Olisiko järkevää hankkia erillinen maksukortti jolla voisi ostaa ..maailmalta?
Vaihtoehto 1. Kansainvälisellä kortilla pidettäisiin rahaa 10 euroa. Ennen tilausta kortille laitettaisiin rahaa hieman yli mitä tilaus maksaa. Tällöin kortilla suoritettaisiin tilaus.
Tai vaihtoehto 2. Kansainvälinen maksukortti hankittaisiin mutta se kuoletettaisiin. Kun tehtäisiin tilaus niin ennen tilausta kortille laitettaisiin hieman yli tilausta vastaava rahamäärä. Kun tilaus olisi maksettu niin kortti kuoletettaisiin ..uinumaan.
Paljonko näistä tulisi pakollisia kuluja. Olisiko järkevää?
Maksukorteista
2
144
Vastaukset
- Kekkonen2
Nämä neuvot riittävät ja jollei riitä niin pankki vastaa vahingoista.
https://www.korttiturvallisuus.fi/Varo/ - BancaMarketer
Nettimaksamiseen ja muuhuin sopiikin hyvin kortti, jonka takana ei ole isoja rahoja, esin jenkeissä on kansanhuvia kopioida kortteja & myydä korttitietoja
mustanpörssin kautta.
Eräs hyvä prepaid kortti on tälläinen: http://bit.ly/IKbpz4
Kortilla on vain se arvo joka siihen on ladattu, muutoin hiluja. Toimii hyvin myös
R-Kioskilla kuin ulkomaillakin, täysi MasterCard CREDIT mode, Chip&PIN.
Korttitankkaus kätevästi verkkpankkimaksulla. Vuosimaksu 10€/v. Vaikka
luvataan OFF-Line toimivuus, oikeasti kannattaa luottaa että se on Maestro
yhteensopiva.
Kertakäyttökortteja, ns virtuaalisia on myös olemasta mutta toimivat parhaiten vain nettitilauksista, matkailusta lentoyhtiö / hotelli voivat vaatia nähtäväkseen korttia jolla tilaus tehtiin ja haluaisivat höylätä korttia PINPAD:ista..... Virtuaalikortteja ei kannata kortteja tainuttaa koska jokainen kortti maksaa (numerosarja).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 682610
- 622562
- 681762
- 241577
- 201500
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä91440- 151362
- 381213
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko81167- 251086