"aamumössö" vai "iltamössö?"

TietämätönRuokkija

Niin, eli aamulla vai illalla pitää antaa rehut? Rehuihin siis sisältyisi, 1dl kivennäistä, 0.5 - 1l kauraa, ja kenties jotain melassia? Mihin melassi vaikuttaa, ja kuinka paljon sitä voisi antaa 13-vuotiaalle vuonohevostammalle, joka liikkuu 6,kertaa viikossa , 1-2h ajan? Heinää se saa aamulla 2kg, päivällä 2kg ja illalla 3kg, joten kuinka paljon melassia sille voisi antaa? Ja aamulla vai illalla ne pitää antaa? Vai kenties molempina, aamuin ja illoin, jos niin, niin kuinka paljon molemmilla aterioilla? Onko sen hyvä saada muuta rehua? Jos on , mitä?

1

272

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ----

      Melassi on sokeripitoista väkirehua, jota käytetään antamaan energiaa. Kylmäveriset harvemmin tarvitsee erityisen sokeripitoista rehua, koska ovat yleensä muutenkin alttiita lihomaan ja saavat kaviokuumeen herkemmin. En siis antaisi melassia. Mieluummin sitten aavistuksen lisää kauran määrää jos on tarvetta tai antaa jotain kauratonta väkirehua (poneille suunnatut myslit yms. hyviä, sopii hyvin kylmäveriselle).

      Huomaa että kaurakaan ei sovi kaikille.

      Se että hevonen liikkuu 1-2h kerralla ei kerro mitään. Oleellista on se, miten hevonen liikkuu. Jos se liikkuu oikein päin itseään kantaen ja treenataan vaikeampi koululiikkeita tms. on se huomattavasti raskaampaa kuin jos hevonen menee löysästi pää pystyssä.


      Väkirehut kannattaa kuitenkin pitää mahdollisimman vähäisinä ja lisätä niitä vain jos on oikeasti tarvetta.


      Jos väkirehumäärä on noin pieni (alle litra kauraa kivennäiset) voi aivan hyvin antaa ne yhdellä kertaa. Itse annan mieluummin illalla, koska tällöin hevonen voi jäädä rauhassa karsinaan syömään ruokia koko yöksi.

      aamuisin jos antaa ruuan, ei voi lähteä heti ratsastamaan aamusta. Tietysti jos koskaan ei aamusta mene tallille, ei tällä ole väliä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      232
      3384
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      60
      2925
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      26
      2507
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      18
      2482
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      76
      1993
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      85
      1879
    7. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      19
      1835
    8. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      40
      1832
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      91
      1682
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      69
      1023
    Aihe