Juhlajuomien haku Tallinnasta autolla

Miten olette järjestäneet asian? Katsoin Baltic queenin shopping-risteilyä, että pitäisi jo aamulla 8.30 olla autokannella pakkaamassa juomia autoon. Mietin, että tekeekö mikään enää tai mikä laivayhtiö tekee sellaisia matkoja, että palatessa vasta Heelsingin satamassa juomat pakataan autoon?
Mietimme hotellipakettiakin, mutta tulee turhan hintaviksi juomat, ja kun nyt ei muuten lämpimän kesän jälkeen kaipaa hotellilomaa sinänsä.
Hyviä asiallisia vinkkejä juhlatankkaukseen toivoisin.
4465
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Jos tuo 8:30 herätys autokannelle ei napostele, niin myös Shuttle laivoilla voi tehdä 5 tunnin ostosreissu auton kanssa.

Homma menee niin, että ensin 2h matka Tallinnaan jossa auto ajetaan ulos laivasta satama-alueella olevalle viinojen noutopisteelle, tavarat autoon ja takaisin samaan laivaan jolla tultiin, laiva lähtee tunnin päästä paluumatkalle joka kestää 2 tuntia, yhteensä hommaan menee siis 5 tuntia.

http://www.tallinksilja.com/fi/web/fi/shopping-risteilyt

Äänestä
  • Niin, tai sitte tekee Viikkarilla tai Eckeröllä pelkän ostosristeilyn ja ostokset poistumatta laivalta. Esim. Eckeröllä voi myös tehdä ennakkotilauksen ja toimitus autolle. Auton hinta 10€ ja matkustajan 12€.

    Äänestä

  • Juomien haku kirjoitti:

    Niin, tai sitte tekee Viikkarilla tai Eckeröllä pelkän ostosristeilyn ja ostokset poistumatta laivalta. Esim. Eckeröllä voi myös tehdä ennakkotilauksen ja toimitus autolle. Auton hinta 10€ ja matkustajan 12€.

    Viikkarilla myös ennakkotilaus.
    Eckerö netti on tarjonnut alkaen 19€ auto ja 1 hlö, aikaa menee 6 h 1,5 h ennen satamassa.

    Äänestä

Moi
Juhlajuomat on nyt haettu,ja päädyimme lopulta kuitenkin Baltic Queenin 22 tunnin risteilylle. Oli toimivampi ja kaikin puolin parempi kuvio kuin luulimme. Saimme lähtöselvityskopilla valmiiksi tilauskaavakkeen ja kupongin, jolla sai yli 300 euron ostoksista maksetun laivaparkkimaksun (30e) takaisin.

Maksoimme 60e A-perium-hytistä. Aamulla menimme noin 8.30 automme luokse.. Siellä olikin aika paljon muita myös, eli nämä car shopping- risteilyt ovat ilmeisen suosittuja.

Ostokset oli toimitettu laatikoissa autojen viereen, josta nopsasti pakkasimme ne autoomme. Aikataulu oli meille ihan sopiva, eli kävimme vielä maissa yhdessä hotellissa ystäviemme kanssa aamupalalla. Paluumatkalla ostelimme vielä laivan kaupasta jotain pientä ja muuten lepäilimme hytissä.

Laivasta poistuminenkin tapahtui yllättävän sujuvasti ja nopeasti. Mietimme, että voisimme tehdä saman reissun joskus uudestaankin, vaikka ei ostettaisi mitään tilauslistaa ja aamupakkaamista käyttäenn, silllä onhan tuo aika edullinen ja helppo tapa parkkeerata auto risteilyn ajaksi "Helsinkiin", ja jos ostaa laivan kaupoista jotain, niin lyhyt matka hissillä kuskata ostokset autokannelle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Juhlajuomat autolla kirjoitti:

Miten olette järjestäneet asian? Katsoin Baltic queenin shopping-risteilyä, että pitäisi jo aamulla 8.30 olla autokannella pakkaamassa juomia autoon. Mietin, että tekeekö mikään enää tai mikä laivayhtiö tekee sellaisia matkoja, että palatessa vasta Heelsingin satamassa juomat pakataan autoon?
Mietimme hotellipakettiakin, mutta tulee turhan hintaviksi juomat, ja kun nyt ei muuten lämpimän kesän jälkeen kaipaa hotellilomaa sinänsä.
Hyviä asiallisia vinkkejä juhlatankkaukseen toivoisin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu