Mielipidettä Piirrostalli Viitamäestä

Kaisa1234

5

285

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lilleen

      Mukavalta kuullostaa, hienot tilat ja hevoset, mukavat ypt :)

    • polleropallero

      Alkaisin heti hoitaa jos ois aikaa! Aivan yli söpöjä piirroksia ja Netta vaikuttaa tosi kivalta, Jenni kans!! Sikana kaikkee tietoo tallin sivuilla :)

    • professori poskihihna

      Sisältörikkaat sivut ja hieno ulkoasu. Kävijöitäkin näyttäisi olevan mikä tuo plussaa. Tekstiin on panostettu ja toimintaakin löytyy, mikä on aina hyvä.

      Miinuksena lukuisat kirjoitusvirheet ja ylläpitäjän piirustustaidottomuus. Kuvat on väritetty epäloogisesti ja hevosten silmistä puuttuu elämänhalu (lue: valopilkut!). Näyttävät lievästi kyllästyneiltä. Harjat ja hännät on isoa sahalaitaa, miten yleensä päiväkoti-ikäiset piirtävät. Ääriviivoista saa hutiloidun vaikutelman. Hevosten varusteetkin häikkää muutamassa kuvassa todella pahasti. Tästä saa sellaisen kuvan ettei piirtäjä tiedä varusteista, vaan lätkii turpahihnaa ohjien päälle sekä jättää hyvinkin oleellisen poskihihnan piirtämättä (ehei, ei turpahihnan tarvitse olla suitsissa kiinni :D)
      Isompi miinus tulee läpipiirretyistä kuvista. Jos ei osaa itse piirtää tai ei muuten vain luota omiin taitoihinsa, niin kannattaa joko vain sinnikkäästi opetella.. Tai sitten vaihtaa vaikka valokuvalliseen talliin.

      Ja ennen kuin täälläkin vedetään asiallisesta palautteesta hernettä nenään, muistuttaisin, että virtuaalipiirit on loppujen lopuksi aika tiivis rykelmä ihmisiä, sana on levinnyt ja leviää. On turha alkaa väittämään vastaan jos on jäänyt jo vilpillisestä toiminnastaan kiinni. Se on todella noloa, lapsellista ja silloin kannattaisi hakea ammattiapua vaikkapa nuorisopsykiatrilta. Ne ylläpitäjän puolustukseksi julkaisemat "luonnokset" olivat aivan selvästi tietokoneen näyttöä vasten räpelletty. Tiedän sen, koska olen itsekin niin tehnyt ja siitä piirtojäljestä näkee, ettei kyseessä oikeasti ole itse hahmoteltu luonnos. IP-estoilla uhoaminen todisti vain ja ainoastaan sen, että piirtäjä jäi kiinni, eikä kestä totuutta. Jos tämä (.. mutta kun ei ole) olisi piirtänyt kuvat vain mallista, itse, olisi hän kyennyt nielemään jonkun tuntemattoman kommentit ja nauramaan niille. Ja käsittääkseni tämä henkilö tuli omana itsenään ihan sähköpostiosoitteen kera touhua kommentoimaan.
      Ylläpitäjä suoraansanoen valehtelee omille kävijöilleenkin väittäessään ettei muka piirrä läpi, tai ettei ole yhtäkään kuvaa piirtänyt läpi. Enhän minäkään tässä nyt ole sanonut että joka kuvan kohdalla olisi näin.
      Luulisi, että olisi oikeasti kiva saada kehuja ITSE piirretystä kuvasta. Harmi, ettei tällä mielipiteitä haluavalla tallilla taideta oikein tietää, miten mukavalta sellaiset kehut tuntuvat :).. Aivan.. Aloitustekstissä kysyttiin mitä mieltä! Tässäpä se oli. Mielipide, arvostelua ja varmistettua faktatietoa.

      • nimimerkitön >:D

        Itse rakastan sivuja. Mielipiteet siisvkullakin ja Netta osaa kyllä upeasti (omalla tyylillään!) piirtää ;)


    • tinja.w

      Ei se kyllä omaa tyyliä oo jos räpeltää kuvat läpi haha! :D Mäki näin sillo viekusta nää väittelyt läpipiirtämisest ja oon ihan samaa mieltä professori poskihihnan kaa, joka perusteli asiat tosi hyvin. taitaa tääl vaa nää viitamäkeläiset puolustella ihqua fanituskohdettaan, joka ei oo minkäänlaista arvostusta ees ansainnu piirroksiensa kanssa. niin siis läpipiirtämien töherrysten kanssa. gimppiäkää osaa käyttää, ku eipä näytä osaavan tehä ees siistiä lineä. näyttää joltai paintti pixelipaskalta :D.

      täst läpipiirtämisest on tullu selvästi joku ilmiö. oon bongannu jo ainaki 5 piirrostallia jotka piirtää läpi. säälittäviä rähmäkäpäliä jotka ei vaivaudu ite opettelee piirtää. melkei hävettää niitte puolesta, mut sentää ite osaan piirtää ni eipä tuolla väliä. kateelliset kaatukaa >:D

      ja lopettakaa se läpipiirtely. ihan ku kukaa ei muka tajuis. noobs.

      ps: kai ne urpot ees tajuu et jos jostai sukupostin kuvista piirtää läpi, ni pitäs silti olla kuvaajan lupa, mikäli kuvaa ei muutenkaa sais käyttää? :D ai mut eihän ne mitään tajuu ku luulee et kaikki uskoo niiden "taitoihin" piirtää! hahha!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      44
      2239
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      67
      2121
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1960
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      394
      1714
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      104
      1665
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1494
    7. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      0
      1390
    8. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1112
    9. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      977
    10. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      945
    Aihe