Miltä sikiön liikkeet tuntuvat?

huolissaan..........

Olen rv 20, esikoista odotan. Vielä en ole tuntenut vauvan liikkeitä, TAI en ainakaan tiedä miltä ne tuntuvat. Muutaman päivän ajan olen tuntenut alavatsalla lievää "nipistelyä", voisiko olla vauvan liikkeitä...? Aina sanotaan, että liikkeet tuntuvat hipaisulta tai ilmakuplan puhkeamiselta, mutta minä en ole kyllä sellaita tuntenut :( Voikohan liikkeet tuntua nipistelynä, onko kokemuksia? Hulettaa onko jokin hullusti, rakenneultraan vielä viikko aikaa :(

6

13825

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • morovaib

      Semmosia pieniä hipaisuja ja eihän vältämätä kaikilla ees tunnu liikkeet vielä tuossa vaiheessa niin enpä usko että mitään huolta..itellä nyt viikko 34 ja kunnon potkuja ja muljahteluja:) ei kannata huolehtii mullaki tuli liikkeet,myöhemmin.

    • Vielä vähän

      Itse tajusin esikoista odottaessa varman ensiliikkeen rv 22 ja joskus rv 24 alkoi päivittäin tuntua.
      Oli muutenkin aika rauhallinen vaavi masusussa ja niin on edelleen 3 vuotiaana.
      Niin ja istukka oli takaseinässä joten ei ollut mitään "syytä" miksi en tuntenut liikkeitä aikaisemmin.
      Varmasti ne sieltä muutaman viikon sisällä alkavat tuntua!

      • vauvan liikkeet

        Oon nyt rv 19. Voinko jo nyt tuntea liikkumista masussa? Odottelen esikoistani. Tänään aamulla tunsin mahan läpi pltkaisuja, sellaisia kuplivan tuntusia en osaa selittää. Voiko nämä olla jo vauvan potkuja/liikkeitä? :)


    • lilian41

      Itse tunsin vauvan liikkeet raskausviikoilta 17 lähtien pieninä elohiirinä alavatsalla. Luulin että venyvät vatsalihakset siellä vain nykii, mutta vähitellen tuntemukset voimistuivat kunnon muljahteluiksi. Mitään hipaisuja ja kuplien puhkeamista en tuntenut. Pientä lohiirimäistä nykimistä vain.

    • jakkhjllkv

      Itse olen rv19 4 ja liikkeet alkoivat tuntua rv 16 loppupuolella. Ekana tosi pieninä hipaisuina ja nyt jo kunnolla potkiskelee ja pyörii :). Tosin kaikilla tuntuu niin eriaikaan ja itse olen todella hoikka joka saattaa myös vaikuttaa asiaan. ihania pikku muljaisuja ne potkut tässä vaiheessa on :)

    • Feliciaaa

      Rv 21 menossa ja tuntuu oikein hyvin jo vauvan liikkeet! Niin hyvin että masun päältäkin tuntee mieskin kun pitää kättä. :) <3 Rv 19 alkoi tuntumaan ekan kerran semmoista elohiirimäistä ihan pientä "nykinää".. Niistä ei sillon ottanut selkoa että oliko liikkeitä, mutta rv 20 vahvistui ja hoksasi kyllä vauvan potkuiksi. Ja nyt sitten etenkin töistä kotia palatessa istuallaan ja makuulle mennessä alkaa kunnon kuperkeikkailut. :D

      Tuntuu vähän "elohiirimäiseltä", nykimistä, pehmeitä pikkuisia tönäisyjä alavatsalla. Mies sanoi että käteen tuntuu niin kuin joku vähän paperin tai kankaan läpi vähän tönäisisi.. :,D Ensimmäinen raskaus. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      49
      2359
    2. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      150
      1940
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      58
      1875
    4. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      40
      1710
    5. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      115
      1559
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      55
      1191
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      71
      1133
    8. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      83
      1115
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      901
    10. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      142
      896
    Aihe