Niin, eli aamulla vai illalla pitää antaa rehut? Rehuihin siis sisältyisi, 1dl kivennäistä, 0.5 - 1l kauraa, ja kenties jotain melassia? Mihin melassi vaikuttaa, ja kuinka paljon sitä voisi antaa 13-vuotiaalle vuonohevostammalle, joka liikkuu 6,kertaa viikossa , 1-2h ajan? Heinää se saa aamulla 2kg, päivällä 2kg ja illalla 3kg, joten kuinka paljon melassia sille voisi antaa? Ja aamulla vai illalla ne pitää antaa? Vai kenties molempina, aamuin ja illoin, jos niin, niin kuinka paljon molemmilla aterioilla? Onko sen hyvä saada muuta rehua? Jos on , mitä?
"aamumössö" vai "iltamössö?"
1
237
Vastaukset
- ----
Melassi on sokeripitoista väkirehua, jota käytetään antamaan energiaa. Kylmäveriset harvemmin tarvitsee erityisen sokeripitoista rehua, koska ovat yleensä muutenkin alttiita lihomaan ja saavat kaviokuumeen herkemmin. En siis antaisi melassia. Mieluummin sitten aavistuksen lisää kauran määrää jos on tarvetta tai antaa jotain kauratonta väkirehua (poneille suunnatut myslit yms. hyviä, sopii hyvin kylmäveriselle).
Huomaa että kaurakaan ei sovi kaikille.
Se että hevonen liikkuu 1-2h kerralla ei kerro mitään. Oleellista on se, miten hevonen liikkuu. Jos se liikkuu oikein päin itseään kantaen ja treenataan vaikeampi koululiikkeita tms. on se huomattavasti raskaampaa kuin jos hevonen menee löysästi pää pystyssä.
Väkirehut kannattaa kuitenkin pitää mahdollisimman vähäisinä ja lisätä niitä vain jos on oikeasti tarvetta.
Jos väkirehumäärä on noin pieni (alle litra kauraa kivennäiset) voi aivan hyvin antaa ne yhdellä kertaa. Itse annan mieluummin illalla, koska tällöin hevonen voi jäädä rauhassa karsinaan syömään ruokia koko yöksi.
aamuisin jos antaa ruuan, ei voi lähteä heti ratsastamaan aamusta. Tietysti jos koskaan ei aamusta mene tallille, ei tällä ole väliä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045281Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy17610821Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369691Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858498Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok02850Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282202- 321485
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261470