Merkillinen uusi saattomies.

Isoäitini on ollut koko ikänsä tiiviisti mukana vanhoillislestadiolaisessa herätysliikkeessä jopa vaikeina hoitokokousvuosina kärsimiensä vaikeuksista huolimatta pysynyt liikkeen yhteisessä rakkaudessa kunnes sitten v. 2002 hän kohtasi ainutlaatuisella tavalla eräässä hengellisessä kokouksessa omien sanojensa mukaan kuin Paulus Jeesuksen Kristuksen aivan ikäänkuin henkilökohtaisella tasolla uudestisynnyttävänä ja parantavana Herrana. Hän kertoi meille sukulaisille, että hän on saanut rinnallaan koko ikänsä olleiden uskollisten saattomiesten kasvojen tilalle aidot Jeesuksen Kristuksen kasvot ja rinnalleen itse Jeesuksen Kristuksen henkilökohtaiseksi saattomieheksi. Sukulaisten kanssa vähän hymähdimme isoäidillemme ja pidimme häntä vähän jo vanhuuden höperönä. Mutta todellisuus sitten näytti toista. Monien parantumisten ja ihmeiden jälkeen emme voineetkaan epäillä hänessä vanhuuden höperyyttä, vaan todella ELÄVÄN JEESUKSEN KRISTUKSEN puuttumista ja tarttumista isoäidin elämään. Isoäiti pysyi kuolemaansa asti vanhoillislestadiolaisena, mutta hänen katseensa oli voimakkaasti suunnattuna yksin Jeesukseen Kristukseen ja rukoili ja haki apua kaikessa Jeesukselta Kristukselta ja sinnikkäästi opetti meitä lastenlapsia ennen kaikkea turvaamaan ja rukoilemaan Jeesusta Kristusta ja turvautumaan yksin Hänen apuunsa. Ihmisten, niin saattomiestenkin lopullinen saattomies ja turva on Jeesus Kristus, hän sanoi. Tämän perinnön hän jätti meille. Tämä on syvästi vaikuttanut minuun ja olen monta kertaa tämän tähden törmäyskursilla en niinkään Ry:ni kanssa, mutta SRK:n kanssa. Koettakaa ymmärtää minua!
19558
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Melko vaikuttava kirjoitus!

Äänestä

On tämä erikoinen joukko joka jaksaa ihmetellä mailman yksinkertaisinta asiaa.

ELi sitä, että Jeesus Kristus on ainut välimies ihmisen ja aJUmalan välillä pelastuksen asioissa.

ei Raamattu turhaan varoita harhaisista opinkappaleista joista ei veeällillä ole pulaa.

koittaisitte myydä ne pois vaikkapa sisäisen diakonian tarpeisiin.

esm..myydään harhainen pakkosynnytysoppi ainut laatuaan maailmassa, todella edullisesti, vain 10 000 eeroa !

Äänestä

Isoäitisi kohtasi Kristuksen.

Kristusta ei esitellä vl-saarnoissa. Ne saarnat korottavat belsebuubia.

Siunausta sinulle!

Äänestä

Pitää käsitellä uskonoppia kokonaisuutena. Teen sen nyt osittain jo aiemmin tällä palstalla olleenkin keskustelun taustalta. Kyse on vapaakirkon teologiasta ja sen suhteesta vanhoillislestadiolaisuuteen. Ei voi nyppiä kuin rusinoita pullasta jokin toisen kirkon opetuksesta ja koittaa istuttaa sitä irallisena asiana vanhoillislestadiolaisuuteen. Vapaakirkon opin osalta pitää käsitellä kastekäsitys. Sillä kun on kokonaan eri pohja kuin luterilaisella kirkolla tai siitä omaala painotuksellaan hieman eroavalla vanhoillislestadiolaisuudella.

