Ohjeita vuokratessä mökkiä

kurjaa

Niin naurettavalle kun se kuullostaakin, nykyisille mökkiä vukraaville pitäisi olla ohjeet miten rannalla ollaan ! Näköjää ei itsellä mitään kontrollia. Kannattaako kaikki asiat huutaa mökistä rantasaunalle, veteen hypätessä ja uidessa mahdoton huuto, Kuinka lähellä toisia mökkejä kalastetaan yms.
Meillä tullut vuokralaiset naapuriin ja touhu aivan älytöntä. Mökistä huudetaan saunalle onko sielä vielä olutta ja siideriä, laittakaa puita kiukaan alle yms. Aina veteen hypätessä kauhea huuto yms. metelöinti. Aivan meidän laiturin editse soudellaan, uistellaan ja tullan lähelle ongelle. Sitten vielä vieraita on jatkuvasti joten metelöijiä on paljon. EN ole viitsinyt mennä rähjäämään, on yritety kestää,mutta keljuttaa kun muuten mökkimme on rauhallisella paikalla

2

265

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokenut vuokraaja

      Totta on, olette varmaan tosi tympääntyneitä ym. asiasta. Mielestäni vuokranantajan olisi jo vuokrausvaiheessa tarkottava, että minkälaista porukkaa on mökille tulossa ja varsinkin, kun vieressä on naapurin mökki.

      Vuokralaisissa on kyllä väkeä joka lähtöön, mekastavat ja ryyppäävät, mutta on myös kunnon väkeä, mutta varausvaiheessa oltava "kuulolla" , minkälainen tyyppi on langan toisessa päässä.

      • Häiriköihin suivaant

        Joo, tuttua touhua. Meille laittoivat lähelle vuokrattavan huvilan. Ei mitään älyä siitä miten vesi kantaa tyynellä ääntä. Yksi vuosi joku huuteli Tommi-pojalleen koko ajan ,tuleeko kalaa. No ei varmaan kalaa tule kun säikytellään. Yhtenä jussina oli pääkaupunkiseudulta porukka joka lillui pyöreässä altaassaan järvellä kovan musiikin kera. Seisoskelin siinä OMALLA rantakalliolla, niin eikö nää ääliöt meloneet kysymään vaivaako joku minua. USKOMATONTA. Ei siis olisi rannalla heidän mukaansa seistä. Eivät ne nyt sentään koko lahtea ja naapurimökin rantaa vuokraamansa huvilan hinnalla saa käyttöönsä. Itsekin olen pääkaupunkiseudulta, mutta tiedän miten mökillä käyttäydytään. Ja sitten on prkleen ryssät jotka kiljuvat laiturilta veteen mennessään ja kailottavat laiturilla. Viime kesänä tosin otin puhelimen ja huusin asiani luuriin, ajatellen josko jotain ymmärtäisivät. Kääk. Ja niitä taas pitäisi kestää ensi kesänä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      55
      4873
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      177
      4338
    3. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      133
      4003
    4. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      67
      3942
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      49
      3721
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      80
      3542
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      110
      3157
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      56
      2941
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2736
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      17
      2554
    Aihe