Elikkä mistä sais Parkanon lähistöltä sahtia noin 20 litraa. Minkä hintaista se on? Maksan mitä vain jos vain sais jostain. pidän pienet geimit ja aattelin repäistä vierailleni... Ilmoitelkaa tänne
Mistä saisi sahtia...
vesi kielellä
151421
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ikaalisten palstalla on kylän parhaista sahtimiehistä ollut juttua.
Ainakin Tammisen Jaskan sahtia siellä on mainostettu. Laitappas
Ikaalisten hakuun esim. sanat Jaska tai Sahti niin saat tietoo.
Tää tekiä on Jaakko Tamminen.Nimi ja numero löytyy varmaan.
alkoholijuomien myyminen on luvanvaraista ja kotona valmistettua alkoholijuomaa ei saa myydä.
Hei.Sahtia ei saa myydä se on kiellettyä mutta vierrettä voi myydä mistä itse voit valmistaa sahtia.
Sahtipierut haisee hyvälle
Mä ainakin haluan päästä maistamaan sitä Karvian voittosahtia, jolla voitettiin joku sahtikilpailu tänä viikonloppuna - oli eilen 10 uutisten kevennysjuttuna :). Kuka voitti ja mistäpä voipi kysellä maistiaisia ;)?
Sahti on viisasten juoma ja viisasten tekemä. Vain harva osaa sen taidon. Tarjolla on monelaista kuravettä kylläkin. Parhaat tekijät, niitäkin oli Pohjois-Pirkanmaalla vain yksi ja sekin työssään mallastehtaalla aikoinaan oli oppinut sahdin jalon teon taidon. Siinä jos missä pelataan minuuttikellolla ja oikeilla lämpötiloilla jokaisessa prosessin vaiheessa.
Karviasta löytyy sahtia. Sitä tehdään joka kylässä.
Uutisista varmaan huomasit, että sahdinvalmistuksen SM-voittaja on Karviasta.
Tammisen Jaakon sahti Ikaalisista päihittää
karvialaisen kuran mennen tullen.
Tuolla kihniössä oli kaljan tekijä joka joi kuravetensä itse ja kavereidensa kanssa. Sitten kun paskat tuli housuun tarpeeksi monta
kertaa äijä tuli uskoon ja ei muista mitään kun teki kuravettä.
vahojärvellä sitä myydää......
siellä ei sahtia taida kukaan tehdä.
Kyllä tehdään ota selvää.
Nulikalta sitä sahtia saa tuossa kylällä sillä porisee pannut aina masain peräkärryssä :)
Kenenkä tekemää sahtia tarjottiin pari kolme vuotta sitten juhannusjunassa matkaaville Ella Kanniselle ja Iiro Rantalalle. Taisi olla hiitti joka sitä tarjosi. Mutta kenen tekemää se oli???
Ikaalisten oman pojan, Jaakko Tammisen.