei ole antisemitismiä. Se on sotarikoksen tehneen maan kohtalo.Ensin kerran ei tuhota päättömästi siviili ja kansainvälisiä kohteita.
Siitä tulee seurauksia. Minun suhde kaikkiin uskontoihin on neutraali kaikki saman harhan kourissa todistaa oman jumalan olevan vahvempi.
Mutta moraali ja etiikka sanoo että nyt riittää israel..Israel on ja pysyy. Maailma antaa Israelin olla. Israel on kätevä ja maailma kaksinaamainen paikka.
Puhuit Iranista. Ensiksi täytyy sanoa, että viime aikojen positiiviset uutiset ovat olleet vähissä mutta sopu Iranin ydinohjelmasta on kuitenkin edennyt. Lopputuloshan tietysti vielä on avoin.
Mutta pysytään Iranissa ja leikitellään ajatuksella, että Iran ei anna periksi ja maailma uskoo sen rakentavan tuomiopäivän asetta. Maailma paheksuu, tuomitsee, saartaa, uhkaa ja liikuttaa sotavoimaansa ajotollaheja pelotellakseen. Silti maailma ei tee mitään. Se tietää - ja toivoo - että Israel viime kädessä pysäyttäisi uhan. Sen se tekisikin. Ei sillä olisi varaa antaa Iranille atomiasetta. No, mitä sitten? Maailma paheksuisi ja moittisi Israelia - ja salassa löisivät kättä päälle ja henkäisisivät helpotuksesta kun Iranin uhka olisi hetkellisesti ohi - mutta kuitenkin antaisivat sen tehdä likaisen työn. Israel on tehnyt niin aiemminkin. Ja tulee tekemään jatkossakin. Israel on ja pysyy. Se on realismia, ei ideologiaa.- oeoeeeooeeoe
avarakatsanto kirjoitti:
Israel on ja pysyy. Maailma antaa Israelin olla. Israel on kätevä ja maailma kaksinaamainen paikka.
Puhuit Iranista. Ensiksi täytyy sanoa, että viime aikojen positiiviset uutiset ovat olleet vähissä mutta sopu Iranin ydinohjelmasta on kuitenkin edennyt. Lopputuloshan tietysti vielä on avoin.
Mutta pysytään Iranissa ja leikitellään ajatuksella, että Iran ei anna periksi ja maailma uskoo sen rakentavan tuomiopäivän asetta. Maailma paheksuu, tuomitsee, saartaa, uhkaa ja liikuttaa sotavoimaansa ajotollaheja pelotellakseen. Silti maailma ei tee mitään. Se tietää - ja toivoo - että Israel viime kädessä pysäyttäisi uhan. Sen se tekisikin. Ei sillä olisi varaa antaa Iranille atomiasetta. No, mitä sitten? Maailma paheksuisi ja moittisi Israelia - ja salassa löisivät kättä päälle ja henkäisisivät helpotuksesta kun Iranin uhka olisi hetkellisesti ohi - mutta kuitenkin antaisivat sen tehdä likaisen työn. Israel on tehnyt niin aiemminkin. Ja tulee tekemään jatkossakin. Israel on ja pysyy. Se on realismia, ei ideologiaa.Niin,iran on päästänyt kansainvälisiä tarkkailijoita heidän ydinohjelmaan tutustumaan. Samaan ei israel,miksiköhän?
Israel varmasti säilyy alueena. Mutta tästä ei israelkaan tule selviämään ilman etä he lopettavat sortopolitiikan ja alkavat käyttäytyä kuten sivistysvaltion kuvittelisi tekevän. Palestiinan itsenäisyys on siihen ainoa keino..
Toki ongelmia alueella on ilman israeliakin. Vedestä ja sen hallinnasta tullaan käymään vielä aikamoinen kädenvääntö. Siinäkin israel on jo vuosia kyykyttänyt muita.. oeoeeeooeeoe kirjoitti:
Niin,iran on päästänyt kansainvälisiä tarkkailijoita heidän ydinohjelmaan tutustumaan. Samaan ei israel,miksiköhän?
Israel varmasti säilyy alueena. Mutta tästä ei israelkaan tule selviämään ilman etä he lopettavat sortopolitiikan ja alkavat käyttäytyä kuten sivistysvaltion kuvittelisi tekevän. Palestiinan itsenäisyys on siihen ainoa keino..
Toki ongelmia alueella on ilman israeliakin. Vedestä ja sen hallinnasta tullaan käymään vielä aikamoinen kädenvääntö. Siinäkin israel on jo vuosia kyykyttänyt muita.."Niin,iran on päästänyt kansainvälisiä tarkkailijoita heidän ydinohjelmaan tutustumaan. Samaan ei israel,miksiköhän?"
Israel on poikkeus ja sitä heidän annetaan ollakin. Sitähän tässä olen yrittänyt kertoa. Kun Pakistan ja Intia hankkivat atomiaseensa niin Yhdysvallat noudatti omaa lakiaan ja lopetti yhteistyön kummankin maan kanssa hetkellisesti kunnes laki saatiin kierrettyä. Kuuluvatko muuten Intia ja Pakistan ydinsulkusopimuksen piiriin nykyään?
Israel on poikkeus ja se on realismia, ei ideologiaa. Israel varmasti voitaisiin luokitella sotaakäyväksi valtioksi ja silti esim. Suomi - vaikka se miten Erkkiä närästäisi - tekee sotilasyhteistyötä Israelin kanssa. Me ostamme ja myymme. Ja näin pitää ollakin. Israel on poikkeus säännössä ja Israel on ja pysyy. Miksipä ei Israelin kanssa tehtäisi kauppaa ja käytettäisi hyödyksi sen laajaa tietämystä aseista ja järjestelimstä ja miksipä ei nautittaisi herkullisia Israelilaisia appelsiineja?- sllslsllsl
avarakatsanto kirjoitti:
"Niin,iran on päästänyt kansainvälisiä tarkkailijoita heidän ydinohjelmaan tutustumaan. Samaan ei israel,miksiköhän?"
Israel on poikkeus ja sitä heidän annetaan ollakin. Sitähän tässä olen yrittänyt kertoa. Kun Pakistan ja Intia hankkivat atomiaseensa niin Yhdysvallat noudatti omaa lakiaan ja lopetti yhteistyön kummankin maan kanssa hetkellisesti kunnes laki saatiin kierrettyä. Kuuluvatko muuten Intia ja Pakistan ydinsulkusopimuksen piiriin nykyään?
Israel on poikkeus ja se on realismia, ei ideologiaa. Israel varmasti voitaisiin luokitella sotaakäyväksi valtioksi ja silti esim. Suomi - vaikka se miten Erkkiä närästäisi - tekee sotilasyhteistyötä Israelin kanssa. Me ostamme ja myymme. Ja näin pitää ollakin. Israel on poikkeus säännössä ja Israel on ja pysyy. Miksipä ei Israelin kanssa tehtäisi kauppaa ja käytettäisi hyödyksi sen laajaa tietämystä aseista ja järjestelimstä ja miksipä ei nautittaisi herkullisia Israelilaisia appelsiineja?En osta israelilaisia tuotteita. Miksi ihmeessä on yksi maa joita ei yhtäläiset lait ja sopimukset koske? Mihin tämä perustuu ja kuka tälläisen sopimuksen on tehnyt? Samanlainen valtio se on kuin muutkin ja samoja sontivia ihmisiä sielläkin.
