Googlen sensuuri menee naurettavuuksiin!

Google näyttää ruvenneen tosissaan nettipoliisin työhön. Hain hintatietoja järjestyksenvalvojan viiltosuojaliiville ja Venäjän armeijan zhzl-74 luotiliiville. Tuossa venäläisen tuotteen kohdalla google ei sitten päästänytkään verkkokauppaan vaan ruutuun paukahti ilmoitus googlen oikeudellisista asioista. On siis rikos etsiä suojavälineitä varsinkaan Venäläisestä sotilastavaran verkkokaupasta.

Vittuako se googlelle kuuluu mistä hommaan liivini?
9197
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Taidat olla jollain listalla.

Vaihda hakukone.

Äänestä
  • Helposti näyttää päätyvän jollekin listalle. Riittää kun hakee järjestyksenvalvojan työvälineitä ja tietoja suojavaatteista ja voimankäyttövälineistä. Tosin olin jo eilen hakenut tietoa mm. Teleskooppipampuista ja kaasuaseista.

    Viimeistään vierailu venäläisellä armeijatavaraa myyvällä sivustolla laukaisee ilmoituksen uhkaavista oikeudellisista asioista.

    Google tekee tavallisista tiedon etsijöistä terroristeja.

    Äänestä

  • En yhtään ihmettele joutumistani jollekin seurantalistalle. Nettiaktiviteettini pääpaino on survivalismi.com-foorumeilla ja olen sotilaskauppojen vakioasiakas. Haen runsaasti tietoa mm. ihan taisteluvarusteistakin (tetsarit, lisätaskut jne) ja mm. veitsistä, sotilaspulloista, pals-kiinnitteisistä lisävarusteista jne, jne.

    Tilasin tuossa hiljakkoin Ontariolaisen US Airforce/SpecOps-taisteluveitsen ja sen tilaus sitten näkyi verkkopankissa maksamisena takuuvarmasti.

    Hakuni ja ostotoimintani muistuttaa erehdyttävästi sitä mitä joku terroristi tai uusnatsi voisi ostella.

    Äänestä

  • helposti listalle kirjoitti:

    Helposti näyttää päätyvän jollekin listalle. Riittää kun hakee järjestyksenvalvojan työvälineitä ja tietoja suojavaatteista ja voimankäyttövälineistä. Tosin olin jo eilen hakenut tietoa mm. Teleskooppipampuista ja kaasuaseista.

    Viimeistään vierailu venäläisellä armeijatavaraa myyvällä sivustolla laukaisee ilmoituksen uhkaavista oikeudellisista asioista.

    Google tekee tavallisista tiedon etsijöistä terroristeja.

    Höh, ei kait siellä Jukolan viestissä järjestyksenvalvojat mitään luotiliivejä tarvii - ei ees ampumahiihdossa. Nopsilla kintuilla pärjää molemmissa :)

    Äänestä

  • vajaa-ajattelijat ry kirjoitti:

    Höh, ei kait siellä Jukolan viestissä järjestyksenvalvojat mitään luotiliivejä tarvii - ei ees ampumahiihdossa. Nopsilla kintuilla pärjää molemmissa :)

    Tilanne on nykyään se, että järkkärit ja vartijat pitävät luotiliivejä lähes poikkeuksetta, lisäksi kevyet viiltosuojaliivit ovat yleistymässä myös tavallisilla siviileillä baareissa varsinkin.

    Liivien pitäminen kertoo pelosta. Narkkeja ja mielenterveyspotilaita on ennätysmäärä vapaana kadulla, lisäksi nykyään liian monella on laiton tuliase povarissaan. Veitsiä tai muita pistämiseen sopivia välineitä löytyy keskimäärin joka toisen miehen taskuista, näistä ihmisistä osa ei pysty hillitsemään itseään vaan käyttää veitseä tilanteissa joissa ei olisi pakko.

    Äänestä

Ei sieltä kaikkea kannata hakea. NSA ja mumppanit ovat nyt kintereilläsi. https://duckduckgo.com/

Äänestä

Ei siinä googlella ole mitään tekemistä - sinulla on vain tubutin tietokoneessa! Silloin alkavat kaiken maailman vaikeudet ja toimimattomuudet!

Äänestä
  • Kyllä se on merkki listalle joutumisesta jos Google heittää Venäläisen sotilaskaupan kohdalla ruudulle varoituksen GOOGLEN oikeudellisista asioista. Eli Google on seurannut tiedon etsijää ja todennut tämän haun jollakin tapaa "arveluttavaksi".

    Google on tällaisen haun myös takuuvarmasti informoinut NSA:lle ja Suomenkielisenä hakuna siitä on Google takuuvarmasti tehnyt myös Suomessa viranomaiselle ilmoituksen.

    Google on viimeaikoina kiristänyt rikollisuuden torjuntaa ja toisaalta sitä terrorismin torjuntaa. Nyt kaikesta aseita tai sotilasvermeitä koskevista hauista näyttää seuraavan se, että tietojen hakija listataan vaaralliseksi.

    Nyt viimeistään kaikki vähänkään armeijatavaraan tai aseisiin liittyvät haut kannattaa sitten tehdä jollakin anonyymilla hakukoneella joka ei infoa arveluttavista hauista poliisille.

    Äänestä

Onhan olemassa on ihan testattu testi, jolloin Saksalaiselta (tai joku muu maa) tietokoneelta otettiin yhteyttä Amazoniin ja hinnat oli mitä oli.

Mutta sitten, kun IP-osoite vaihdettiin toiseksi manuaalisesti samasta paikasta, Amazonin hintataso putosi merkittävästi!

Amazon siis antoi eri hinnat samoille tuotteille ostajan asuinpaikan mukaan - rikkaalle isommat - köyhälle pienemmät.

Tätähän tapahtuu koko ajan netissä, mm. mainostajat käyttävät tätä tietoa koko ajan hyväkseen, kuten myös YouTube.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


google vakoilee kirjoitti:

Google näyttää ruvenneen tosissaan nettipoliisin työhön. Hain hintatietoja järjestyksenvalvojan viiltosuojaliiville ja Venäjän armeijan zhzl-74 luotiliiville. Tuossa venäläisen tuotteen kohdalla google ei sitten päästänytkään verkkokauppaan vaan ruutuun paukahti ilmoitus googlen oikeudellisista asioista. On siis rikos etsiä suojavälineitä varsinkaan Venäläisestä sotilastavaran verkkokaupasta.

Vittuako se googlelle kuuluu mistä hommaan liivini?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu