*TR.PALATAAN VANHAAN KOSTEUSVAURIO-HOMEETTOMAAN AIKAAN ALASIVUT.
Tämä sivu on päivitetty 24.06.2011
Esi-isillämme ei ollut kattotiiliä, jolla tehdä riittävän raskas katto, jolla olisi varmistettu hirsien riittävä painuminen-tiiviyden säilyttämiseksi ja halkeilun estämiseksi.
Kun rakennat hirsitalon, niin mitä jää ”jätteeksi”? Sahanpurua/Kutterinpurua!
Sahanpuru/Kutterinpuru eristeenä – siinä on yksi paha ongelma: Se on liian halpaa!
Esi-isämme tiesivät tarkkaan mitä kutterinpurulle ja sahanpurulle tarvitsee tehdä – Ei mitään muuta, kuin pitää se kuivana odottamassa lämmöneristeeksi pääsyä kappaletavarasta rakennettavaan kosteus-hengittävään taloon (=ns rintamamiestalo).
Esi-isämme eivät kerenneet keksiä sitä:
1. Mitenkä tuulensuojaus toteutetaan siten, että ei katkaista kosteus-hengittävyyttä?
2. Mitenkä poistuvan ”jäteilman” lämpö saadaan talteen-tulevaan korvausilmaan?
3. Mitenkä tulevaa korvausilmaa(ulkoilma) voidaan jäähdyttää ja ottaa lämpö talteen-ilman koneellista jäähdyttämistä?
4. Mitenkä savuhormin hukkalämpö saadaan talteen?
5. Mitenkä harmaan jäteveden lämpö saadaan talteen?
6. Mitenkä peruslämpöä voidaan massavarastoida muutenkin, kuin tulisijoilla?
- Nyt nekin tiedetään: Katso allaolevat linkit.
Huomautus:
Kaikki muut toiminnot hoidetaan ilmaiseksi käyttäen fysiikanlakeja, paitsi sähköä tarvitaan kolmen pienen kiertovesipumpun pyörittämiseen, sekä energiaa tarvitaan alku-/perus-lämmön luomiseen.
Olen muutaman vuoden seurannut sitä, kumpiko ottaa teolliseen tuotantoon edellämainitut ratkaisut-Saksa, vai Ruotsi? Valitettavasti Suomi kuuluu ”perässähiihtäjiin”!
Olet tässä:
*Tr.Palataan vanhaan kosteusvaurio-homeettomaan aikaan Alasivut.
Turhat/kalliit pinnoitteet pois niin KOSTEUS-HENGITTÄÄ, eikä tule kosteusvaurioita!!
http://pappasmurffi.nettisivu.org/tr-palataan-vanhaan-kosteusvaurio-homeettomaan-aikaan/tr-rakenna-hengittava-talo-kappaletavarasta/
Kosteus-Hengittää. Silloin ei tule kosteusvaurioita:
2
192
Vastaukset
- kosteussulkuko?
Aloittajalle kysymys. Kysyisin tuulettuvasta alapohjasta. On tarkoitus tehdä tuulettuva alapohja siten että alapohja on noin 20 cm korkea. Käsittäen koko huonealan. Noin 30 neliöä. Alapohja tulee sementtivalulaatan päälle. Kysynkin onko tarpeellista tuohon sementtilaattaan johon tulee alapohja laittaa ollenkaan kosteussulku käsittelyä? Koska alapohjasta tulee tuulettuva siten että rakennuksen reunoille tulee tuuletusaukot joista ulkoilma pääsee tuulettamaan alapohjaa vastakkaisilta sivuilta.
Eikö vaarana ole että jos sementtilaatta käsitellään kosteussulku aineella niin kosteus nouseekin maasta seinärakenteisiin koska seinät ovat jo levytettyinä valmiit ? - Kvht-altistunut
Erilaiset vastaukset. Kun käsittelet seinä-, yläpohja-, kostean-tilan laatta-pinnat, jne millä tahansa pinnoitteella; kosteussulku, muovi, maali, jne, niin silloin loppuu(=katkeaa) kosteus-hengittäminen jolloin kosteusvaurio on varmaa, koska kosteus ei pääse kuivumaan rakenteesta:
..........jatkuu. Kosteus-hengittävä hirsitalo:
2.1. Onko rakenteiden kosteus-hengittävyys katkaistu maali-, muovi-, lastulevy-, kipsilevy-, yms-pinnoitteella?
- >>>Jos on: Niin poista kosteus-hengittävyyden katkaiseva pinnoite kokonaan sekä ulkopuolelta, että sisäpuolelta. >>>Poista kaikki kv-hometoksiinin tummuttama materiaali ja anna hirsien kuivaa kunnolla. Toteuta seinä ”Rakenna hengittävä hirsitalo”-ohjeen mukaan.
Huomautus:
-Rakenna hirsitaloon mahdollisimman raskas katto jolla varmistetaan hirsien riittävä painuminen tiiviyden takaamiseksi ja halkeilun estämiseksi.
-Rakenna hirsitaloon pystykoolattu(50mmx50mm(=tuuletusrako)) ulkopintaverhous joka toimii tuulensuojana! Jatkuu........
.........jatkuu.
Kosteus-hengittävä betonilaatta:
3. Onko rakenteiden kosteus-hengittävyys katkaistu maali-, muovi-, lastulevy-, yms-pinnoitteella?
- Jos on: Niin poista kosteus-hengittävyyden katkaiseva pinnoite kokonaan betonin pinnasta. Poista kaikki kv-homeiden- ja aktinobakteeri-toksiinin tummuttama materiaali ja anna rakenteiden kuivaa kunnolla; 20 C-astetta tilassa noin 1cm/viikko. Lisää tarvittaessa värjätty pintabetonimassa. >>>>>>Älä katkaise betonin kosteus-hengittävyyttä pinnoittamalla betonia laatoittamalla, maalaamalla, muovittamalla, jne!
>>>>>>Pinnoita betonilaatta siten, että pinnoitteen ja betonin väli koolataan, jolloin pinnoitteen ja betonin väliin jää ilmatila-johon tuodaan 15C-astetta…. 18C-astetta lämmin ilma >>>toiselta puolen ja >>>toiselta puolelta ilma poistuu ulos lämmönvaihtimen kautta.
Jatkuu........
-Eli kosteussulku estää laatan kuivamisen!
Esim. tee noin:
http://pappasmurffi.nettisivu.org/tr-palataan-vanhaan-kosteusvaurio-homeettomaan-aikaan/tr-rakenna-hengittava-hirsi-talo/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?3544285Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!4763241- 712210
Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3411654Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-2031575Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.1801477- 1051243
Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal751232Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks121157K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali81108