Defendo varastettiin Wolfelta

"suomalainen" laji

Hassua kun nykyään opetaan "Scandinavian" defendoa ja on ties mitä alliansseja, vaikka koko tämä "suomalainen" defendo perustuu siihen, että opittiin Bill Wolfen opit ja sitten lähdettiin omille teille ja nyt esitellään touhua omana tuotoksena. Wolfen nimikin on pitänyt poistaa defendo-historiikeistä kuin jossain kommunistivaltiossa konsanaa.

2

567

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • I ask questions

      Taitaa olla Suomessa ollut jo pitkään taso useimmissa defendo- ja KM-seuroissa melkoisesti korkeampi kuin Wolfen porukoissa, ja se tekniikkarepertuaarikin reaalimaailmassa toimivampi. Tiedä sitten miten muualla skandinaviassa...

      Lajin tai lajiryppään tms. nimi defendo ei kai suoranaisesti tarkoita mitään suoraa yhteyttä Wolfen opetuksiin, jos olen oikein ymmärtänyt.

      Onko Wolfella tavaramerkki, ja onko se Suomessa rekisteröity? Keksikö Wolfe nimen omille tekniikoilleen, vai vaihtoiko vain yhden kirjaimen?

    • BIll Wolfe kunniaan

      Kuten aloittaja kirjoitti; Suomessa Defendon historia liittyy kiinteästi Wolfen ja Jyrki Saarion yhteistyöhön. Defendoahan markkinoitiin alussa Bill Wolfen hehkilökohtaisella "läsnäololla" eli hän oli käymässä useaan otteeseen Suomessa, ja samalla piti seminaareja, leirejä ja ohjaajakoulutusta esim. Lahdessa. Ohjaajakoulutuksessa vastuu niin käytännön harjoittelussa kuin teoriaopetuksessakin oli Bill Wolfen. Sitä ei voi kukaan entinen ja nykyinen ohjaaja kiistää, vaikka jotkut haluaisivatkin. SIksi on erittäin yllättävää, että nykyiset defendon sivut eivtä sanallakaan hiiskahda Wolfen osuutta syntyhistoriaan.
      Ja mitä Bill Wolfen tekniikoihin on sanomista, niin hän jo vuosia aiemmin oli julkaissut Defendon opasdvd-sarjan, josta löytyy samoja ja hieman erilaisia tekniikoita kuin nykyisessä defendossa Suomessa on.
      Bill Wolfen sanontoja on, että jos näet toimivan tekniikan, niin varasta se omaan käyttöösi. Samaa on tietysti hän itse toteuttanut, mutta aivan samoin Saario porukoineen.
      Kyse ei ole mistään tavaramerkistä tms. vaan siitä, että Scandianvian Defendo on halunnut tietystä syystä tietoisesti "unohtaa" Bill Wolfen osuuden. En nyt rupea tässä avautumaan syystä.
      Itse olen ollut kummankin seminaareissa mukana, joten on aivan turhaa lähteä spekuloimaan Suomen seurojen tasoa versus Wolfen porukoiden tason eroja ja paremmuuttaa. Muistuttaa liikaa "meidän isä on voimakkaampi kuin teidän isä" - meininkiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      210
      10655
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      67
      2920
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      82
      2638
    4. 88
      2510
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      151
      2212
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      267
      2079
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1451
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1425
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      121
      1270
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      35
      912
    Aihe