Voi olla että Vartiaisen puheet vaikuttaa kannatukseen.Turpa tukkoon tommoselta ukolta.
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Juhana Vartiainen edustaa Demareitten parasta talousosaamista. Jospa Urpilainen olisi kuunnellut valitsemaansa neuvonantajaa niin kaikilla olisivat asiat talouden suhteen paremmin kuin nyt.
Vartiaisen mielestä Suomessa on huutava työvoimapula. Vaikuttaa kännisen puheilta, torkkupeiton alta.
Kyllä Suomessa työvoimapula on kun 20 000 virolaista rakennusmiestä, 10 000 mustikanpoimijaa, 5 000 manskikan poimijaa ja 100 000 muun alan asiantuntijaa on pitänyt tänne maailman ääristä tuoda.
Katso lähiökapakkasi terasille - siellä "hyväkuntoinen" työtön lomailee työttömyyskorvauksella ja "työkyvyttömyyseläkkeellä" aamusta iltaan. Niitä näyttä olevan 250 000. Ottaisitko itse terassityöttömän yksityiseen firmaasi töihin? Et varmasti - ottaisit vaikka ulkomaalaisen mieluummin.
Kukahan kännissä oiken on?
Minä olen myös täysin samaa mieltä. Vartiainen on SDP- läisistä parhain talousasioiden ymmärtäjä.
Eläkeleikkaus tekee tuhansia työttömiä ja kurjistaa satojatuhansia eläkeläisiä!
Jotenkin on ihmeellistä, että poliitikkodemarilla ei ole talousasioista minkäänlaista käsitystä, vaikka virkamiesdemari olisi paras talousosaaja. Tekeekö politiikka ihmisesta juntin?