"Maahanmuuttajataustaisten nuorten oppimistulokset ovat muihin oppilaisiin verrattuna Suomessa huolestuttavia. Erityisesti menestyminen matematiikassa on muita oppilaita heikompaa, kertoo Jyväskylän yliopiston ja opetusministeriön selvitys".
http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194919893991/artikkeli/maahanmuuttajanuoret matematiikassa jopa 2 vuotta jaljessa.html
Kun on savella annettu, ei voi tiiliä vaatia.
Maahanmuuttajien oppimistaso
23
96
Vastaukset
- Jussuf (se sama)
Mitä tuolla on väliä? Eihän Lieksan kunnan hönökään ole kiinnostunut mistään turhista koneinsinöörin papereista, miehen sana riittää...eikö näissä tapauksissa voitaisi soveltaa samaa?
- Heikot eväät tehtävä
On sillä kansantalouden kannalta, mikäli nämä moniltturisten insinöörin pitäisiä avittaa sen nostamisessa.
Siinä ei paljon matikkaa tarvita kun nostaa Kelan rahat taikaseinästä kerran kuukaudessa eikä ole tarkoitus muuta tehdäkään.
- no,
samaan apukouluun vaan skinheadien kanssa. hallituksen tulisi huomioida tämä, että apukouluja pitäisi rakentaa suomeen lisää.
apukoulujen opetusmateriaaliin pitäisi kuulua pakollista sateenkaariopetusta, että tämä vähä-älyinen paskaväestö ei ainakaan lisääntyisi vastakkaisen sukupuolen kanssa.- lampaalle,
Aivan kuin koulumenestys kertoisi älykkyydestä...
- älyttömät_somalit
lampaalle, kirjoitti:
Aivan kuin koulumenestys kertoisi älykkyydestä...
somaleista ei mikään kerro älykkyydestä, koska yhdelläkään heistä ei sitä ole.
lampaalle, kirjoitti:
Aivan kuin koulumenestys kertoisi älykkyydestä...
Ei älykkyydestä kyllä kerro koulussa menestymättömyyskään.
- opetaja
Jos mamut kiinnittäisivät enemmän huomiota lastensa koulunkäyntiin, niin vähitellen he pääsisivat kunnon ammatteihin kuten poliiseiksi ja sairaanhoitajiksi ja tulevaisuudessa myös lääkäreiksi ja lakimiehiksi, jotka ovat hyväpalkkaisia.
Mamuvanhempien pitäisi pitää kovempaa kuria lapsilleen, ja vaatia heitä ahkeruutta koulunkäynnissä. Heille voisi antaa myös lisäavustuksen, jos lapset menestyvät hyvin koulussa.- Liian hidasta
No mustalaisille tuota on jo kokeiltu 2 - 3 sukupolvea, no jotain hedelmää se on nyt jo tuottanut.
- älykäs kantis
Kyse lienee ÄO:stä.
- Tocimies
Mamun pää on tyhjä, äo riittää pitsanpaistoon, ei muuhun.
- sddsaadsasdasd
Kyllähän Tatu Vanhanen jo aikoja sitten on tieteellisesti osoittanut, mistä tässä oppimattomuudessa on kyse. Älykkyyseroista.
- ???????????????????
Hämmästelin eilen lukemaani uutista jonka mukaan noin puolet maahanmuuttajanuorista ei saavuta täällä edes matematiikan osaamisen vähimmäistasoa. Miten se voi olla mahdollista jos he saavat saman tason opetusta kuin muutkin?
- ??????
Ei se pelkkä opetus ratkaise. Saahan ihan täysin suomalaisessakin koululuokassa osa oppilaista kiitettävä ja osa hylätyn vaikka kaikki saa saman tason opetusta.
- ????????????????????
?????? kirjoitti:
Ei se pelkkä opetus ratkaise. Saahan ihan täysin suomalaisessakin koululuokassa osa oppilaista kiitettävä ja osa hylätyn vaikka kaikki saa saman tason opetusta.
En mitenkään syyllistänyt opetusta :D
- 3Timo
Ehkä se on vaan opetusmetodeista kiinni?
Jos niille antais bongo-rummut taskulaskimen sijaan millä ne sais paukuttaa laskutehtävän tuloksen ilmi, niin auttaiskohan se?
- HAHAHAHA IDIOOTIT
Ja samat kukkahatut ihmettelevät miksi PISA tulokset putoavat... eivät nähtävästi osaa laskea yhteen 1 1.
- Tosimies.
Muslimi on umpitollo
- geeneissä se on
Jos geenit on sellaiset, että viidakossa ja savannilla juokseminen on se olennainen juttu, niin aika naurettavaa kuvitella, että nuo oppisivat asioita koulussa.
- testosteronin vaikut
Britanniassa mustat pojat eivät pyri opiskelemaan, koska koulu nähdään homojen hommana:
http://www.telegraph.co.uk/education/educationnews/8840458/Black-schoolboys-underachieving-because-academic-success-is-seen-as-gay.html
Korkean testosteronin tiedetään tekevän levottomaksi ja jännitys-/elämyshakuiseksi. Opiskelu tuntuu tylsältä ja pulpetissa istuminen on suorastaan tyttömäistä ajanvietettä. Ei sovi mustassa kulttuurissa vallitsevaan kovan jätkän imagoon.
USAssa tehtyjen armeijan mittausten mukaan mustilla on valkoisia korkeampi testosteronitaso. Se näkyy myös mm. siinä, että mustilla matalempi ääni (testosteronin vaikutuksesta), tiheämpi ja mineraalipitoisempi luu, ulospäin suuntautuneempi persoonallisuus jne.
Kun tämä yhdistetäään matalampaan älykkyyteen (mustilla mm. pienemmät aivot), niin se voi erityisesti suosia rikoksiin taipuvaista elämäntyyliä.- 3Timo
Ai homojen hommana?
No sittenhän se on tolke mustikan bäriselle jengille just omiaan oleva mesta!?
http://www.dailymail.co.uk/news/article-2220120/White-people-likely-gay-Huge-study-reveals-highest-proportion-homosexual-people-African-American-community.html
Elikkäns lyhennettynä: Jenkkiläs ainaki tummissa on paljo enemmä seksuaalisesti poikkeavia ku valkosen väestön keskuudessa!
- 5x pyllistys/päivä
Kysykääpä koraanista, veikkaan että ristus sentään sitä osataan.
- kaksinaismoralismia
Persut kyllä tuomitsevt islamistit mutta vapaamuurarien koraanien lukemista ei pidetä pahana, koska vapaamuurarit ovat mukana Israelin perustaneessa komplotissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv262466- 1142096
- 1221759
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?451577Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.91507Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo901075Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161241059Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt87985Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno35967Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu15959