Se että niin sanot on idealismia ei realismia ja sellaista maata ei minusta ole joka saa tappaa ja tuhota koska se voi niin tehdä.
On sekä pakistan kuin intiakin mukana sopimuksissa.
Jos pahalle eli israelille antaa pikkusormen niin... - kffkffkfkfkfk
sllslsllsl kirjoitti:
En osta israelilaisia tuotteita. Miksi ihmeessä on yksi maa joita ei yhtäläiset lait ja sopimukset koske? Mihin tämä perustuu ja kuka tälläisen sopimuksen on tehnyt? Samanlainen valtio se on kuin muutkin ja samoja sontivia ihmisiä sielläkin.
Se että niin sanot on idealismia ei realismia ja sellaista maata ei minusta ole joka saa tappaa ja tuhota koska se voi niin tehdä.
On sekä pakistan kuin intiakin mukana sopimuksissa.
Jos pahalle eli israelille antaa pikkusormen niin...http://m.ts.fi/i/659783
Moraalittomasti jaksaa Kofi Annan tuomita terroristeja. sllslsllsl kirjoitti:
En osta israelilaisia tuotteita. Miksi ihmeessä on yksi maa joita ei yhtäläiset lait ja sopimukset koske? Mihin tämä perustuu ja kuka tälläisen sopimuksen on tehnyt? Samanlainen valtio se on kuin muutkin ja samoja sontivia ihmisiä sielläkin.
Se että niin sanot on idealismia ei realismia ja sellaista maata ei minusta ole joka saa tappaa ja tuhota koska se voi niin tehdä.
On sekä pakistan kuin intiakin mukana sopimuksissa.
Jos pahalle eli israelille antaa pikkusormen niin..."En osta israelilaisia tuotteita."
Me olemme niin pieniä hitusia tällä pallolla, että paras keino vaikuttaa asioihin on äänestää jaloillaan ja ostoskäyttäytymisellään. Loppupelissä raha on se, joka vaikuttaa. Ei moraali tai oikeus.
Pidä linjasi. Itse en osta Iranilaisia taateleita. Lohkesi kerran hampaanpaikka kun kiviä ei oltu kunnolla muussattu.- dldlddldlldld
kffkffkfkfkfk kirjoitti:
http://m.ts.fi/i/659783
Moraalittomasti jaksaa Kofi Annan tuomita terroristeja. - hjhjjhjhjhhhh
avarakatsanto kirjoitti:
"En osta israelilaisia tuotteita."
Me olemme niin pieniä hitusia tällä pallolla, että paras keino vaikuttaa asioihin on äänestää jaloillaan ja ostoskäyttäytymisellään. Loppupelissä raha on se, joka vaikuttaa. Ei moraali tai oikeus.
Pidä linjasi. Itse en osta Iranilaisia taateleita. Lohkesi kerran hampaanpaikka kun kiviä ei oltu kunnolla muussattu.Juu,ostmalla ainoastaa mutta annan kaikkeen humanitaariseen apuun palestiinaan rahaa. Jotka israel aina välillä tuhoaa.
Kyllä se moraali ja oikeus on minulla ne arvot joita kunnioitan. En halua asfaltoida tai tappaa juutalaisiakaan vaikka en niiden toiminnasta pidäkkään. Se lienee enempi näin sivun oikeisto jermujen tapa hoitaa ongelmia.
En tykkää taateleista... - omkkmomok
hjhjjhjhjhhhh kirjoitti:
Juu,ostmalla ainoastaa mutta annan kaikkeen humanitaariseen apuun palestiinaan rahaa. Jotka israel aina välillä tuhoaa.
Kyllä se moraali ja oikeus on minulla ne arvot joita kunnioitan. En halua asfaltoida tai tappaa juutalaisiakaan vaikka en niiden toiminnasta pidäkkään. Se lienee enempi näin sivun oikeisto jermujen tapa hoitaa ongelmia.
En tykkää taateleista...Kerro nyt ihmeessä tästä israelin erikois oikeudesta tehdä mitä huvittaa.Kuka sen on antanut,miksi ja missä..
omkkmomok kirjoitti:
Kerro nyt ihmeessä tästä israelin erikois oikeudesta tehdä mitä huvittaa.Kuka sen on antanut,miksi ja missä..
Vaihdetaas puheenaihetta. Puhutaan positiivista asioista.
Puhutaan asevarustelukierteestä. Rivi pari alaspäin joku trolli heitti puolihuolimattoman heiton vakavasta asiasta ja vastasin siihen, että Putin sai mitä halusi. Hän sai asevarustelukierteen.
Teollisuus on lamassa ja hyvinvointiyhteiskuntien rakenteet romahtavat joka paikassa missä niitä on ollut. Me tarvitsemme rakentamista ja jalostamista. Sota saattaa tuhota ja tuottaa kärsimystä mutta aina sotien jälkeen on iskenyt taloudellinen nousukausi. No, niin narsisti ja kyynikko en ole minäkään, että sotaa toivoisin taloutta pönkittämään mutta voisiko talouden saada nousemaan asevarustelulla? Panssariarmeijoita pitäisi rakentaa, huoltaa ja ylläpitää, yhä korkeammalle kiertoradoille nousevia ohjuslavetteja pitäisi rakentaa, koko ajan kehittyneempää teknologiaa pitäisi olla saatavilla, säätietojen tarkkuus ei saisi olla ilmatieteenlaitoksen luokkaa, laivastoja pitäisi rakentaa, pitäisi tutkia ja kehitellä biologisia zombiviruksia, pitäisi varustaa taistelijat uusilla materiaaleilla ja käsiaseilla, hävittäjiä pitäisi rakentaa tuhatmäärin valmiina vain yhteen tarkoitukseen; tuhoamaan vihollinen. Ja niin edespäin, ystävä hyvä, ja niin edespäin.
Saisiko Putinin aggressiot maailmantalouden taas nousuun? Kas siinäpä kysymys.
Israel on ja pysyy tämänkin ajan. Ja kuten aiemminkin totesin, joku ehdotti Nobelin rauhanpalkintoa Israelin armeijalle sen ennennäkemättömästä kärsivällisyydestä ja pidättyväisyydestä. Tähän ilmoitin antavani tukeni (vaikkei minun tukea nyt varmaan kysytä). Moni muu kuin Israel olisi jo Gazan tapaisen maapläntin pistänyt sileäksi, polttanut kaiken elävän siellä ja lopuksi asfaltoinut alueen.- tbgbtbgtbgt
avarakatsanto kirjoitti:
Vaihdetaas puheenaihetta. Puhutaan positiivista asioista.