Kovasti samaa kirjoitat jälleen kuin nimimerkki Iveta. Hänkin kirjoitteli sekä mummostaan että Paavalista.

iveta
27.8.2009 20:06
0
Sulje
Tähän voin
vain kertoa mummoni kohtalon, joka joutui hoitokokoukseen tekemään parannusta itsekkin myöntämästään virheestä. Mummo sai siinä kokouksessa kokea parannuksen armon ja syntienanteeksiantamisen, mutta sitten häneltä vaadittiin parannusta sellaisesta asiasta, jota mummoni ei ollut tehnytkään. Muistan, kun mummoni sanoi minulle jälkeenpäin, että en voi omatuntoni tähden tehdä parannusta siitä, mitä en ole tehnyt. Liikkeestä lähteminen oli mummolleni kova pala, kunnes hän löysi uudet uskonystävät Vapaakirkosta. Kyllä ainakin minua liikuttaa mummoni kohtalo enkä oikein katso suopein silmin tapahtunutta. Ehkä hoitokokouksissa tarkoitus oli hyvä, mutta metodit ja lopputulos usein huono.


uskovaisena?
27.8.2009 20:09
0
Sulje
Pidätkö VL:nä mummoasi
Vaikka hän oli Vapaakirkossa.


iveta
27.8.2009 22:42
0
Sulje
Anteeksi,
mutta ei ollut vaan on Vapaakirkossa. Hän oli ennen vl, mutta nyt hän on Vapaakirkossa.

ja sitten iveta jaktoi mummostaan ilman että itse ymmärsi vanhoillislestadiolaisesta vanhurskauttamisen opista mitään koska iveta ei ymmärrä että vanhoillislestadiolaisella uskovaisella on uskon kautta koko ajan Kristuksen vieras mutta Jumalalle kelpaava vanhurskaus. Kääntymiseen liittyvä parannus millä usko saadaan on eri asia kuin uskossa kilvoittelu ja siihen liittyvä halu päästä siitä synnistä mitä Paavalikin sanoo ei haluavansa tehdä mutta kuitenkin tekee.


iveta
9.9.2009 19:50
0
Sulje
Onpa outoa!
---poistettu muuta tekstiä--
Oikeassa olet, että mummoni on vapaakirkollinen, mutta äitini ja minä olemme vanhoillislestaadiolaisia (ehkä niin kauan kuin saamme olla). Jumalan rauhaa Sinulle ja saat keskustella minun kanssani.

iveta
24.9.2009 23:01
0
Sulje
Rakas Sirkka
Olen kertonut täällä aikaisemmin, kuinka mummoni erotettiin tai erosi. Kerron lyhyesti. Häntä syytettiin teosta, jota ei ry:n mukaan olisi saanut tehdä. Mummoni (minäkin olin läsnä siinä hoitokokouksessa) myönsi ja pyysi anteeksi ja sai parannuksen armon. Ja luulin, että kaikki oli jo ohi. Mutta sitten mummoani alettiin syyttää väärästä hengestä ja sellaisista asioista, joita mummoni ei varmasti ollut tehnyt ja minullekin(olin silloin lapsi) tuiki vieraita asioita, joista en ollut kuullutkaan ja koko perheellemme ihan vieraita asioita. Mummoni itki ja tärisi, minulle jäi kauhean paha olo. Miksi näin? Se ihana lapsuuden koti ja seurakunta on nyt tällainen. Ei voi olla mahdollista? Muistan, kun rukoilin lapsenomaisesti: "Jeesus auta! Näin vain ympärilläni tiukkoja ilmeitä, peräänantamattomia asenteita, rakkaudettomia katseita jne. Näen vieläkin ikäänkuin painajaisomaisia unia tuosta hetkestä. Jälkeenpäin mummoni ei saanut enää sijaa liikkeessä ja alkoi käymään Vapaakirkossa ja on siellä(ja onnellisena) vielä tänäänkin.

Tiedätkö Sirkka mitä? Tänään, kun äitini, mummoni ja minä kun luimme J. Kalliokosken kirjoitusta, niin mummoni sanoi: "Jos tuo on totta ja toteutuu, niin ehkäpä löydän itseni jälleen synnyinkodistani.


