Annetaan kuva että islamia ei sotketa politiikkaan. Jokainen vähänkin islamia ymmärtävä tietää kuitenkin sen ettei se ole mahdollista. Ennemmin tai myöhemmin kun islamilaisilla on todellista poliittista valtaa uskonnolla tulee olemaan yhä suurempi merkitys myös politiikanteossa.
Islamistit soluttautuvat mukaan politiikkaan
Sisältä päin
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Äänestäjät päättää demokratiassa.
Fundamentalistikatoliset soluttautuvat politiikkaan. Kun kannatusta on saatu, ryhdytään riemuitsemaan Israelin saavutuksista ylivoimaista palestiinalaisvihollista vastaan käydyissä taisteluissa.
Katolilaiset ovat kuin kommunistit, heidän henkinen johtajansa on illuusioissaan elävä ulkomaalainen. Niinpä eivät voi ollakaan oikeasti kansallismielisiä, vaan edustavat aina viidettä kolonnaa. Onko Soini muuten jesuiitta? Jesuiitathan ovat kieroja ja valheellisia (näin kertoo suomalais-kansallinen tietoperäinen kirjallisuus, eli Zacharias Topeliuksen Välskärin Kertomukset), joten heitä voi piileskellä missä vain.
Hot new, a few minutes ago
Muslim party dissolved in Egypt
new clashes are supposed to follow
Muslim Brotherhood's party dissolved
Gaza bombardments are concentrated on coastal buildings
a huge blow a few minutes ago, lot of smoke
a whole block exploded