Puhutaan asevarustelukierteestä. Rivi pari alaspäin joku trolli heitti puolihuolimattoman heiton vakavasta asiasta ja vastasin siihen, että Putin sai mitä halusi. Hän sai asevarustelukierteen.
Teollisuus on lamassa ja hyvinvointiyhteiskuntien rakenteet romahtavat joka paikassa missä niitä on ollut. Me tarvitsemme rakentamista ja jalostamista. Sota saattaa tuhota ja tuottaa kärsimystä mutta aina sotien jälkeen on iskenyt taloudellinen nousukausi. No, niin narsisti ja kyynikko en ole minäkään, että sotaa toivoisin taloutta pönkittämään mutta voisiko talouden saada nousemaan asevarustelulla? Panssariarmeijoita pitäisi rakentaa, huoltaa ja ylläpitää, yhä korkeammalle kiertoradoille nousevia ohjuslavetteja pitäisi rakentaa, koko ajan kehittyneempää teknologiaa pitäisi olla saatavilla, säätietojen tarkkuus ei saisi olla ilmatieteenlaitoksen luokkaa, laivastoja pitäisi rakentaa, pitäisi tutkia ja kehitellä biologisia zombiviruksia, pitäisi varustaa taistelijat uusilla materiaaleilla ja käsiaseilla, hävittäjiä pitäisi rakentaa tuhatmäärin valmiina vain yhteen tarkoitukseen; tuhoamaan vihollinen. Ja niin edespäin, ystävä hyvä, ja niin edespäin.
Saisiko Putinin aggressiot maailmantalouden taas nousuun? Kas siinäpä kysymys.
Israel on ja pysyy tämänkin ajan. Ja kuten aiemminkin totesin, joku ehdotti Nobelin rauhanpalkintoa Israelin armeijalle sen ennennäkemättömästä kärsivällisyydestä ja pidättyväisyydestä. Tähän ilmoitin antavani tukeni (vaikkei minun tukea nyt varmaan kysytä). Moni muu kuin Israel olisi jo Gazan tapaisen maapläntin pistänyt sileäksi, polttanut kaiken elävän siellä ja lopuksi asfaltoinut alueen.No kerro lähihistoriasta jokin maa tai paikka joka olisi alistanut samalla lailla kansan kuin israel on tehnyt.Rajoittanut kauppaa ja mahantuotavia kulutushyödykkeitä.Pommittanut niin kansallisia kuin kansainvälisiä kohteita.Varastanut toisten maita ja perustanut niihin siirtokuntia.vanginnut alaikäisiä ja tuhonnut heidän kotejaan.Tuhonnut heidän oliivilehtoja ja viiniköynnöksiä oman rakentamisen tieltä.Tappanut yk;n työntekijöitä ja vapaaehtoistyöntekijöitä.
pitänyt miljoonaista väestöä avovankilassa. Tappanut viattomia naisia ja lapsia.Iskenyt pakolaiskeskuksiin.Salamurhannut naapurimaiden vastustajiaan jne..jne..
Toki porvaripuoli ja uskonnoliset fundamentalistit tästä armeijalle palkinnon antaisi saihan Obamakin rauhanpalkinnon.
Ei edes kannata tähän tarjota venäjää tai kiinaa tai kai niitäkin voi tarjota..
Jos sinusta tämä on rauhanpalkinnon arvoista niin..:
Gazassa ainakin kymmenen ihmistä on kuollut ja kymmeniä loukkaantunut Israelin ilmaiskussa YK:n kouluun.
Rafahissa sijaitsevassa koulussa oli väkivaltaisuuksia paenneita palestiinalaisia.
YK:n palestiinalaispakolaisjärjestön mukaan koulussa majoittui tuhansia ihmisiä.
Kyseessä on kolmas kerta kymmenen päivän aikana, kun YK:n kouluun on isketty Gazassa. Edellinen isku sattui neljä päivää sitten Jabaliassa. Iskussa kuoli 16 ihmistä.
YK:n pääsihteeri Ban Ki-moon tuomitsee tämänpäiväisen iskun jyrkästi. Hänen mukaansa isku oli jälleen yksi räikeä kansainvälisen humanitaarisen oikeuden vastainen rikos.
Ban sanoi, että Israelin joukoille on moneen kertaan tiedotettu YK:n asemista, joihin on kerääntynyt tuhansia palestiinalaispakolaisia.
– Tämän hulluuden on loputtava, Ban sanoi edustajansa kautta vaatien samalla välitöntä tulitaukoa osapuolten välille.
Konflikti Gazassa on kestänyt jo lähes kuukauden. Iskuissa on kuollut jo yli 1 700 palestiinalaista ja 67 israelilaista
Mutta porvarien moraali on aina ollut joustava ja jos omat edut niin sanoo niin sitä ei silloin ole.
Aseita ei kannata rakentaa jos niitä ei käytä. Ei sillä että hyödyllisestä teräksestä tehdään hyödyttömiä aseita maailmaa pelasteta.Olisiko niistä auroista enemmän hyötyä..Biologisia aseita ei saa käyttää,senkin kieltää sopimukset.Tosin israel ei niitä sopimuksia kunnioita tai mitään.. tbgbtbgtbgt kirjoitti:
No kerro lähihistoriasta jokin maa tai paikka joka olisi alistanut samalla lailla kansan kuin israel on tehnyt.Rajoittanut kauppaa ja mahantuotavia kulutushyödykkeitä.Pommittanut niin kansallisia kuin kansainvälisiä kohteita.Varastanut toisten maita ja perustanut niihin siirtokuntia.vanginnut alaikäisiä ja tuhonnut heidän kotejaan.Tuhonnut heidän oliivilehtoja ja viiniköynnöksiä oman rakentamisen tieltä.Tappanut yk;n työntekijöitä ja vapaaehtoistyöntekijöitä.
pitänyt miljoonaista väestöä avovankilassa. Tappanut viattomia naisia ja lapsia.Iskenyt pakolaiskeskuksiin.Salamurhannut naapurimaiden vastustajiaan jne..jne..
Toki porvaripuoli ja uskonnoliset fundamentalistit tästä armeijalle palkinnon antaisi saihan Obamakin rauhanpalkinnon.
Ei edes kannata tähän tarjota venäjää tai kiinaa tai kai niitäkin voi tarjota..
Jos sinusta tämä on rauhanpalkinnon arvoista niin..:
Gazassa ainakin kymmenen ihmistä on kuollut ja kymmeniä loukkaantunut Israelin ilmaiskussa YK:n kouluun.
Rafahissa sijaitsevassa koulussa oli väkivaltaisuuksia paenneita palestiinalaisia.
YK:n palestiinalaispakolaisjärjestön mukaan koulussa majoittui tuhansia ihmisiä.
Kyseessä on kolmas kerta kymmenen päivän aikana, kun YK:n kouluun on isketty Gazassa. Edellinen isku sattui neljä päivää sitten Jabaliassa. Iskussa kuoli 16 ihmistä.