Jatkan mietintää näiden pohjalta

Äänestä
  • Tässä edellä lainatussa osuudessa on kyse siitä että yritetään yhdistää vanhoillislestadiolaisuuteen sellaista oppia mitä siellä ei ole vaan minkä "koti" on vapakirkossa.

    tässä taustaksi Vapaakirkkoa
    lähde
    Suomen Vapaakirkon juuret ovat 1800-luvun loppupuolen angloamerikkalaisessa herätys- ja pyhitysliikkeissä, joissa korostettiin henkilökohtaista uskonratkaisua ja uskovien seurakuntaa.

    Alkuaikoina vapaakirkollinen liike oli allianssipohjainen ja pyrki uudistamaan luterilaista kirkkoa sisältä päin.

    Vapaakirkko korostaa ihmisen henkilökohtaista uskonratkaisua ja sitä seuraavaa elämänmuutosta. Pyhän Hengen merkitystä korostetaan: uudestisyntyminen ja pyhitys ovat Pyhän Hengen aikaan saannoksia. Myös armolahjat ovat tärkeitä, mutta seurakunnassa ei kuitenkaan luokitella ihmisiä armolahjojen perusteella. Hengelliset kokemukset ja lahjat eivät tee uskovaa toisia paremmaksi. (Vapaakirkon opilliset periaatteet 2007.)

    Rituaalit: Varsinaiseksi jäseneksi hyväksytään 15 vuotta täyttänyt, uudestisyntynyt kristitty, joka tahtoo toteuttaa Vapaakirkon periaatteita (Vapaakirkon Yhdyskuntajärjestys 28§). Vapaakirkossa tunnustetaan muiden protestanttien tapaan kaksi sakramenttia: kaste ja ehtoollinen. Käytössä on upottamalla toteutettava uskovien kaste. Kaste edellyttää oman uskon julkista tunnustamista. Ilman ihmisen henkilökohtaista uskoa ei kasteella katsota olevan merkitystä eikä se pelkkänä suorituksena voi pelastaa ihmistä. (Vapaakirkon opilliset periaatteet 2007.)

    http://www.svk.fi/?sid=255

    Pyhän Hengen täyteys
    Henkikasteen tai Hengellä täyttymisen ymmärtäminen perustuu vapaakirkollisessa herätyksessä ennen kaikkea pelastustapahtuman kokonaisvaltaisuuteen.

    Syntisen ihmisen tuleminen Jumalan lapseksi ja täydellisesti osalliseksi pelastuksesta on kokonaisuudessaan Pyhän Hengen työtä. Siihen kuuluu uudestisyntyminen, kilvoitus ja viimein muuttuminen Kristuksen kirkastetun ruumiin kaltaiseksi ylösnousemuksessa.

    Toisena merkittävänä käsitteenä on Pyhän Hengen jakamattomuus. Raamatussa käytetään Hengestä erilaisia nimityksiä: Jumalan Henki, Kristuksen Henki, Totuuden Henki ja Kirkkauden Henki. Aina on kuitenkin kysymyksessä sama Henki.

    Armo- eli henkilahjat annetaan yhteiseksi hyödyksi. Ne tekevät seurakunnasta hengellisesti elävän ja toimivan yhteisön. Karismaattinen näkemys henkikasteesta ja Hengellä täyttymisestä hyväksytään vapaakirkollisessa liikkeessä.

    Kaste
    Vapaakirkon yhdyskuntajärjestyksen mukaan kristillinen kaste toimitetaan uskoville veteen upottamalla Isän, Pojan ja Pyhän Hengen nimeen.

