Vapaata keskustelua ei enää hyväksytä.
YK:n ihmisoikeuksien julistus, Artikla 19
Jokaisella on oikeus mielipiteen- ja sananvapauteen; tähän sisältyy oikeus häiritsemättä pitää mielipiteensä sekä oikeus rajoista riippumatta hankkia, vastaanottaa ja levittää tietoja kaikkien tiedotusvälineiden kautta.
Pakkoruotsikeskustelua yritetään tukahduttaa. Se on aivan selvä rikos.
YK:n ihmisoikeuksien julistus, Artikla 19
Jokaisella on oikeus mielipiteen- ja sananvapauteen; tähän sisältyy oikeus häiritsemättä pitää mielipiteensä sekä oikeus rajoista riippumatta hankkia, vastaanottaa ja levittää tietoja kaikkien tiedotusvälineiden kautta.
Pakkoruotsikeskustelua yritetään tukahduttaa. Se on aivan selvä rikos.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Suomi ei ole demokratia vaan svekokratia, jossa on kieleen perustuva etuilujärjestelmä Aidossa demokratiassa kansalaiset ovat yhdenvertaisia.
Puolueiden ruotsalaistouhu ei olisi mahdollista ilman tiedotusvälineiden sensuuria. Sanomalehdet sensuroivat ruotsalaistamisen (kielilaki, pakkoruotsi, ei-ruotsalaisiksi-gallupit jne), jotta poliitikot voisivat rauhassa tehdä likaisen työnsä. Mielipiteensä saavat puolueissa ja medioissa ilmaista lähinnä poliitikkoja myötäilevät.
YLEn TV-uutiset kertoi mielipidetiedustelunsa tulokset 24.8 ja 25.8.2013, enemmistö vastusti koulujen pakkoruotsia. Kummatkin jutut oli toimittanut Ville Mättö. Haastatellut pääministeri Katainen (25.8), valtiovarainministeri Urpilainen (24.8), toimittaja Mättö ja uutistenlukija Havumäki eivät kuitenkaan sanallakaan viitanneet Kataisen hallituksen kielipoliittiseen päätökseen 27.3.2013, joka perustui Ahtisaaren ruotsalaishenkisen komitean päätelmiin. Nämä 4 eivät kertoneet asian taustoista mitään TV:ssä, esimerkiksi P. Lipposen johtaman vaietun järjestön ja Ruotsin hallituksen osuus Suomen kieliasiassa jäi kertomatta. Tämä uutinen oli tiettävästi ensimmäinen kerta, kun YLEn TV-uutiset kertoi asiasta. Epärehelliset ministerit salasivat tekemänsä päätöksen TV-uutisissa. Kaikki tiedotusvälineet ovat sensuroineet asiaa.
* *
Ahtisaaren salainen komitea, sensuroitu hallituksen päätös
Baba Lybeck 17.3.2009, Nelonen irtisanoo 21 työntekijää
Johtavat poliitikot saavat lähes aina myönteistä julkisuutta TV:ssä ja sanomalehdissä, samalla kun media vaikenee näiden epäsuosituista teoista. Ahtisaaren kielikomiteasta media on ollut täysin vaiti, vaikka sen (ruotsalaistavat) ehdotukset päätyivät kesällä 2011 suoraan Kataisen hallituksen hallitusohjelmaan - siitäkään ei ole ollut mainintoja mediassa. Esimerkiksi Suomen Kuvalehti esitteli hallitusohjelmaa tuoreeltaan viittamatta kieliasioihin sanallakaan. Kataisen hallituksen kielipoliittinen päätös 27.3.2013 on kaikilta osin sensuroitu: valmistelu, komitea ja hallituksen päätös, ei mitään mainintoja TV:ssä, sanomalehdissä tai aikakauslehdissä.
Sensuuri on todella tiukkaa, kun edes hallituksen päätöksistä ei media kerro. Johtavien poliitikkojen pelkkä myönteinen käsittely mediassa on eräänlaista henkilöpalvontaa. Valtion virat on varattu poliittista eliittiä totteleville, usein puolueiden jäsenille.
Yhteiskunta painostaa ihmisiä vaikenemaan epäkohdista. Moni uskaltaa kertoa asiansa vasta eläkkeelle päästyään ja vaiettujen aiheiden tutkimus onkin pitkälti eläkeläisten varassa. Poliittisuus läpäisee koko yhteiskunnan: puolueet, lehdistö, tv-kanavat, koulut, yliopistot, virkanimitykset sekä eräät kansalaisjärjestöt ja kansainvälisten järjestöjen Suomen osastot ovat poliittisten johtajien ohjauksessa.
Ylen vallanvaihtoa 1994 edelsi 1993 punapääoman romahdus. Ruotsalaisen rahavallan mahdollinen vaikutus puolueiden äänestyskäytökseen ja tiedotusvälineiden linjaan pitäisi selvittää. Median salailu ja jopa vääristelyt ovat asiassa ilmeisiä.
Lisäksi päätoimittajia kestitsevät lukuisat tahot, mm. Ruotsin valtio - asian tunnusti Suomen Kuvalehden päätoimittaja.
Nelosen uutistenlukija Satu Sirkiä 7.11.2002
Mediamme pettää perustarkoituksensa, joka on olla kansalaismielipiteen tulkki vallanpitäjiä kohtaan. Todella härski petos ja synti demokraattisessa maassa!
Huom! Miksi kommentissasi on tuon Sirkiän nimi? Onko teksti lainaus häneltä? Hänkö todella kirjoitti tuon tekstin?! Jos niin on, niin se on harvinainen rohkeudenosoitus suomalaistoimittajalta!
Tule mileen sankaritoimittaja Kirsi Virtanen. Toisaalta valitettavasti toden puhuminen on toimittajalle ammatillinen itsemurha svekokratiassamme.