YK:n pääsihteeri Ban Ki-moon tuomitsee tämänpäiväisen iskun jyrkästi. Hänen mukaansa isku oli jälleen yksi räikeä kansainvälisen humanitaarisen oikeuden vastainen rikos.
Ban sanoi, että Israelin joukoille on moneen kertaan tiedotettu YK:n asemista, joihin on kerääntynyt tuhansia palestiinalaispakolaisia.
– Tämän hulluuden on loputtava, Ban sanoi edustajansa kautta vaatien samalla välitöntä tulitaukoa osapuolten välille.
Konflikti Gazassa on kestänyt jo lähes kuukauden. Iskuissa on kuollut jo yli 1 700 palestiinalaista ja 67 israelilaista
Mutta porvarien moraali on aina ollut joustava ja jos omat edut niin sanoo niin sitä ei silloin ole.
Aseita ei kannata rakentaa jos niitä ei käytä. Ei sillä että hyödyllisestä teräksestä tehdään hyödyttömiä aseita maailmaa pelasteta.Olisiko niistä auroista enemmän hyötyä..Biologisia aseita ei saa käyttää,senkin kieltää sopimukset.Tosin israel ei niitä sopimuksia kunnioita tai mitään.."No kerro lähihistoriasta jokin maa tai paikka joka olisi alistanut samalla lailla kansan kuin israel on tehnyt.Rajoittanut kauppaa ja mahantuotavia kulutushyödykkeitä.Pommittanut niin kansallisia kuin kansainvälisiä kohteita.Varastanut toisten maita ja perustanut niihin siirtokuntia.vanginnut alaikäisiä ja tuhonnut heidän kotejaan."
Aivan äkkiseltään tulee Pohjois-Korea mieleen. Toki tällä hetkellä alistavat ainoastaan omaa kansaansa mutta muistetaan, että hyökkäsivät etelän kimppuun, pommittivat heitä - pommittavat muuten säännöllisesti vielä tänä päivänäkin - ja pommittivat myöskin etelää auttamaan tullutta YK:ta. Rajoittavat kauppaa eivätkä salli kansalle kulutustavaroita vaikka eliittinsä pitääkin ranskalaisesta konjakista ja orvokintuoksuisesta saippuasta. Siirtokuntahaaveensa YK torppasi vaikka se maksoikin yhdistyneille kansakunnille tuhansittain kaatuneita rauhanturvaajia. Alaikäisiä sekä aikuisia muun maan kansalaisia Pohjois-Korea on siepannut säännöllisesti. Toivottavasti ei enää.
Tämä oli helppo. Luen vähän enemmän ajatuksella lopun kirjoituksesi.tbgbtbgtbgt kirjoitti:
No kerro lähihistoriasta jokin maa tai paikka joka olisi alistanut samalla lailla kansan kuin israel on tehnyt.Rajoittanut kauppaa ja mahantuotavia kulutushyödykkeitä.Pommittanut niin kansallisia kuin kansainvälisiä kohteita.Varastanut toisten maita ja perustanut niihin siirtokuntia.vanginnut alaikäisiä ja tuhonnut heidän kotejaan.Tuhonnut heidän oliivilehtoja ja viiniköynnöksiä oman rakentamisen tieltä.Tappanut yk;n työntekijöitä ja vapaaehtoistyöntekijöitä.
pitänyt miljoonaista väestöä avovankilassa. Tappanut viattomia naisia ja lapsia.Iskenyt pakolaiskeskuksiin.Salamurhannut naapurimaiden vastustajiaan jne..jne..
Toki porvaripuoli ja uskonnoliset fundamentalistit tästä armeijalle palkinnon antaisi saihan Obamakin rauhanpalkinnon.
Ei edes kannata tähän tarjota venäjää tai kiinaa tai kai niitäkin voi tarjota..
Jos sinusta tämä on rauhanpalkinnon arvoista niin..:
Gazassa ainakin kymmenen ihmistä on kuollut ja kymmeniä loukkaantunut Israelin ilmaiskussa YK:n kouluun.
Rafahissa sijaitsevassa koulussa oli väkivaltaisuuksia paenneita palestiinalaisia.
YK:n palestiinalaispakolaisjärjestön mukaan koulussa majoittui tuhansia ihmisiä.
Kyseessä on kolmas kerta kymmenen päivän aikana, kun YK:n kouluun on isketty Gazassa. Edellinen isku sattui neljä päivää sitten Jabaliassa. Iskussa kuoli 16 ihmistä.
YK:n pääsihteeri Ban Ki-moon tuomitsee tämänpäiväisen iskun jyrkästi. Hänen mukaansa isku oli jälleen yksi räikeä kansainvälisen humanitaarisen oikeuden vastainen rikos.
Ban sanoi, että Israelin joukoille on moneen kertaan tiedotettu YK:n asemista, joihin on kerääntynyt tuhansia palestiinalaispakolaisia.
– Tämän hulluuden on loputtava, Ban sanoi edustajansa kautta vaatien samalla välitöntä tulitaukoa osapuolten välille.
Konflikti Gazassa on kestänyt jo lähes kuukauden. Iskuissa on kuollut jo yli 1 700 palestiinalaista ja 67 israelilaista
Mutta porvarien moraali on aina ollut joustava ja jos omat edut niin sanoo niin sitä ei silloin ole.
Aseita ei kannata rakentaa jos niitä ei käytä. Ei sillä että hyödyllisestä teräksestä tehdään hyödyttömiä aseita maailmaa pelasteta.Olisiko niistä auroista enemmän hyötyä..Biologisia aseita ei saa käyttää,senkin kieltää sopimukset.Tosin israel ei niitä sopimuksia kunnioita tai mitään..Jämähdin.
"No kerro lähihistoriasta jokin maa tai paikka joka olisi alistanut samalla lailla kansan kuin israel on tehnyt.Rajoittanut kauppaa ja mahantuotavia kulutushyödykkeitä.Pommittanut niin kansallisia kuin kansainvälisiä kohteita.Varastanut toisten maita ja perustanut niihin siirtokuntia.vanginnut alaikäisiä ja tuhonnut heidän kotejaan.Tuhonnut heidän oliivilehtoja ja viiniköynnöksiä oman rakentamisen tieltä.Tappanut yk;n työntekijöitä ja vapaaehtoistyöntekijöitä. "
Nyt tuli serbit mieleen. En tiedä onko sinulla ikää muistaa Bosnian sotaa mutta se oli 90-luvun alkupuolelta eteenpäin ihan vitun raaka sota. Oli kansanmurhaa, raiskausleirejä ja serbit tappoivat ihmisiä kriteerinään vain tiettyyn etniseen ryhmään kuulumien. Sarajevon piiritys oli jotain aivan järkyttävää; serbien tarkka-ampujat ja tykistö murhasivat ihmisiä vedenhakumatkoilla, YK ei saanut apua paikalle ja rauhanturvaajia murhattiin. Viimeinen niitti oli kun hollantilaisten rauhanturvaajien auttamat miehet ja pojat lahdattiin Screbrenicassa. Sen jälkeen serbit pantiin kuriin; paikalle taisi ensin tulla brittejä tykistöineen ja erikoisjoukkoineen ja serbien roskaväki ajettiin Sarajevoa ympäröiviltä kukkuloilta. Sen jälkeen YK alkoi saada hommaa käsiinsä. Se oli historiallista siinäkin mielessä, että taisi olla ensimmäinen kerta kun suomalaiset yk-joukot raahasivat raskaita kranaatinheittimiä asemapaikalleen. Muistaakseni hekin ampuivat jotain väriammuksia serbien asemiin ja pelottivat nämä tiehensä.