    Kasteessa ihminen tunnustautuu Kristuksen seuraajaksi. Ihmisen usko ei ole kasteen peruste, vaikka kaste suoritetaankin vain uskoville.

    jatkan

    Äänestä

  • etsivä-xx kirjoitti:

    Tässä edellä lainatussa osuudessa on kyse siitä että yritetään yhdistää vanhoillislestadiolaisuuteen sellaista oppia mitä siellä ei ole vaan minkä "koti" on vapakirkossa.

    tässä taustaksi Vapaakirkkoa
    lähde
    Suomen Vapaakirkon juuret ovat 1800-luvun loppupuolen angloamerikkalaisessa herätys- ja pyhitysliikkeissä, joissa korostettiin henkilökohtaista uskonratkaisua ja uskovien seurakuntaa.

    Alkuaikoina vapaakirkollinen liike oli allianssipohjainen ja pyrki uudistamaan luterilaista kirkkoa sisältä päin.

    Vapaakirkko korostaa ihmisen henkilökohtaista uskonratkaisua ja sitä seuraavaa elämänmuutosta. Pyhän Hengen merkitystä korostetaan: uudestisyntyminen ja pyhitys ovat Pyhän Hengen aikaan saannoksia. Myös armolahjat ovat tärkeitä, mutta seurakunnassa ei kuitenkaan luokitella ihmisiä armolahjojen perusteella. Hengelliset kokemukset ja lahjat eivät tee uskovaa toisia paremmaksi. (Vapaakirkon opilliset periaatteet 2007.)

    Rituaalit: Varsinaiseksi jäseneksi hyväksytään 15 vuotta täyttänyt, uudestisyntynyt kristitty, joka tahtoo toteuttaa Vapaakirkon periaatteita (Vapaakirkon Yhdyskuntajärjestys 28§). Vapaakirkossa tunnustetaan muiden protestanttien tapaan kaksi sakramenttia: kaste ja ehtoollinen. Käytössä on upottamalla toteutettava uskovien kaste. Kaste edellyttää oman uskon julkista tunnustamista. Ilman ihmisen henkilökohtaista uskoa ei kasteella katsota olevan merkitystä eikä se pelkkänä suorituksena voi pelastaa ihmistä. (Vapaakirkon opilliset periaatteet 2007.)

    http://www.svk.fi/?sid=255

    Pyhän Hengen täyteys
    Henkikasteen tai Hengellä täyttymisen ymmärtäminen perustuu vapaakirkollisessa herätyksessä ennen kaikkea pelastustapahtuman kokonaisvaltaisuuteen.

    Syntisen ihmisen tuleminen Jumalan lapseksi ja täydellisesti osalliseksi pelastuksesta on kokonaisuudessaan Pyhän Hengen työtä. Siihen kuuluu uudestisyntyminen, kilvoitus ja viimein muuttuminen Kristuksen kirkastetun ruumiin kaltaiseksi ylösnousemuksessa.

    Toisena merkittävänä käsitteenä on Pyhän Hengen jakamattomuus. Raamatussa käytetään Hengestä erilaisia nimityksiä: Jumalan Henki, Kristuksen Henki, Totuuden Henki ja Kirkkauden Henki. Aina on kuitenkin kysymyksessä sama Henki.

    Armo- eli henkilahjat annetaan yhteiseksi hyödyksi. Ne tekevät seurakunnasta hengellisesti elävän ja toimivan yhteisön. Karismaattinen näkemys henkikasteesta ja Hengellä täyttymisestä hyväksytään vapaakirkollisessa liikkeessä.

    Kaste
    Vapaakirkon yhdyskuntajärjestyksen mukaan kristillinen kaste toimitetaan uskoville veteen upottamalla Isän, Pojan ja Pyhän Hengen nimeen.

    Kasteessa ihminen tunnustautuu Kristuksen seuraajaksi. Ihmisen usko ei ole kasteen peruste, vaikka kaste suoritetaankin vain uskoville.

    jatkan

    Minna Jalkanen :"sitten v. 2002 hän kohtasi ainutlaatuisella tavalla eräässä hengellisessä kokouksessa omien sanojensa mukaan kuin Paulus Jeesuksen Kristuksen aivan ikäänkuin henkilökohtaisella tasolla uudestisynnyttävänä ja parantavana Herrana."

