Pääkaupunkiseudulla on varmaan aika monta bussia... joissain niissä on kuulemma ihan ilmastointi. Nytkin istun NOBINA Bussissa numero 270 (Helsinki-Tuomarila), bussin runkonumero on 816 ja kello on nyt noin 13:45. Minulla on kannettava lämpömittari mukana ja mittari näyttää lukemaa 29.4C !!
Bussissa ei ole avattavia ikkunoita. Ettei vaan olisi lämmityskin vielä päällä!
Miten on mahdollista, että suomessa ajellaan tämmöisillä busseille, jossa on ilmastointi, mutta se joko ei toimi tai sitten se on rikki tai sitten bussifirma on kieltänyt ilmastoinnin päälle laittamisen.
Ai kun on kivan raikas olo, kiva mennä töihin kun on ensin ollut vaatteet päällä saunassa... !
Valittakaa bussien lämpötiloista kuskeille ja liikennöitsijöille ja TWITTER Laulamaan #BussinLämpötila , joka näyttäisi olevan vapaa tagi, jonne laitetaan Bussilinja, Bussin runkonumero tai rekisterinumero, kellonaika ja suunta. CC liikennöitsijä.
Muuten eivät kyllä korjaa!
Bussissa ei ole avattavia ikkunoita. Ettei vaan olisi lämmityskin vielä päällä!
Miten on mahdollista, että suomessa ajellaan tämmöisillä busseille, jossa on ilmastointi, mutta se joko ei toimi tai sitten se on rikki tai sitten bussifirma on kieltänyt ilmastoinnin päälle laittamisen.
Ai kun on kivan raikas olo, kiva mennä töihin kun on ensin ollut vaatteet päällä saunassa... !
Valittakaa bussien lämpötiloista kuskeille ja liikennöitsijöille ja TWITTER Laulamaan #BussinLämpötila , joka näyttäisi olevan vapaa tagi, jonne laitetaan Bussilinja, Bussin runkonumero tai rekisterinumero, kellonaika ja suunta. CC liikennöitsijä.
Muuten eivät kyllä korjaa!
Vastaukset 14
Vanhimmat
Laita palaute HSL:ään jolloin he voivat käydä toteamassa toimiiko ilmastointi, jos ei niin antavat 2 viikkoa aikaa korjata sen.
Aivan turhaa valittaa kuskeille saati liikennöitsijälle vaan sinne HSL:ään joak on ainoa oikea osite.
Joo. Katsokaa ihmeessä aina bussin runkonumero. Kuskit tykkääkin tosi paljon kun matkustajat lukee runkonumeroita pyörän ja korin välissä.
Yleensä runkonumerot on näet stanssattu oikean etupyörän koteloon auton ulkopuolelle.
Kannattaa ottaa sitten painepesuri mukaan että saa sen runkonumeron puhdistettua kaikesta paskasta ennenkuin menee sitä etsimään.
aktiivisena. Kun omissa busseissa ei ilmastointi pelaa, ni onhan se ihan pakko luoda kuvaa, että naapurinkaan busseissa ne ei pelaa. No ei ne toki kaikissa pelaakkaan, mutta pääsääntöisesti kyllä. mukana kannettava lämpömittari! LOL, sehän se kertookin paljon, kun se on tissien välissä ja siten antaa reaalitietoa. :D
Kuulkaas, mittarianturi ei ollut tissien välissä, vaan pidin sitä haaravälissäni ja siellä se sitten kuumeni näköjään liikaa. Huomenna laitan anturin ensin anukseen, sitten pilluun ja viimeisenä mittaan bussin sisälampöä.
Terveisin Liisa Ihmemaasta!
Liisa hei ei lämmin luita riko. Yleensä linja-autoissa on lämmöt täysillä ja ilmastointi päältä pois ettei matkustajat ole riesana kovin kauan. Minä pyrin pitämään lämmöt auton sisällä 50 asteessa. Ja otan itselle jäähdyttävällä ilmastoinnilla kylmää ilmaa ai kun mukavan viileää ajella.
Liisa hei. Oivallinen viilennyskeino on että upota ittes lietesäiliöön kaulaa myöten , niin saat viilentävän kuorrutuksen ,mikä oikeastaan lakkorikkureille tarkoitettu ,mutta käypää kamaa sinunkin tarkoitukseen ja takuulla myös sinulla väljät tilat matkustaa , jos vaan kuljettaja päästää sisään. Siis sinut autoon sisään ,ei muuhun sisään.
Olen kuullut että suomalaiset ovat hoksanneet viilennyksen tarpeen. Juuh. Seuraavaksi raksahtaa automaattivaihteisto. 2 vuotta ja sitten ei manuaalilla ole enää jakoja.
On se niin laumaa niin laumaa että.
Säästäkäää ilm ja aut meille paremmille osaajille. Pliis.
Hinta kysymys, eli yleistyvät kun ne tulee halvalla...
Ihan normi asunnonkin lämpötila kuumilla keleillä, laittakaa lämpömittari mittaamaan kotinne lämpötilaa.
Tehokkaalla ilmastoinnilla saa kovalla helteellä asunnon lämpötilan vaikka
20 asteeseen mutta jos avaat minuutin välein parvikkeen oven vähäksi aikaa, ulko-oven niin saattaa se viileä ilma karata osittain.
Jotta edes jollakinlailla ilmanviilennys voi toimia, niin mitään ylimääräisiä
ikkunoita tai luukkuja ei pitäis olla auki kuten asunnossakaan.
No valittakaa valittakaa v***u kun teistä ei ole mihinkään muuhun... ...10 vuotta sitten ei ollut muuta kuin kattoluukut ja kanavapuhltimet. Kyllä nykyään on tämä asiakas kunta surkeeta kyttääjä porukkaa
nimenomaan,olet aivan oikeessa.ihmiset on alkaneet valittaa yhä enemmän ja enemmän,johtuneeko suomalaisesta luontteenpiirteestä?vinkuvonku mari mari..
Hsl:n vaatimus on noissa ilmastoiduissa autoissa se ettei kompura saa lähteä päälle jäähdyttämään ennenenkuin sisälämpötila on 25.
Kuinkahan paljon pitää olla reaalimaailmasta vieraantunut että saa tehtyä tuollaisen päätöksen?
Olkaa onnellisia: te istutte yleensä korkeintaan tunnin bussin kyydissä...
kuski istuu jopa 14 tuntia päivässä bussin kyydissä ja jopa saman.
eli kuski istuu ns. saunassa koko päivän...
14t vs.20min