Mutta jatketaan funtsimista.tbgbtbgtbgt kirjoitti:
No kerro lähihistoriasta jokin maa tai paikka joka olisi alistanut samalla lailla kansan kuin israel on tehnyt.Rajoittanut kauppaa ja mahantuotavia kulutushyödykkeitä.Pommittanut niin kansallisia kuin kansainvälisiä kohteita.Varastanut toisten maita ja perustanut niihin siirtokuntia.vanginnut alaikäisiä ja tuhonnut heidän kotejaan.Tuhonnut heidän oliivilehtoja ja viiniköynnöksiä oman rakentamisen tieltä.Tappanut yk;n työntekijöitä ja vapaaehtoistyöntekijöitä.
pitänyt miljoonaista väestöä avovankilassa. Tappanut viattomia naisia ja lapsia.Iskenyt pakolaiskeskuksiin.Salamurhannut naapurimaiden vastustajiaan jne..jne..
Toki porvaripuoli ja uskonnoliset fundamentalistit tästä armeijalle palkinnon antaisi saihan Obamakin rauhanpalkinnon.
Ei edes kannata tähän tarjota venäjää tai kiinaa tai kai niitäkin voi tarjota..
Jos sinusta tämä on rauhanpalkinnon arvoista niin..:
Gazassa ainakin kymmenen ihmistä on kuollut ja kymmeniä loukkaantunut Israelin ilmaiskussa YK:n kouluun.
Rafahissa sijaitsevassa koulussa oli väkivaltaisuuksia paenneita palestiinalaisia.
YK:n palestiinalaispakolaisjärjestön mukaan koulussa majoittui tuhansia ihmisiä.
Kyseessä on kolmas kerta kymmenen päivän aikana, kun YK:n kouluun on isketty Gazassa. Edellinen isku sattui neljä päivää sitten Jabaliassa. Iskussa kuoli 16 ihmistä.
YK:n pääsihteeri Ban Ki-moon tuomitsee tämänpäiväisen iskun jyrkästi. Hänen mukaansa isku oli jälleen yksi räikeä kansainvälisen humanitaarisen oikeuden vastainen rikos.
Ban sanoi, että Israelin joukoille on moneen kertaan tiedotettu YK:n asemista, joihin on kerääntynyt tuhansia palestiinalaispakolaisia.
– Tämän hulluuden on loputtava, Ban sanoi edustajansa kautta vaatien samalla välitöntä tulitaukoa osapuolten välille.
Konflikti Gazassa on kestänyt jo lähes kuukauden. Iskuissa on kuollut jo yli 1 700 palestiinalaista ja 67 israelilaista
Mutta porvarien moraali on aina ollut joustava ja jos omat edut niin sanoo niin sitä ei silloin ole.
Aseita ei kannata rakentaa jos niitä ei käytä. Ei sillä että hyödyllisestä teräksestä tehdään hyödyttömiä aseita maailmaa pelasteta.Olisiko niistä auroista enemmän hyötyä..Biologisia aseita ei saa käyttää,senkin kieltää sopimukset.Tosin israel ei niitä sopimuksia kunnioita tai mitään.."Gazassa ainakin kymmenen ihmistä on kuollut ja kymmeniä loukkaantunut Israelin ilmaiskussa YK:n kouluun.
Rafahissa sijaitsevassa koulussa oli väkivaltaisuuksia paenneita palestiinalaisia.
YK:n palestiinalaispakolaisjärjestön mukaan koulussa majoittui tuhansia ihmisiä.
Kyseessä on kolmas kerta kymmenen päivän aikana, kun YK:n kouluun on isketty Gazassa. Edellinen isku sattui neljä päivää sitten Jabaliassa. Iskussa kuoli 16 ihmistä.
YK:n pääsihteeri Ban Ki-moon tuomitsee tämänpäiväisen iskun jyrkästi. Hänen mukaansa isku oli jälleen yksi räikeä kansainvälisen humanitaarisen oikeuden vastainen rikos.
Ban sanoi, että Israelin joukoille on moneen kertaan tiedotettu YK:n asemista, joihin on kerääntynyt tuhansia palestiinalaispakolaisia.
– Tämän hulluuden on loputtava, Ban sanoi edustajansa kautta vaatien samalla välitöntä tulitaukoa osapuolten välille.
Konflikti Gazassa on kestänyt jo lähes kuukauden. Iskuissa on kuollut jo yli 1 700 palestiinalaista ja 67 israelilaista
Mutta porvarien moraali on aina ollut joustava ja jos omat edut niin sanoo niin sitä ei silloin ole.
Aseita ei kannata rakentaa jos niitä ei käytä. Ei sillä että hyödyllisestä teräksestä tehdään hyödyttömiä aseita maailmaa pelasteta.Olisiko niistä auroista enemmän hyötyä..Biologisia aseita ei saa käyttää,senkin kieltää sopimukset.Tosin israel ei niitä sopimuksia kunnioita tai mitään.."
No nyt en tiedä mitä tähän sanoisi. Täytyy nostaa kädet pystyyn. Tietysti voisin jatkaa hedelmätöntä keskustelua kertomalla kuinka Gazassa on vuosien varrella lynkattu kymmenittäin ihmisiä sillä verukkeella, että ovat Israelin vakoojia. Näin voi ollakin. Voisin kuvitella, että Israel tietää missä hamasin aseet ovat ja todennäköisesti ne ovat hamasin mielestä parhaimmassa ja turvallisimmassa paikassa eli YK:n koulussa tai punaisen ristin avustusleirillä. Siinä ei paljon auta, että pääsihteeri kertoo YK:n tiedottaneen Israelille missä nämä leirit ja koulut sijaitsevat. Vastuun kantaa hamas.- fkkffkfkkfkf
avarakatsanto kirjoitti:
"Gazassa ainakin kymmenen ihmistä on kuollut ja kymmeniä loukkaantunut Israelin ilmaiskussa YK:n kouluun.
Rafahissa sijaitsevassa koulussa oli väkivaltaisuuksia paenneita palestiinalaisia.
YK:n palestiinalaispakolaisjärjestön mukaan koulussa majoittui tuhansia ihmisiä.
Kyseessä on kolmas kerta kymmenen päivän aikana, kun YK:n kouluun on isketty Gazassa. Edellinen isku sattui neljä päivää sitten Jabaliassa. Iskussa kuoli 16 ihmistä.
YK:n pääsihteeri Ban Ki-moon tuomitsee tämänpäiväisen iskun jyrkästi. Hänen mukaansa isku oli jälleen yksi räikeä kansainvälisen humanitaarisen oikeuden vastainen rikos.
