Onko tosiaankin niin, että mikäli henkilöllä on erittäin paha paniikkihäiriö eikä hän pysty oleskelemaan/istumaan 20-50 henkilön ryhmässä noin kymmenen vuoden ajan, joutuu hän matalapalkkaiseen työhön, kuten porrassiivoajaksi tai pakkaajaksi loppuelämäkseen alle köyhyysrajan tuloilla, ja näin leimautuen sossupummiksi tai luuseriksi, kenties jopa tyhmäksi?
Minusta tyhmää on se, että ihminen istuu ryhmässä lukemassa vuosikausia jossakin luokassa opistolla, kun saman voi tehdä itsenäisesti opiskellen.
Eikö ole mitään vaihtoehtoa sille että istuu ihmisapinoiden joukossa kymmenen vuotta ja siirtyy sitten istumaan tietokoneen äärelle?
Koska faktahan on, että arvostetuimmat/hyväpalkkaisimmat ammatinharjoittajat kuten lääkärit, it-alan ihmiset, yrittäjät, pankkiirit, lähes jokaisen alan työntekijät, varsinkin pomot, viettävät lopulta suurimman osan työajastaan tietokoneella istuen. Välillä joku potilas tulee lääkärin vastaanotolle, ja lääkäri näprää samalla konetta. Lääkärin vastaanotolle harvemmin tulee useankymmenen ihmisen laumaa kerralla.
Onko siis mitään mahdollisuuksia ansaita ikinä elantoaan, jos ei pysty olemaan laumassa, mutta osaamista riittäisi vaikka mille alalle?
hyväpalkkaiseen ammattiin opiskelu
haluaa tietää
1
69
Vastaukset
- dasdasdadaa
Yliopistolla on paljon aloja joissa voit opiskella tutkinnon käymättä luennoilla. Luet siis vain tentteihin ja käyt niissä. Näet ihmisiä korkeintaan kerran viikossa tai kahessa. Tietenkin on aina muutama kurssi joissa pitää olla muiden kanssa tekemisissä kuten kielten kurssit, kandiseminaari ja alakohtaisesti voi olla jotain muutakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614168KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1122701Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo452212Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?291863- 241833
- 281556
- 171390
- 621265
- 1141213
- 311178