    Meillä on päättynyt ilmoitus.
    Tuskinpa mummosi on Paavaliksi muuttunut.
    Paavali ja Jonanneksen ilmestys kertovat meille jotakin ihan muuta kuin mitä luterilainen vanhoillislestadiolainenkaan voi esittää kokoneensa. Hurmosliikkeet ovat sitten oma lukunsa.

    Mitä Paavali koki:
    2. Korinttolaiskirje 12
    Näyt ja ilmestykset
    1 Minun on pakko kerskailla, vaikkei siitä hyötyä olekaan. Siirryn nyt näkyihin ja Herran ilmestyksiin. [Ap. t. 9:3,4, Ap. t. 18:9,10, Ap. t. 22:17,18; 1. Kor. 15:8; Gal. 1:12]
    2 Tunnen erään Kristuksen oman, joka neljätoista vuotta sitten temmattiin kolmanteen taivaaseen. Oliko hän silloin ruumiissaan vai poissa siitä, en tiedä, sen tietää Jumala.
    3 (12:3-4) Ja tästä miehestä tiedän, että hänet temmattiin paratiisiin ja hän kuuli sanoja, joita ihminen ei voi eikä saa lausua.
    4 (12:3-4) Oliko hän ruumiissaan vai poissa siitä, en tiedä, sen tietää Jumala.
    5 Tästä miehestä minä kerskailen, itsestäni en, paitsi heikkoudestani. [2. Kor. 11:30]
    6 Vaikka tahtoisinkin ylpeillä, en olisi mieletön, sillä puheeni on totta. Sitä en kuitenkaan tee, jottei kukaan ajattelisi minusta enempää kuin hän minusta näkee tai kuulee.
    7 Jotta nämä valtavat ilmestykset eivät tekisi minua ylpeäksi, olen saanut pistävän piikin ruumiiseeni, Saatanan enkelin kurittamaan itseäni, etten ylpistyisi. [Luuk. 13:16; Gal. 4:13]
    8 Olen kolme kertaa pyytänyt Herralta, että pääsisin siitä.
    9 Mutta hän on vastannut minulle: "Minun armoni riittää sinulle. Voima tulee täydelliseksi heikkoudessa." Sen tähden ylpeilen mieluimmin heikkoudestani, jotta minuun asettuisi Kristuksen voima. [2. Kor. 11:30]

    Damakoksen tiellä
    Apostolien teot 26
    13 Mutta silloin, kuningas, minä matkaa tehdessäni puolenpäivän aikaan näin, miten taivaasta leimahti aurinkoakin kirkkaampi valo minun ja matkatovereideni ympärille.
    14 Me kaikki kaaduimme maahan, ja minä kuulin äänen sanovan heprean kielellä: 'Saul, Saul, miksi vainoat minua? Paha sinun on potkia pistintä vastaan.'
    15 Minä kysyin: 'Herra, kuka sinä olet?' Herra sanoi: 'Minä olen Jeesus, jota sinä vainoat.
    16 Nouse jaloillesi. Minä olen ilmestynyt sinulle, koska olen valinnut sinut palvelijakseni ja todistajakseni, kertomaan siitä, mitä nyt olet nähnyt ja mitä vielä olet näkevä, kun sinulle ilmestyn.
    17 Minä pelastan sinut oman kansasi käsistä ja varjelen sinua, kun lähetän sinut pakanoiden pariin
    18 avaamaan heidän silmänsä ja saattamaan heidät pimeydestä valoon ja Saatanan vallasta Jumalan luo. He saavat syntinsä anteeksi, kun uskovat minuun, ja heillä on oleva paikkansa niiden joukossa, jotka Jumala on pyhittänyt.' [Jes. 42:7; Ap. t. 20:32; 1. Piet. 2:9]
    19 "Tämän vuoksi, kuningas Agrippa, en voinut olla tottelematta taivaallista näkyä.