Ban sanoi, että Israelin joukoille on moneen kertaan tiedotettu YK:n asemista, joihin on kerääntynyt tuhansia palestiinalaispakolaisia.
– Tämän hulluuden on loputtava, Ban sanoi edustajansa kautta vaatien samalla välitöntä tulitaukoa osapuolten välille.
Konflikti Gazassa on kestänyt jo lähes kuukauden. Iskuissa on kuollut jo yli 1 700 palestiinalaista ja 67 israelilaista
Mutta porvarien moraali on aina ollut joustava ja jos omat edut niin sanoo niin sitä ei silloin ole.
Aseita ei kannata rakentaa jos niitä ei käytä. Ei sillä että hyödyllisestä teräksestä tehdään hyödyttömiä aseita maailmaa pelasteta.Olisiko niistä auroista enemmän hyötyä..Biologisia aseita ei saa käyttää,senkin kieltää sopimukset.Tosin israel ei niitä sopimuksia kunnioita tai mitään.."
No nyt en tiedä mitä tähän sanoisi. Täytyy nostaa kädet pystyyn. Tietysti voisin jatkaa hedelmätöntä keskustelua kertomalla kuinka Gazassa on vuosien varrella lynkattu kymmenittäin ihmisiä sillä verukkeella, että ovat Israelin vakoojia. Näin voi ollakin. Voisin kuvitella, että Israel tietää missä hamasin aseet ovat ja todennäköisesti ne ovat hamasin mielestä parhaimmassa ja turvallisimmassa paikassa eli YK:n koulussa tai punaisen ristin avustusleirillä. Siinä ei paljon auta, että pääsihteeri kertoo YK:n tiedottaneen Israelille missä nämä leirit ja koulut sijaitsevat. Vastuun kantaa hamas.Niin ainoan totuuden tietysti kertoo israelin propaganda joukot. Asian osaiset ja siellä työskennelleet ovat vain ilkeyttään israelia vastaa. Heidän toiminta on virheetöntä ja verenvuodatusta välttävää. Suomalainen yk upseerikin oli kuulemma piilottanut sissin paidan sisään,raportoi jerusalem..
- ododldldldod
avarakatsanto kirjoitti:
"No kerro lähihistoriasta jokin maa tai paikka joka olisi alistanut samalla lailla kansan kuin israel on tehnyt.Rajoittanut kauppaa ja mahantuotavia kulutushyödykkeitä.Pommittanut niin kansallisia kuin kansainvälisiä kohteita.Varastanut toisten maita ja perustanut niihin siirtokuntia.vanginnut alaikäisiä ja tuhonnut heidän kotejaan."
Aivan äkkiseltään tulee Pohjois-Korea mieleen. Toki tällä hetkellä alistavat ainoastaan omaa kansaansa mutta muistetaan, että hyökkäsivät etelän kimppuun, pommittivat heitä - pommittavat muuten säännöllisesti vielä tänä päivänäkin - ja pommittivat myöskin etelää auttamaan tullutta YK:ta. Rajoittavat kauppaa eivätkä salli kansalle kulutustavaroita vaikka eliittinsä pitääkin ranskalaisesta konjakista ja orvokintuoksuisesta saippuasta. Siirtokuntahaaveensa YK torppasi vaikka se maksoikin yhdistyneille kansakunnille tuhansittain kaatuneita rauhanturvaajia. Alaikäisiä sekä aikuisia muun maan kansalaisia Pohjois-Korea on siepannut säännöllisesti. Toivottavasti ei enää.
Tämä oli helppo. Luen vähän enemmän ajatuksella lopun kirjoituksesi.Juu,julma on maa. Mutta ei rakennasiirtokuntia etelän alueelle,ei pidä heitä vankeina jne.. omia kohtaan kyllä julma..
- kfkkffkffkfk
avarakatsanto kirjoitti:
Jämähdin.
"No kerro lähihistoriasta jokin maa tai paikka joka olisi alistanut samalla lailla kansan kuin israel on tehnyt.Rajoittanut kauppaa ja mahantuotavia kulutushyödykkeitä.Pommittanut niin kansallisia kuin kansainvälisiä kohteita.Varastanut toisten maita ja perustanut niihin siirtokuntia.vanginnut alaikäisiä ja tuhonnut heidän kotejaan.Tuhonnut heidän oliivilehtoja ja viiniköynnöksiä oman rakentamisen tieltä.Tappanut yk;n työntekijöitä ja vapaaehtoistyöntekijöitä. "
Nyt tuli serbit mieleen. En tiedä onko sinulla ikää muistaa Bosnian sotaa mutta se oli 90-luvun alkupuolelta eteenpäin ihan vitun raaka sota. Oli kansanmurhaa, raiskausleirejä ja serbit tappoivat ihmisiä kriteerinään vain tiettyyn etniseen ryhmään kuulumien. Sarajevon piiritys oli jotain aivan järkyttävää; serbien tarkka-ampujat ja tykistö murhasivat ihmisiä vedenhakumatkoilla, YK ei saanut apua paikalle ja rauhanturvaajia murhattiin. Viimeinen niitti oli kun hollantilaisten rauhanturvaajien auttamat miehet ja pojat lahdattiin Screbrenicassa. Sen jälkeen serbit pantiin kuriin; paikalle taisi ensin tulla brittejä tykistöineen ja erikoisjoukkoineen ja serbien roskaväki ajettiin Sarajevoa ympäröiviltä kukkuloilta. Sen jälkeen YK alkoi saada hommaa käsiinsä. Se oli historiallista siinäkin mielessä, että taisi olla ensimmäinen kerta kun suomalaiset yk-joukot raahasivat raskaita kranaatinheittimiä asemapaikalleen. Muistaakseni hekin ampuivat jotain väriammuksia serbien asemiin ja pelottivat nämä tiehensä.
Mutta jatketaan funtsimista.Jep, siihen puuttui yk,usa ja eu välittömästi. Hivenen liian kauan sai jatkua mutta ei lähelläkään tätä israelin toiminnan jatkumista..
kfkkffkffkfk kirjoitti:
Jep, siihen puuttui yk,usa ja eu välittömästi. Hivenen liian kauan sai jatkua mutta ei lähelläkään tätä israelin toiminnan jatkumista..
Eikä Israelin toimintaan puututakaan. Ei edes kauppasaarron muodossa.
fkkffkfkkfkf kirjoitti:
Niin ainoan totuuden tietysti kertoo israelin propaganda joukot. Asian osaiset ja siellä työskennelleet ovat vain ilkeyttään israelia vastaa. Heidän toiminta on virheetöntä ja verenvuodatusta välttävää. Suomalainen yk upseerikin oli kuulemma piilottanut sissin paidan sisään,raportoi jerusalem..
Et Sinä enkä minä tiedä totuutta tuosta konfliktista. Me kumpikin ollaan propagandan armoilla. Meillä on vaan mielipide.
