Tosi ahdistava ongelma..

nn123(/

Mä toivon ihan oikeesti että joku osaa auttaa tai ihan muuten vaan lukee tän ja vastaa tai kommentoi ihan asiallisesti koska tää ei mun mielestä oo naurun tai moittimisen asia.. Asia ahdistaa oikeesti, harmittaa ja myös pelottaa mua tosi paljon.. Tää on mulle niin arka juttu.

Oon vasta 13 vuotias ja ihmettelen suuresti että mulla on tällänen ongelma. Mun alapäästä valuu niiku all the time sellasta valkoista, tahmeaa, kirpeää ja pahanhajuista eritettä. En todellakaan oo ollut missään yhdynnässä vielä jne, joten kyse ei oo ainakaan mistään sukupuolitaudista.. Tää on ollu mulla jo jotain vuoden, mut en oo uskaltanut sanoo mun vanhemmille ja en haluakkaan koska mun äiti ei oo ihan paras apu tähän.. Toki jos hän olisi vähän erilainen persoona mutta.. Ja lääkärille en uskalla mennä myöskään.

Tosiaan katsoin netistä, ja luulen että mulla on bakteerivaginoosi. Se ei siis kai oo mitenkään hirveen vaarallinen, mutta mä en tiiä koska nyt eilisen jälkeen on alkanut tulla seassa myös ruskeaa.. Mun menkat on ihan normaalisti, ei sen erityisempiä kipuja tai muuta. Mua huolettaa ja ahdistaa. Pelkään kokoajan olla kavereiden kanssa ja just liikkatunnilla jos venytellään jne, nolottaa niin vitusti haista tältä.. :'(

Mua myös ärsyttää tuleva, koska joskus kun tulevaisuudessa harrastan seksiä, niin tää on ainakin iso ongelma.. Mua nolottaa ja mietityttää. En tiiä mitä mun pitäis tehä. En haluu et vanhemmat saa tietää.. Mun täytyis hankkia yhtä tiettyä lääkettä apteekista, mutta en mä kehtaa sitäkään tehä.. Ite joudun pyykkinikin pesemään koska..

Oonko yksin tän asian kanssa? Onks tää normaalia, ja vielä mun ikäisellä? Tarviin apua, mutta oon ujo enkä uskalla kertoa kenellekkään. Tärkeintä olisi nyt saada tietää että onko tähän olemassa jotain hoitoa? Pystynkö tekemään asialle jotain kotona?
Kiitän jo etukäteen jos joku auttaa tai puhuu mun kanssa tästä. Kyynel silmässä mietin et mitä mulle just tapahtuu.. :(

8

277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nn123(/

      Miksei kukaan vastaa tähän.. :(

    • Terkkarille

      Tuohon löytyy apu esim kouluterkkarilta, paranee todennäköisesti jollain voiteella, tms =)

      • nouhätä

        Tuo voi olla jonkinsortin hiivatulehduskin. Siinä ei ole mitään hävettävää, moisen voi saada esim. antibioottikuurista tai hinkkaavista alusvaatteista. Terkkarilta saat kyllä apua, rohkaiset vaan mielesi ja meet koulussa sinne! Terkkari kuulee tuollasia juttuja ihan päivittäin joten nolous syrjään vain! :) ja eiköhän tuontapaiset vaivat ole tuttuja melkolailla kaikille naispuolisille. lääkkeitä voi tietysti tilailla nettiapteekistakin (reseptittömiä) jos apteekkiin meno on edessä ja tuntuu vaikealta. :) ja jos haju vaivaa niin kaupoissa on sellasia miedosti hajustettuja pikkuhousunsuojia, ne auttaa siihen!


      • nouhätä
        nouhätä kirjoitti:

        Tuo voi olla jonkinsortin hiivatulehduskin. Siinä ei ole mitään hävettävää, moisen voi saada esim. antibioottikuurista tai hinkkaavista alusvaatteista. Terkkarilta saat kyllä apua, rohkaiset vaan mielesi ja meet koulussa sinne! Terkkari kuulee tuollasia juttuja ihan päivittäin joten nolous syrjään vain! :) ja eiköhän tuontapaiset vaivat ole tuttuja melkolailla kaikille naispuolisille. lääkkeitä voi tietysti tilailla nettiapteekistakin (reseptittömiä) jos apteekkiin meno on edessä ja tuntuu vaikealta. :) ja jos haju vaivaa niin kaupoissa on sellasia miedosti hajustettuja pikkuhousunsuojia, ne auttaa siihen!

