"aamumössö" vai "iltamössö?"

TietämätönRuokkija

Niin, eli aamulla vai illalla pitää antaa rehut? Rehuihin siis sisältyisi, 1dl kivennäistä, 0.5 - 1l kauraa, ja kenties jotain melassia? Mihin melassi vaikuttaa, ja kuinka paljon sitä voisi antaa 13-vuotiaalle vuonohevostammalle, joka liikkuu 6,kertaa viikossa , 1-2h ajan? Heinää se saa aamulla 2kg, päivällä 2kg ja illalla 3kg, joten kuinka paljon melassia sille voisi antaa? Ja aamulla vai illalla ne pitää antaa? Vai kenties molempina, aamuin ja illoin, jos niin, niin kuinka paljon molemmilla aterioilla? Onko sen hyvä saada muuta rehua? Jos on , mitä?

1

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ----

      Melassi on sokeripitoista väkirehua, jota käytetään antamaan energiaa. Kylmäveriset harvemmin tarvitsee erityisen sokeripitoista rehua, koska ovat yleensä muutenkin alttiita lihomaan ja saavat kaviokuumeen herkemmin. En siis antaisi melassia. Mieluummin sitten aavistuksen lisää kauran määrää jos on tarvetta tai antaa jotain kauratonta väkirehua (poneille suunnatut myslit yms. hyviä, sopii hyvin kylmäveriselle).

      Huomaa että kaurakaan ei sovi kaikille.

      Se että hevonen liikkuu 1-2h kerralla ei kerro mitään. Oleellista on se, miten hevonen liikkuu. Jos se liikkuu oikein päin itseään kantaen ja treenataan vaikeampi koululiikkeita tms. on se huomattavasti raskaampaa kuin jos hevonen menee löysästi pää pystyssä.


      Väkirehut kannattaa kuitenkin pitää mahdollisimman vähäisinä ja lisätä niitä vain jos on oikeasti tarvetta.


      Jos väkirehumäärä on noin pieni (alle litra kauraa kivennäiset) voi aivan hyvin antaa ne yhdellä kertaa. Itse annan mieluummin illalla, koska tällöin hevonen voi jäädä rauhassa karsinaan syömään ruokia koko yöksi.

      aamuisin jos antaa ruuan, ei voi lähteä heti ratsastamaan aamusta. Tietysti jos koskaan ei aamusta mene tallille, ei tällä ole väliä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      156
      2677
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      199
      1947
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1696
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1638
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1411
    6. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      74
      1078
    7. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1040
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1019
    9. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      191
      944
    10. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      67
      911
    Aihe