    Galatalaiskirje 1
    Kristus on kutsunut Paavalin apostoliksi
    11 Teen teille selväksi, veljet, että minun julistamani evankeliumi ei ole ihmismielen mukainen.
    12 Enhän minä ole sitä ihmisiltä saanutkaan, eikä kukaan ole sitä minulle opettanut, vaan sain sen, kun Jeesus Kristus ilmestyi minulle. [1. Kor. 11:23; Ef. 3:3]
    13 Olettehan kuulleet, kuinka minä aikoinani, kun elin juutalaisena, vainosin kiihkeästi Jumalan seurakuntaa ja yritin tuhota sen. [Ap. t. 8:3; 1. Kor. 15:9; Fil. 3:6; 1. Tim. 1:13]
    14 Menin juutalaisuudessa pitemmälle kuin useimmat ikätoverini ja kiivailin isiltä perittyjen opetusten puolesta. [Ap. t. 22:3 ]
    15 Mutta Jumala, joka jo äitini kohdusta oli valinnut minut ja armossaan kutsui minut työhönsä, [Jes. 49:1; Jer. 1:5; Ap. t. 9:15; Room. 1:1]
    16 näki hyväksi antaa Poikansa ilmestyä minulle, jotta lähtisin julistamaan vieraille kansoille sanomaa hänestä. Silloin en kysynyt neuvoa yhdeltäkään ihmiseltä [Matt. 16:17; 2. Kor. 4:6]

    Tämän mukaan tosin ei Paavali saanut evankeliumia Ananiialta, mutta kasteen kyllä. Sekä sen että sokeus poistui jotta seurakunnasta erossa oleva Paavali saatettaisiin Jumalan lasten joukkoon muiden apstolien työtoveriksi. Jos ei olisi väliä missä sanomaansa julistaa ei Jumala olisi johdattanut Paavalia opetuslasten ja seurakunnan yhteyteen.

    Meille muille, jotka emme ole näkyjä nähneet Paavalin tai Patmossaaren tapahtumien tavoin, meille on Raamatun sana siitä, että evankeliumia saarnataan seurakunnassa.

    Äänestä

#Isoäitini on ollut koko ikänsä tiiviisti mukana vanhoillislestadiolaisessa herätysliikkeessä jopa vaikeina hoitokokousvuosina kärsimiensä vaikeuksista huolimatta pysynyt liikkeen yhteisessä rakkaudessa kunnes sitten v. 2002 hän kohtasi ainutlaatuisella tavalla eräässä hengellisessä kokouksessa omien sanojensa mukaan kuin Paulus Jeesuksen Kristuksen aivan ikäänkuin henkilökohtaisella tasolla uudestisynnyttävänä ja parantavana Herrana. Hän kertoi meille sukulaisille, että hän on saanut rinnallaan koko ikänsä olleiden uskollisten saattomiesten kasvojen tilalle aidot Jeesuksen Kristuksen kasvot ja rinnalleen itse Jeesuksen Kristuksen henkilökohtaiseksi saattomieheksi.#

Olisi reilua kertoa missä hengellisessä kokouksessa eo.tapahtui.
Raamattu ei kerro missään,että Jeesuksen Taivaaseen menon
jälkeen Hänet voisi nähdä kasvoista kasvoihin niinkuin ajalliset
saattomiehet.Olikohan mummo sittenkin höperö tai melperin
edustaman paholaisen harhauttama.Avaaja antaa mystisen
kuvan,kun ei paljastanut keiden kokous.

Äänestä
  • Vanhoillislestadiolaisuus edustaa paholaista täällä Suomessa.

    Äänestä

Kirjoitathan Toistekin.

Äänestä

Minulle tuo aloittajan kirjoitus ei ole mitenkään mystinen ja outo. Ihminen kun uudestisyntyy aidosti Pyhästä Hengestä, niin hän tuntee tosiaan olevansa Kristuksen yhteydessä. Näin on käynyt monelle muullekin uskovaiselle kuin Paulukselle esim. ahkeralle kirkkouskovaiselle, helluntailaispuhujalle, uskostaan tiukasti kiinni pitävälle vanhoilislestadiolaiselle jne. Monta kertaa aivan tuoreen Elävän Veden saaminen varsinaisesta ELÄVÄSTÄ LÄHTEESTÄ on eri asia kuin sen saaminen laimennetuista lähteistä!

