Inssin mokaamisen hinnoittelu

Ketuttaa

Oli tänään c-inssi ja ei menty läpi, vaihdoin tasaarvoisessa risteyksessä vaihdetta isommalle ja kytkintä nostaessa auto pomppasi hieman tielle ja inssi joutui mukamas puuttumaan peliin. Muuten ajo meni täydellisesti, mutta k elikkä konflikti sinne papereihin tuli. Nyt sit pitäis maksaa kaks ajotuntii (57€ 57€), uus inssiaika (50€) ja autonkäyttömaksu (35,5€)loppusumman ollessa vähän päälle 200. Mistä hemmetistä yksinasuva köyhä opiskelija repii tollasii summii, uutta lainaa vaa prkl. Kysynkin nyt, onko hinnoittelu karannut käsistä kun kaks ja puol tuntii maksaa kahtasataa, itse kyllä kaupan kassalla tienaan ihan 20:tä euroa tuossa ajassa. Mielipiteitä.

6

1978

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • afg

      kyl ne sun pitää päästää inssii ilman lisäajotunteja.

      inssi maksaa vaan 35€ tääl

    • Ope

      Muuhun en ota kantaa mutta edellisen viesti, että "kyllä ne sut sinne inssiin päästää ilman lisätunteja" ei pidä paikkaansa, jos sulle määrättiin 2 ajokertaa/ tuntia lisää.

      Ajokertahan ei ole tunti, vaan 25 min ja 2x ajokerta on vasta tunti.

    • mauno

      Onhan kuorma-auto aika kallis peli hankkia ja ylläpitää. Kannattaa muistaa että koulun pitää maksaa autosta myös vakuutukset ja dieselverot. Dieseliäkin menee opetusajossa yli 20 litraa satasella. Myös opettaja haluaa palkkaa jne.

      Hienon selityksen ainakin oot hylsylle keksiny :)
      Kuka käski nostamaan kytkintä jos ei ole aikeita lähtee liikkeelle...

    • neiti etelä-suomen pikkukyl...

      on teillä siellä kovat ajokerran hinnat..täällä maksaa öbaut se 20 euroa/ajokerta(25min.)

      • loiloi

        Kyllä se on kuule kuorma-autolla 57 euroa joka paikassa. Henkilöautolla 26 euroa per ajotunti (=25 min)


      • menee
        loiloi kirjoitti:

        Kyllä se on kuule kuorma-autolla 57 euroa joka paikassa. Henkilöautolla 26 euroa per ajotunti (=25 min)

        Ajokertojen hinnat näyttävät olevan koulukohtaisia ja et sinä uudesta ajokokeesta maksa 50 Eskoa, vain 35,50.
        Ajokerrat ajettava ennen uutta yritystä, se on näin!
        Kaikkia autokoulut ei veloita edes auton käytöstä tutkinnossa.....


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      70
      4505
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3759
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      127
      3426
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      35
      1958
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1911
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1209
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      94
      979
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      125
      922
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      905
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      827
    Aihe