Minä pidän Israelista. Sen historiasta, selviytymistaistelusta vihamielisten ja aggressiivisten naapureiden ympäröimänä, kansasta ja suoraselkäisyydestä.
Tästä keskustelua voi jatkaa siihen asti kunnes joku superauringonpurkaus mykistää netin mutta mitään konkreettista se ei anna.- ncncnn
avarakatsanto kirjoitti:
Et Sinä enkä minä tiedä totuutta tuosta konfliktista. Me kumpikin ollaan propagandan armoilla. Meillä on vaan mielipide.
Minä pidän Israelista. Sen historiasta, selviytymistaistelusta vihamielisten ja aggressiivisten naapureiden ympäröimänä, kansasta ja suoraselkäisyydestä.
Tästä keskustelua voi jatkaa siihen asti kunnes joku superauringonpurkaus mykistää netin mutta mitään konkreettista se ei anna.Totuus tulee kaikista suunnista ei vain yhdestä. Minun totuus tulee ympärimaailman ja jopa Israelista. Se ei vain ole israelilaisille kovin mairittelevaa.
Aikaisen vaikka kymmenen suurimman uutistoimiston sivut ja mieti voiko nämä kaikki valehdella.. Ja miksi ne niin tekisi.. - gkkgkgkkc
avarakatsanto kirjoitti:
Eikä Israelin toimintaan puututakaan. Ei edes kauppasaarron muodossa.
Miksi?
gkkgkgkkc kirjoitti:
Miksi?
Israel on luvattu maa. Lännen etuvartio pahaa vastaan tuolla maailmankolkalla.
tbgbtbgtbgt kirjoitti:
No kerro lähihistoriasta jokin maa tai paikka joka olisi alistanut samalla lailla kansan kuin israel on tehnyt.Rajoittanut kauppaa ja mahantuotavia kulutushyödykkeitä.Pommittanut niin kansallisia kuin kansainvälisiä kohteita.Varastanut toisten maita ja perustanut niihin siirtokuntia.vanginnut alaikäisiä ja tuhonnut heidän kotejaan.Tuhonnut heidän oliivilehtoja ja viiniköynnöksiä oman rakentamisen tieltä.Tappanut yk;n työntekijöitä ja vapaaehtoistyöntekijöitä.
pitänyt miljoonaista väestöä avovankilassa. Tappanut viattomia naisia ja lapsia.Iskenyt pakolaiskeskuksiin.Salamurhannut naapurimaiden vastustajiaan jne..jne..
Toki porvaripuoli ja uskonnoliset fundamentalistit tästä armeijalle palkinnon antaisi saihan Obamakin rauhanpalkinnon.
Ei edes kannata tähän tarjota venäjää tai kiinaa tai kai niitäkin voi tarjota..
Jos sinusta tämä on rauhanpalkinnon arvoista niin..:
Gazassa ainakin kymmenen ihmistä on kuollut ja kymmeniä loukkaantunut Israelin ilmaiskussa YK:n kouluun.
Rafahissa sijaitsevassa koulussa oli väkivaltaisuuksia paenneita palestiinalaisia.
YK:n palestiinalaispakolaisjärjestön mukaan koulussa majoittui tuhansia ihmisiä.
Kyseessä on kolmas kerta kymmenen päivän aikana, kun YK:n kouluun on isketty Gazassa. Edellinen isku sattui neljä päivää sitten Jabaliassa. Iskussa kuoli 16 ihmistä.
YK:n pääsihteeri Ban Ki-moon tuomitsee tämänpäiväisen iskun jyrkästi. Hänen mukaansa isku oli jälleen yksi räikeä kansainvälisen humanitaarisen oikeuden vastainen rikos.
Ban sanoi, että Israelin joukoille on moneen kertaan tiedotettu YK:n asemista, joihin on kerääntynyt tuhansia palestiinalaispakolaisia.
– Tämän hulluuden on loputtava, Ban sanoi edustajansa kautta vaatien samalla välitöntä tulitaukoa osapuolten välille.
Konflikti Gazassa on kestänyt jo lähes kuukauden. Iskuissa on kuollut jo yli 1 700 palestiinalaista ja 67 israelilaista
Mutta porvarien moraali on aina ollut joustava ja jos omat edut niin sanoo niin sitä ei silloin ole.
Aseita ei kannata rakentaa jos niitä ei käytä. Ei sillä että hyödyllisestä teräksestä tehdään hyödyttömiä aseita maailmaa pelasteta.Olisiko niistä auroista enemmän hyötyä..Biologisia aseita ei saa käyttää,senkin kieltää sopimukset.Tosin israel ei niitä sopimuksia kunnioita tai mitään..Taisi kommunismiin matkalla ollut Neuvostoliitto olla se pahin viimeisen vuosisadan aikana ollut toisten kahlitsija ja alistaja. Kysy vaikka virolaisilta ja ehkä jollain ukrainalaisella tai georgialaisellakin on asiassa jotain sanottavaa unohtamatta muita NL satelliitteja aikoinaan.
- hjkkhkkl
Työeläkeläinen kirjoitti:
Taisi kommunismiin matkalla ollut Neuvostoliitto olla se pahin viimeisen vuosisadan aikana ollut toisten kahlitsija ja alistaja. Kysy vaikka virolaisilta ja ehkä jollain ukrainalaisella tai georgialaisellakin on asiassa jotain sanottavaa unohtamatta muita NL satelliitteja aikoinaan.
No niinpä tietenkin.
- lhlhllhhhlh
avarakatsanto kirjoitti:
Israel on luvattu maa. Lännen etuvartio pahaa vastaan tuolla maailmankolkalla.
Kukas sen on luvannut. Juutalaisten itse kirjoittama kirja ei minusta ole ihan relevantti asiaa määrittämään.
Jos länsimaisuuden etuvartio rikkoo kaikkia länsimaalaisuuden arvoja vastaan niin kenen puolesta se taistelee ja ketä vastaan?
- gtgtgttggtgtgt
Gazassa ainakin kymmenen ihmistä on kuollut ja kymmeniä loukkaantunut Israelin ilmaiskussa YK:n kouluun.
Rafahissa sijaitsevassa koulussa oli väkivaltaisuuksia paenneita palestiinalaisia.
YK:n palestiinalaispakolaisjärjestön mukaan koulussa majoittui tuhansia ihmisiä.
Kyseessä on kolmas kerta kymmenen päivän aikana, kun YK:n kouluun on isketty Gazassa. Edellinen isku sattui neljä päivää sitten Jabaliassa. Iskussa kuoli 16 ihmistä.
YK:n pääsihteeri Ban Ki-moon tuomitsee tämänpäiväisen iskun jyrkästi. Hänen mukaansa isku oli jälleen yksi räikeä kansainvälisen humanitaarisen oikeuden vastainen rikos.
Ban sanoi, että Israelin joukoille on moneen kertaan tiedotettu YK:n asemista, joihin on kerääntynyt tuhansia palestiinalaispakolaisia.
– Tämän hulluuden on loputtava, Ban sanoi edustajansa kautta vaatien samalla välitöntä tulitaukoa osapuolten välille.
