Onko joku nähnyt tämän uskomattoman taiteellisen ja kuolettavan hauskan komedian? Ah. Voisin katsoa sitä milloin tahansa, vaikka lempileffani onkin Stand by Me. Joka tapauksessa, oletteko nähneet?
Delta-jengi
13
839
Vastaukset
- mie
on nähty ja haukotutti. Surkea "komedia".
- The_Outsider
sehän on taidetta. se on henkeäsalpaava
- Watcher
Absoluuttisen timanttinen komedia. Täydellinen.
- ...
Taitaa olla National Lampoons (laatu) kamaa, vissiin? En ole ihan 100%-varma
Jim Belushi vauhdissa, joo. Muuta, ko. leffa löytyy vhs:nä ja joskus sitä tulee jopa katseltua, onhan se näitä yliopistoörvellys- ja keekoiluleffojen ykkösryhmää - tosiaan omassa kastissaan jopa KLASSIKKO.- CoolHand
Kannattaa kattoa myös muita National Lampoon's elokuvia, kuten National Lampoon's Vacation, European Vacation ja Christmas Vacation. Kaikki Chevy Chasen tähdittämiä komedioita, erittäin hyviä sellaisia.
- ...
CoolHand kirjoitti:
Kannattaa kattoa myös muita National Lampoon's elokuvia, kuten National Lampoon's Vacation, European Vacation ja Christmas Vacation. Kaikki Chevy Chasen tähdittämiä komedioita, erittäin hyviä sellaisia.
Jep jep, ovat erittäin tuttuja nämä ko. leffat Griswoldin perheen touhuista. Joskus hävettää hivenen myöntää, mutta Christmas Vacation kuuluu omiin kestosuosikkeihin - on tullut katsottua aika monta kertaa. Ja myös nuo muut Vacation leffat löytyypi, alkaa tosin ko. VHS:t olla jo aika kehnossa kondiksessa.
- chff
eikä jim, tyhmä.
paras koomikko koskaan \o/ - ...
chff kirjoitti:
eikä jim, tyhmä.
paras koomikko koskaan \o/No piti tulla sitten guruilemaan - vitun peelo! Sori nyt vaan kauheesti että meni veljesten nimet sekaisin.
- chff
... kirjoitti:
No piti tulla sitten guruilemaan - vitun peelo! Sori nyt vaan kauheesti että meni veljesten nimet sekaisin.
johnia ja jimiä ei voi edes vertailla hauskuudessa. jimissä ei oo mitään hauskaa jos vertaa legenda-john belushiin.
Onhan tämä klassikko-komedia nähty. John Landisilla olikin melkoinen hittiputki päällä 70- ja 80-lukujen vaihteessa. Delta-jengi, Blues Brothers ja Vaihtokaupat ovat kaikki huippukomedioita. Sen jälkeen tuli vielä Yön selkään, mutta sitten Landisin ohjausten taso laski kuin lehmän häntä. Mitäs me vakoojat on jo melkoisen heikko esutys, vaikka siinäkin muutama hauska hetki on.
Delta-jengi on räävitön teini- ja opiskelijakomedia. Hyvä maku unohdetaan heti kättelyssä ja muutenkin elokuvaa leimaa sellainen hevostelu, jossa ei auktoriteetteja juuri kunnioiteta. En sanoisi Delta-jengiä taiteeksi, ennemminkin huippyviihteeksi ja miksei klassikoksikin, hyvin se on aikaa kestänyt ollen aina yhtä tuoreen oloinen.- chff
ihan huippu leffa. parhtaita komedioita koskaan.
- MINÄ
En pystynyt katsomaan tätä elokuvaa loppuun,sillä sen katsominen oli liikaa minun moraaliselle näkökatsannolleni.En ole koskaan muutenkaan ymmärtänyt moisia sikailuelokuvia.
Ehkä minä sitten olen tosikko,mutta kun ei kolise,niin ei kolise.Pidän hieman hienostuneemmista komedioista- The_Outsider
En ole ennen moista ilmaisua kuullutkaan, ja se ei oikein mielestäni kuvaa delta-jengiä. Mikä on hienostuneempi komedia? Hienostuneempi, tarkoitat kai Hugh Grantin tähdittämiä nyyh nyyh- komediota. Täytyyhän komedian romanttinen olla... no, kyllähän Delta-jengistäkin löytyy ihan tarpeeksi romantiikkaa katsoessaan Katyn ja Boonin rakkautta. En ymmärrä miksi elokuvassa täytyy tapahtua jotain traagista ennen kuin se on tarpeeksi "hienostunut" ja romanttinen komedia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191622
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991468Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy35859Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29829Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50756Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?35740Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56708Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37700Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s42689Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37653