Mitä mieltä olette tästä paikasta?
http://viitamaki.suntuubi.com
Mielipidettä Piirrostalli Viitamäestä
5
315
Vastaukset
- Lilleen
Mukavalta kuullostaa, hienot tilat ja hevoset, mukavat ypt :)
- polleropallero
Alkaisin heti hoitaa jos ois aikaa! Aivan yli söpöjä piirroksia ja Netta vaikuttaa tosi kivalta, Jenni kans!! Sikana kaikkee tietoo tallin sivuilla :)
- professori poskihihna
Sisältörikkaat sivut ja hieno ulkoasu. Kävijöitäkin näyttäisi olevan mikä tuo plussaa. Tekstiin on panostettu ja toimintaakin löytyy, mikä on aina hyvä.
Miinuksena lukuisat kirjoitusvirheet ja ylläpitäjän piirustustaidottomuus. Kuvat on väritetty epäloogisesti ja hevosten silmistä puuttuu elämänhalu (lue: valopilkut!). Näyttävät lievästi kyllästyneiltä. Harjat ja hännät on isoa sahalaitaa, miten yleensä päiväkoti-ikäiset piirtävät. Ääriviivoista saa hutiloidun vaikutelman. Hevosten varusteetkin häikkää muutamassa kuvassa todella pahasti. Tästä saa sellaisen kuvan ettei piirtäjä tiedä varusteista, vaan lätkii turpahihnaa ohjien päälle sekä jättää hyvinkin oleellisen poskihihnan piirtämättä (ehei, ei turpahihnan tarvitse olla suitsissa kiinni :D)
Isompi miinus tulee läpipiirretyistä kuvista. Jos ei osaa itse piirtää tai ei muuten vain luota omiin taitoihinsa, niin kannattaa joko vain sinnikkäästi opetella.. Tai sitten vaihtaa vaikka valokuvalliseen talliin.
Ja ennen kuin täälläkin vedetään asiallisesta palautteesta hernettä nenään, muistuttaisin, että virtuaalipiirit on loppujen lopuksi aika tiivis rykelmä ihmisiä, sana on levinnyt ja leviää. On turha alkaa väittämään vastaan jos on jäänyt jo vilpillisestä toiminnastaan kiinni. Se on todella noloa, lapsellista ja silloin kannattaisi hakea ammattiapua vaikkapa nuorisopsykiatrilta. Ne ylläpitäjän puolustukseksi julkaisemat "luonnokset" olivat aivan selvästi tietokoneen näyttöä vasten räpelletty. Tiedän sen, koska olen itsekin niin tehnyt ja siitä piirtojäljestä näkee, ettei kyseessä oikeasti ole itse hahmoteltu luonnos. IP-estoilla uhoaminen todisti vain ja ainoastaan sen, että piirtäjä jäi kiinni, eikä kestä totuutta. Jos tämä (.. mutta kun ei ole) olisi piirtänyt kuvat vain mallista, itse, olisi hän kyennyt nielemään jonkun tuntemattoman kommentit ja nauramaan niille. Ja käsittääkseni tämä henkilö tuli omana itsenään ihan sähköpostiosoitteen kera touhua kommentoimaan.
Ylläpitäjä suoraansanoen valehtelee omille kävijöilleenkin väittäessään ettei muka piirrä läpi, tai ettei ole yhtäkään kuvaa piirtänyt läpi. Enhän minäkään tässä nyt ole sanonut että joka kuvan kohdalla olisi näin.
Luulisi, että olisi oikeasti kiva saada kehuja ITSE piirretystä kuvasta. Harmi, ettei tällä mielipiteitä haluavalla tallilla taideta oikein tietää, miten mukavalta sellaiset kehut tuntuvat :).. Aivan.. Aloitustekstissä kysyttiin mitä mieltä! Tässäpä se oli. Mielipide, arvostelua ja varmistettua faktatietoa.- nimimerkitön >:D
Itse rakastan sivuja. Mielipiteet siisvkullakin ja Netta osaa kyllä upeasti (omalla tyylillään!) piirtää ;)
- tinja.w
Ei se kyllä omaa tyyliä oo jos räpeltää kuvat läpi haha! :D Mäki näin sillo viekusta nää väittelyt läpipiirtämisest ja oon ihan samaa mieltä professori poskihihnan kaa, joka perusteli asiat tosi hyvin. taitaa tääl vaa nää viitamäkeläiset puolustella ihqua fanituskohdettaan, joka ei oo minkäänlaista arvostusta ees ansainnu piirroksiensa kanssa. niin siis läpipiirtämien töherrysten kanssa. gimppiäkää osaa käyttää, ku eipä näytä osaavan tehä ees siistiä lineä. näyttää joltai paintti pixelipaskalta :D.
täst läpipiirtämisest on tullu selvästi joku ilmiö. oon bongannu jo ainaki 5 piirrostallia jotka piirtää läpi. säälittäviä rähmäkäpäliä jotka ei vaivaudu ite opettelee piirtää. melkei hävettää niitte puolesta, mut sentää ite osaan piirtää ni eipä tuolla väliä. kateelliset kaatukaa >:D
ja lopettakaa se läpipiirtely. ihan ku kukaa ei muka tajuis. noobs.
ps: kai ne urpot ees tajuu et jos jostai sukupostin kuvista piirtää läpi, ni pitäs silti olla kuvaajan lupa, mikäli kuvaa ei muutenkaa sais käyttää? :D ai mut eihän ne mitään tajuu ku luulee et kaikki uskoo niiden "taitoihin" piirtää! hahha!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 243712
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5402712Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial532270Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2122251Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131739Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191529Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip521501- 971389
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621231Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951194