Äänestä
  • Vl-lähteet sisältävät sammakon oksennusta.

    Äänestä

  • "Monta kertaa aivan tuoreen Elävän Veden saaminen varsinaisesta ELÄVÄSTÄ LÄHTEESTÄ on eri asia kuin sen saaminen laimennetuista lähteistä!"

    Kerrotko, mistä löytyy tuo ELÄVÄ LÄHDE?

    Äänestä

Elävä lähde löytyy Jeesuksesta Kristuksesta ja uskosta Häneen:

Joh. 7:38
Joka uskoo minuun, hänen sisimmästään on, niinkuin Raamattu sanoo, juokseva elävän veden virrat."

Uskotko Häneen Herrana ja syntien Anteeksiantajana ja Välimiehenä 100%.sesti. Jos et, ja laitat väliin omia ehtoja ja vaatimuksia, niin uskossasi ja julistuksessasi tarjoat vain elävää vettä laimennettuna. Tällaista laimennettua elävää vettä on myös tarjolla monissa eri hengellisyyksissä.

Äänestä
  • Niin missä hengellisyyksissä?

    Äänestä

  • 333+333 kirjoitti:

    Niin missä hengellisyyksissä?

    Hyvin monissa!

    Äänestä

### Niin missä hengellisyyksissä? ####

Esim. vanhoillislestadiolaisuudessa, koska ei uskota, että Jeesuksella Kristuksella on kaikki valta maan päällä, että uskomalla Häneen saadaan synnit anteeksi. Hänen valtansa ja Välimiesasemansa riittää siihen, ilman yhtään vl:än väliintuloa!

Äänestä
  • ¤¤¤¤¤ Esim. vanhoillislestadiolaisuudessa, koska ei uskota, että Jeesuksella Kristuksella on kaikki valta maan päällä, että uskomalla Häneen saadaan synnit anteeksi. Hänen valtansa ja Välimiesasemansa riittää siihen, ilman yhtään vl:än väliintuloa! ¤¤¤¤¤

    Onko noin?

    Äänestä

Löysin hienon kirjoituksen Elävästä lähteestä:

Joh. 4:14
mutta joka juo sitä vettä, jota minä hänelle annan, se ei ikinä janoa; vaan se vesi, jonka minä hänelle annan, tulee hänessä sen veden lähteeksi, joka kumpuaa iankaikkiseen elämään".

Joh. 7:38
Joka uskoo minuun, hänen sisimmästään on, niinkuin Raamattu sanoo, juokseva elävän veden virrat."

Meidän kesämökillämme on lähde. On ihanaa seurata kuinka se pulppuaa raikasta ja kylmää vettä. Vaikka on pari kesää ollut kuivaa ja monelta naapurilta on lähde kuivunut, mutta meidän ei ja he ovat saaneet käyttää meidän lähdettämme. Raamattu puhuu Elävän Veden Lähteestä: Jeesuksesta Kristuksesta. Hän on se lähde, josta me ammennamme elävää vettä ja kun me juomme sitä vettä, niin emme ikinä janoa, vaan se vesi tulee sen veden lähteeksi, joka kumpuaa iankaikkiseen elämään. Ja se tarkoittaa sitä ainoaa oikeaa Elävän Veden Lähdettä: Jeesusta Kristusta.
Kun uskomme Jeesukseen Kristukseen, niin sisimmistämme on juokseva Elävän Veden Virrat. Olemme sitten tämän Elävän Veden pieniä lähteitä. Mutta on muistettava, niinkuin kun katson mökkimme lähteeseen, niin vaikka se on lähde, niin se vesi lähteeseen tulee muualta, niin vaikka olisimme "Kristuksen lähteitä", niin vesi ei tule itsestämme, vaan olemme sen ainoan Elävän Veden Lähteen: Jeesuksen Kristuksen varassa. Samoin on seurakuntamme ja vanhoillislestadiolaisen liikkeen kanssa. Olemme täysin tämän Elävän Veden Lähteen JEESUKSEN KRISTUKSEN varassa, niin syntien anteeksisaamisen kuin myös koko sielumme pelastuksen suhteen. Antakaamme Hänelle Jeesukselle Kristukselle tästä kaikki kunnia, kiitos ja ylistys 100%:sesti ja iloitkaamme tästä meille Jumalan lähettämästä Armolahjasta, jossa vain yksin on pelastuksemme.