        Ainiin ja jos et pääse kauppaan itse ostokisille niin sun äidin kaapista luulis löytyvän jotain pikkuhousunsuojia, niiden käyttö ja vaihtaminen päivän aikana auttaa hajuihin. Mutta käy oikeasti terkkarilla niin pääset tuosta ahdistuksesta. :)


    • En ole gyne

      Hiivatulehdukseltahan tuo kuulostaa ja ruskea kuivuneelta vereltä jos sattui menkat olemaan hiljattain. Erityisesti jos tuossa valkoisessa tavarassa on paakkuja, vähän niin kuin raejuustoa, mutta pienempiä rakeita. Apua valitettavasti ei saa kuin apteekista, lääkäriltä tai tosiaan mahdollisesti koulun terkkarilta. Parasta kuitenkin olisi kysyä rohkeasti äidiltä, koska vaiva on niin yleinen naistenvaiva. Lääkkeeksi varmaan saa ensimmäisenä emättimeen laitettavia suppoja muutamaksi päiväksi joilla vaiva todennäköisesti häviää. Kotikonsteja ei oikein nykyaikana ole tarjolla.

    • nn123(/

      Kiitos hirveesti avusta :) Mulla on jo vähän rohkeempi mieli.. Koulu alkaa tiistaina, joten saatan varmaan piakkoin käydä terkkarilla.. Jos tää on kerran kovin yleinen niin en oo sitte ihan nii hädissäni tän asian kanssa. :) Juu tosiaan mulla oli hetki sitte menkat ja ruskee vuoto on loppunu jo, valkosta ei nyt oo tullu päivään, mutta ihan varmuuden vuoksi varmaan käyn vielä siellä terkkarilla. Äidille en oikeesti uskalla sanoa.. Ehkä mä vielä rohkaistun, sillä tää on niin inhottavaa etten jaksa enään.. Kiitti teille! :)

    • 10+16

      Ja tosiaan muista pestä itsesi ainakin kaksi kertaa päivässä ja hikoilun jälkeen sekä aina, kun tuntuu tarvetta (käsisuihku vessassa...). Limakalvoille ei kannata laittaa saippuaa, mutta muuten tulee huuhdella. Pikkuhousunsuojia saa kaupasta, hyviä esim. liikuntatunnilla. Hiiva on usein niin ikävän tuntuinen, että ei paikoillaan meinaa pysyä. Puhu kouluterkkarin kanssa.

    • infoo888888888888888

      Hiivatulehdukselta vaikuttaa.

      Itse suosittelisin sinun menemään lääkäriin ja puhua asiasta ihan suoraan, sillä vain lääkäri pystyy määräämään sinulle varmasti tehokkaan hoidon..

      Jos kyseessä on tavallinen hiivatulehdus, niin yleensä vaiva paranee itsestään muutamassa viikossa kunhan vain huolehtii hygieniasta etkä välttämättä edes tarvitse hiivapuikkoja.

      Jos kyseessä on ikävänpuoleinen bakteeritartunta et saa hoitoa ilman lääkärissä käyntiä etkä muuten pysty sanomaan onko kyseessä hiivatulehdus, vai bakteeritulehdus hiivatulehdus kun on bakteerien aiheuttama joista osa on vastustuskykyisempiä ja tällöin vaativat antibioottikuuria.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      174
      1534
    2. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      56
      1225
    3. puukkotappelu-keskella-tieta

      https://www.paivanlehti.fi/puukkotappelu-keskella-tieta-kohta-toinen-miehista-makasi-elottomana-maassa/ Poliisi sai klo
      Rovaniemi
      13
      1201
    4. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      51
      1101
    5. Missä Martina miehineen?

      Onko tämä v. 2009 Turhin julkkis unohdettu nyt vallan? Mistä nyt tulee rahaa, kun ketään ei kiinnosta? Tähänkö päättyi M
      Kotimaiset julkkisjuorut
      193
      1074
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      972
    7. Onko enää rakkaudentunteita

      Minua kohtaan?
      Ikävä
      51
      752
    8. Skandaali on persujen vaaliromahdus, ei jonkun metsän kaataminen

      Huvittaa kuinka persut yrittävät saada heidän omasta skandaalistaan huomion aivan toisaalle. Persut ovat huonoja häviäm
      Maailman menoa
      252
      737
    9. Miten pääsisin vielä tutustumaan sinuun?

      Tekisi mieli etsiä sinut facebookista ja laittaa viestiä, se vaan olisi vähän noloa mutta silti haluaisin kokeilla. Siel
      Ikävä
      33
      720
    10. Haluatko sä enää

      Mun kans mitään? ❤️ on ikävä
      Ikävä
      37
      702
    Aihe