Konflikti Gazassa on kestänyt jo lähes kuukauden. Iskuissa on kuollut jo yli 1 700 palestiinalaista ja 67 israelilaista - poloka
Israel on täysin moraaliton kansanmurhaaja ja ansaitsee maailman tuomion.
Israel kaappaa natseja Etelä-Amerikasta ja tuo heidät rehellisen oikeudenkäyntiin, Israel pelastaa kaapatun matkustajalentokoneen matkustajat Idi Aminilta... Israel toivottaa jokaisen juutalaisen - on tämä kotoisin mistäpäin maailmaa tahansa - tervetulleeksi kansalaiseksi Israeliin ja puolustaa omia kansalaisiaan kaikilla mahdollisilla keinoilla. Etc.
Moraaliton Israel ei ole. Sillä on suoraselkäisyyttä, josta monet muut yhteiskunnat voivat vain haaveilla. Häikäilemätön se on. Ja osaava.- mgmgmgm
avarakatsanto kirjoitti:
Israel kaappaa natseja Etelä-Amerikasta ja tuo heidät rehellisen oikeudenkäyntiin, Israel pelastaa kaapatun matkustajalentokoneen matkustajat Idi Aminilta... Israel toivottaa jokaisen juutalaisen - on tämä kotoisin mistäpäin maailmaa tahansa - tervetulleeksi kansalaiseksi Israeliin ja puolustaa omia kansalaisiaan kaikilla mahdollisilla keinoilla. Etc.
Moraaliton Israel ei ole. Sillä on suoraselkäisyyttä, josta monet muut yhteiskunnat voivat vain haaveilla. Häikäilemätön se on. Ja osaava.Ei se oli moraalisesti oikein että pitää vain omista huolta. Moraalista on kohdella kaikkia kuin omiaan.
mgmgmgm kirjoitti:
Ei se oli moraalisesti oikein että pitää vain omista huolta. Moraalista on kohdella kaikkia kuin omiaan.
Selvästi kuulut kirkkoon ja hyvä näin. Maailma tarvitsee hyviä ihmisiä.
Tarina; poljeskelin tänään fillarilla ehkä noin 70km. Poljin Porvooseen ja puolivälissä menomatkaa poikkesin pommacille kyläkahvilaan. Siellä istui täti miehensä kanssa. Tädin äijä on näitä seurakuntamiehiä ja kerroin kuinka näin lehdessä jutun jossa rakentelivat seurakuntaporukalla linnunpönttöjä. Juu, sano ukko. Talkoilla mennään ja ollaan menty jo neljännesvuosisata. Mutta nyt alkaa hyytyä; seurakunnan talkooporukan keski-ikä on noin 70 vuotta. Seurakunta on yrittänyt pistää nettiin ilmoituksia avun tarpeesta. Suomalainen ja Ruotsalainen seurakunta on tehnyt yhteistyötä mutta talkoo ei enää niin kiinnosta. Saattaa loppua linnunpönttöjen teko.
Oletko miettinyt yhteisöllisyyttä? Tehdä hyvää ilman taloudellista henkilökohtaista hyötyä? Hyviä miehiä ja naisia tarvittaisiin. Avuntarvitsijoita on paljon; ihan elukoista ihmisiin. Auta Sinä.- lghlhlhhl
avarakatsanto kirjoitti:
Selvästi kuulut kirkkoon ja hyvä näin. Maailma tarvitsee hyviä ihmisiä.
Tarina; poljeskelin tänään fillarilla ehkä noin 70km. Poljin Porvooseen ja puolivälissä menomatkaa poikkesin pommacille kyläkahvilaan. Siellä istui täti miehensä kanssa. Tädin äijä on näitä seurakuntamiehiä ja kerroin kuinka näin lehdessä jutun jossa rakentelivat seurakuntaporukalla linnunpönttöjä. Juu, sano ukko. Talkoilla mennään ja ollaan menty jo neljännesvuosisata. Mutta nyt alkaa hyytyä; seurakunnan talkooporukan keski-ikä on noin 70 vuotta. Seurakunta on yrittänyt pistää nettiin ilmoituksia avun tarpeesta. Suomalainen ja Ruotsalainen seurakunta on tehnyt yhteistyötä mutta talkoo ei enää niin kiinnosta. Saattaa loppua linnunpönttöjen teko.
Oletko miettinyt yhteisöllisyyttä? Tehdä hyvää ilman taloudellista henkilökohtaista hyötyä? Hyviä miehiä ja naisia tarvittaisiin. Avuntarvitsijoita on paljon; ihan elukoista ihmisiin. Auta Sinä.Ei, en kuulu kirkkoon ja en usko jumaliin. Muttavei se minun moraaliin vaikuta. Sitä ei opita kirjoista tai tehdä siksi kun pelätään helvettiin joutumista.
- gjgjgjggjjk
lghlhlhhl kirjoitti:
Ei, en kuulu kirkkoon ja en usko jumaliin. Muttavei se minun moraaliin vaikuta. Sitä ei opita kirjoista tai tehdä siksi kun pelätään helvettiin joutumista.
Mutta totta että maailma on muuttunut hedonistiseksi ja yksilökeskeisemmäksi. Ennen oli lapsille monien puolueiden ja yhteisöiden kerhoja. Oli urheiluseuroja,taloyhdistysten talkoita mihin kaikki osallistui. Oli vanhukset kotona ja naapurin lapsia sai komennella kuin omiaan..
Mutta maailma muuttuu ja valinnanvaraa on valtavasti enemmän. Lapsiakaan ei näe enään pihoilla leikkimässä. Juopporemmitkin on siivottu ostoskeskuksien liepeille.
Missä niitä on helpompi valvoa.. - ddddddldldllld
gjgjgjggjjk kirjoitti:
Mutta totta että maailma on muuttunut hedonistiseksi ja yksilökeskeisemmäksi. Ennen oli lapsille monien puolueiden ja yhteisöiden kerhoja. Oli urheiluseuroja,taloyhdistysten talkoita mihin kaikki osallistui. Oli vanhukset kotona ja naapurin lapsia sai komennella kuin omiaan..
Mutta maailma muuttuu ja valinnanvaraa on valtavasti enemmän. Lapsiakaan ei näe enään pihoilla leikkimässä. Juopporemmitkin on siivottu ostoskeskuksien liepeille.
Missä niitä on helpompi valvoa..http://yle.fi/uutiset/unicef_gazassa_kuollut_yli_400_palestiinalaislasta_yli_370_000_traumatisoitunut/7395389
Israel ei saa rankaisematta tästä selvitä..
- Huomaatteko :)))))))
Rakas hullu Einari on palannut framille :)) Voi ressukkaa...
- Ei sillä luuserilla
ole muuta paikkaa olla olemassa... Paskaisenmurjunsa tietokoneella istuu päiväkaudet netissä ja sossu maksaa tuonkin elämän..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1532520- 1572311
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee551983Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1181907"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591374Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu1941237Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää761036Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa198956Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.326940Kaupungin yt
Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l24694