Äänestä

### Kun uskomme Jeesukseen Kristukseen, niin sisimmistämme on juokseva Elävän Veden Virrat. Olemme sitten tämän Elävän Veden pieniä lähteitä. Mutta on muistettava, niinkuin kun katson mökkimme lähteeseen, niin vaikka se on lähde, niin se vesi lähteeseen tulee muualta, niin vaikka olisimme "Kristuksen lähteitä", niin vesi ei tule itsestämme, vaan olemme sen ainoan Elävän Veden Lähteen: Jeesuksen Kristuksen varassa. Samoin on seurakuntamme ja vanhoillislestadiolaisen liikkeen kanssa. Olemme täysin tämän Elävän Veden Lähteen JEESUKSEN KRISTUKSEN varassa, niin syntien anteeksisaamisen kuin myös koko sielumme pelastuksen suhteen. Antakaamme Hänelle Jeesukselle Kristukselle tästä kaikki kunnia, kiitos ja ylistys 100%:sesti ja iloitkaamme tästä meille Jumalan lähettämästä Armolahjasta, jossa vain yksin on pelastuksemme. ####

Hyvää tekstiä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Minna Jalkanen kirjoitti:

Isoäitini on ollut koko ikänsä tiiviisti mukana vanhoillislestadiolaisessa herätysliikkeessä jopa vaikeina hoitokokousvuosina kärsimiensä vaikeuksista huolimatta pysynyt liikkeen yhteisessä rakkaudessa kunnes sitten v. 2002 hän kohtasi ainutlaatuisella tavalla eräässä hengellisessä kokouksessa omien sanojensa mukaan kuin Paulus Jeesuksen Kristuksen aivan ikäänkuin henkilökohtaisella tasolla uudestisynnyttävänä ja parantavana Herrana. Hän kertoi meille sukulaisille, että hän on saanut rinnallaan koko ikänsä olleiden uskollisten saattomiesten kasvojen tilalle aidot Jeesuksen Kristuksen kasvot ja rinnalleen itse Jeesuksen Kristuksen henkilökohtaiseksi saattomieheksi. Sukulaisten kanssa vähän hymähdimme isoäidillemme ja pidimme häntä vähän jo vanhuuden höperönä. Mutta todellisuus sitten näytti toista. Monien parantumisten ja ihmeiden jälkeen emme voineetkaan epäillä hänessä vanhuuden höperyyttä, vaan todella ELÄVÄN JEESUKSEN KRISTUKSEN puuttumista ja tarttumista isoäidin elämään. Isoäiti pysyi kuolemaansa asti vanhoillislestadiolaisena, mutta hänen katseensa oli voimakkaasti suunnattuna yksin Jeesukseen Kristukseen ja rukoili ja haki apua kaikessa Jeesukselta Kristukselta ja sinnikkäästi opetti meitä lastenlapsia ennen kaikkea turvaamaan ja rukoilemaan Jeesusta Kristusta ja turvautumaan yksin Hänen apuunsa. Ihmisten, niin saattomiestenkin lopullinen saattomies ja turva on Jeesus Kristus, hän sanoi. Tämän perinnön hän jätti meille. Tämä on syvästi vaikuttanut minuun ja olen monta kertaa tämän tähden törmäyskursilla en niinkään Ry:ni kanssa, mutta SRK:n kanssa. Koettakaa ymmärtää minua!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu