Kannattais teidän uusien leveärenkaisten autojen omistajat pysyä kotona ukkosmyrskyjen aikana koska sademäärän takia olette leveine renkaineenne tientukkeena kun 100 alueella joudutte köröttelemään 80. Itse päästän vannhalla mazdalla 120 km/h uusien audien ja bemareiden ohi jotka normaalisti kaahailevat mutta tien ollessa veden peitossa joutuvat leveine renkaineen nöyrtymään ja ajamaan jopa vain 80. Omilla 165/80 renkailla päästän teidän ohi ilman vesiliirron riskiä. Ottaakaa bussi jos tulee sadetta niin ette ole tientukkeena!
Leveärenkaiset jäi kakkoseksi sateessa
165/80
25210
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Onhan sinulla kakara suuret murheet, murehtisit ennemmin hiekan vähyyttä hiekkalaatikolla.
Ei minulla murheita ole vaan uusien leveärenkaisten autojen kuskeilla, jotka eivät saa edes rekkaa ohitettua koska joutuvat leveine renkaineen heti vesiliirtoon kun ajaa veden täyttämiin uriin. Sitten kehutaan uuden leveärenkaisen auton ajettavuutta vai sadekelillä se on ihan surkea.
Eikö se ole surkea muutoinkin. Täristävät ja epämukavat, mutta toki sporttisen näköiset ihan kuin takaluukun päällä oleva yhtä hyödyllinen spoilerikin.
Renkaiden leveys on mennyt överiksi. On kai vain ulkonäkö kysymys, kun laitetaan ylileveät renkaat ne ovat uraherkimpiä ja niitä uria Suomessa piisaa kiitos nastapellein. Suomessa tultaisiin kyllä toimeen huomattavasti kapeammilla kuin mitä on nykyautojen ensiasennusrenkaat
Ei nastapellet vaan ne nastarenkaat niitä uria tekee, eli olit oikeassa.
Palstapelle tuossa jupisi että kiitos nastapellein. En vaan tiedä millaista on nastapelti.
Esitä ihmeessä tutkimus missä todetaan, että nastarenkaat eivät kuluta asfalttia.
Ei kuulu aloitukseen tuon tutkimuksen esittäminen, mutta jos ja kun olet seurannut jokakeväistä ja -syksyistä kädenvääntöä niin siellä se on todettu, suolaus ja hiekka syövyttävät urat, väittäkööt palstapelle mitä tahansa.
Nastarenkailla ajavat kun eivät tarvitse suolakuravelliä teille, ainoastaan lepuuttajilla liikenteeseen aikovat, joihin sinäkin ikävä kyllä taidat kuulua.
En todellakaan ole seurannut, enkä seuraa. Kyllä ne nastarenkaat tekevät oman osansa teiden kulumisessa. Sen takia ne ovat kielletty monissa maissa.
Mistä hel vetin lepuuttajista horiset? Ei taida olla lääkitys ihan kohillaan teikäläisellä.
http://www.biltema.fi/fi/Veneily/Poijut-ja-lepuuttajat/lepuuttajat/Lepuuttaja-30002/
Tuollaistako meinaat? Miten nuo liittyvät autonrenkaisiin?
Ei vaan täältä löytyy asiaan liittyvä kuva.
http://www.vastavalo.fi/albums/userpics/20083/normal_lepuuttajat_repo.JPG
Noita lepuuttajia käyttää myös veneilijät sekä jotkut "autoilijat".
Nastapellet ajaa nastoilla
EN HÄIVY!!! IHAN SINUN KIUSAKSI EN SUOSTU POISTUMAA!!!
HEH HEH HEEEE!!!!
Aika hyvin ne "autoilijat" saavat auton pysymään ojien välissä noilla lepuuttajillakin. Kumpikohan kasti oikeasti hallitsee auton käsittelyn?
No mopoissa on moponrenkaat, autoissa taas vastaavasti autonrenkaat, omassani on minimileveys 225, että ilman muutoskatsastusta ei siihen saada moponrenkaita.
Se nyt vaan on tyhmää ajaa noin kovaa, jos tie on veden vallassa.
Muut siis fiksuina ottivat vauhtia pois, kun sade yllätti. Itse päätit vanhalla mätälaatikollasi posottaa reilua nopeutta. Tuliko siitä nyt noin vahva olo?
Fiksuna ajan autolla missä on kapeat renkaat niin ei tarvi olla tientukkeena sadekuuron yllättäessä. Fiksu levärengaskuksi pysyy kotona jos sataa niin ei tarvi niillä vesisuksirenkailla körötellä tientukkeenä kun on vettä tiellä.
Niin eihän sitä kannata vauhtia hiljentää yhtään kaatosateen sattuessa, eihän, päinvastoin, hanaa vaan moponrenkaille.
No ei tietenkään, jos on järkevät renkaat.
Mullakin on vain 175/80, jäisin sulle vähän mutta auti ja bemati kuskit
olisi jaloissa silti, niinhän ne on muutenkin yleensä kun eivät osaa ajaa.
Aloittaja on kyllä oikeassa, itse vaihdoin viime vuonna 80-luvun kapearenkaisen autoni 2003 vuoden 205/55 rengas-autoon. Rajuilla rankkasateilla huomaa hyvin kuinka paljon helpommin uudet autot leveine renkaineen menevät vesilirtoon, jopa uusilla renkailla. Välillä on vielä tänäkin kesänä meinannut tullla vaaratilantrita kun olen vielä tottunut että vanhalla autollani kapeilla renkailla pystyi huoletta ajamaan täyttä vauhtia jopa syvissä veden täyttämissä urissa.
Tää uusien autojen surkeus sedekelillä on kyllä jäänyt vähän sivuun autokeskustelusta. Tottumattomale voi käydä huonosti kun vaihtaa uudempaan "turvallisempaan" autoon jotka siis joissakin tilanteissa ovat paljon vaarallisempia.
Sitten kun keli kuivaa niin se mazdalaatikkosi tulee taas perä edellä vastaan. Mutta ei se mitään. Premiumilla kotterosi ohitus käy kuin juhlaa.
Kyllä vesisateella pitää hidastaa näkyvyydenkin vuoksi eikä pelkästään vesiliirtovaaran vuoksi. Hohhoijaa teitä kateellisia känisijöitä.
Ei minulla näkyvyyden kanssa ole mitään ongelmia edes kovimmalla rankkkasateella. Näköni kun on tarkastuksessa todettu hyväksi ja vanhassa mazdassa toimii myös se pyyhkimien suurin nopeus toisin kuin ehkä sinun "premiumissasi".
Laitoin nastarenkaat autooni jo valmiiksi! Eikä ole leveät lepukat koska renkaissa pitää olla kovapintapaine että tienpintaan nastat pureutuvat erittäin hyvin! Kyllä on pitoa kitkapellet!!! Ruops, ruops, ruoooopppppsssss!
Nopeusrajoitus on suurin sallittu nopeus jota voi hyvin ajaa hyvissä olosuhteissa. Tieliikennelaki velvoittaa ajamaan sopivalla tilannenopeudella ja tilannenopeus tippuu suhteessa siihen miten olosuhteet heikkenevät. Iso osa tyhmistä suomalaisista eivät kykene ymmärtämään näinkin yksinkertaista asiaa. Tervesin fiksu ulkomaalainen.