Tapahtui Vantaan koivuhaassa 8.8. perjantai-iltana n. klo 18:45. Tulin liikenneympyrään mooottoripyörällä nesteen huoltoaseman vierestä kulkevalta tieltä ja kun olin ympyrässä ja jo poistumassa siitä Kuriiritielle niin eikös kehä 3:n suunasta tunge kolmion takaa samalle kaistalle eteen joku sininen Viron kilvissä (235-A..) oleva paskaläjä. Olin jo vaihtanut sille kaistalle, josta Kuriiritielle pääsee ja vilkku oli päällä ympyrästä poistumisen merkiksi. Nopea väistöliike vasemmalle ja jarrutus estivät törmäyksen. Virolaiskuski ei noteerannut tapahtumaa millään tavalla. Ehkä autokuski puhui kännykkään tai runkkasi. Parempi olisi kun painuis takaisin sinne Viroon sähläämään eikä vaarantaisi liikennettä täällä.
Liikenneympyrään tulo kolmion takaa
Gröna
9336
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ei suomalaisetkaan osaa ajaa ympyrässä. Villkkua ei käytetä poistuttaessa ja jäädään odottamaan autoa joka on vasta tulossa ympyrään vaikka itse jo ollaan siinä. Miten se voi olla niin vaikeeta?
Tämäkö?
http://goo.gl/maps/JlIvN
Avainsana tuossa on "moottoripyörällä". Moottoripyörä on niin kapea "maali", että se jää kovin helposti huomaamatta. Siksi motoristin ei IKINÄ pidä luottaa siihen, että hänet on havaittu ja havainnon mukaisesti toimitaan sääntöjä noudattaen.
Vaikka miten tuntuisi, että "kyllähän nyt pyörä täytyy nähdä, ellei ole sokea", niin ei sitä vaan aina nähdä. Ei se ihmisen havaintokyky vaan ole niin hyvä kuin äkkipäätään luulisi.
Virulaisia kusipäitäkö yrität puolustaa jotjka useinmiten ajavat humalassakin ja varasteulla autolla.
Olet aika vagiiri kun pystyt noin äkkinäisessä vaaratilanteessa tekemään kaikki analyyttiset huomiosi muista liikkujista. Onneksi meille muille säheltäjille.
Miä on VAGIIRI??
Sääli, kun ei ehtinyt paremmin sihdata (: Olisi ollut taas yksi kuumakalle vähemmän vaaratilanteita liikenteessä aiheuttamassa.
"Tapahtui Vantaan koivuhaassa 8.8. perjantai-iltana n. klo 18:45. Tulin liikenneympyrään mooottoripyörällä nesteen huoltoaseman vierestä kulkevalta tieltä ja kun olin ympyrässä ja jo poistumassa siitä Kuriiritielle niin eikös kehä 3:n suunasta tunge kolmion takaa samalle kaistalle eteen joku sininen Viron kilvissä (235-A..) oleva paskaläjä. Olin jo vaihtanut sille kaistalle, josta Kuriiritielle pääsee ja vilkku oli päällä ympyrästä poistumisen merkiksi."
Kertomasi ei vastaa sitä minkälaiset liikennejärjestelyt todellisuudessa tuossa ympyrässä ovat. Kehä 3:n suunnasta ympyrään tulevan tien oikeanpuoleinen kaista on ainoa josta voi ajaa ympyrän ulommalle kehälle. Nesteen suunnasta tultaessa ei voi ajaa suoraan ulommalle ympyrän kaistalle vaan vain sisempi jatkaa sinne, ulommalta kaistalta pitää kääntyä Kehän suuntaan. Näin ollen Kehän suunnalta tuleva auto on ainoa joka voi jatkaa suoraan ulommalle kaistalle (ja kääntyä sieltä Kuriiritielle). Olet siis oikeasti joko ajanut tiemerkintöjen vastaisesti ulompaa kaistaa eteenpäin vaikka olisi pitänyt kääntyä Kehän suuntaan tai sitten ollut vaihtamassa ympyrässä kaistaa sisemmältä ulommalle pakettiauton eteen joka on koko ajan ajanut samaa omaa kaistaansa. Vika on siis sinun, ei pakettiauton.
Hmm olit jo poistumassa liikenneympyrästä kuriirintielle niin miten ihmeessä kehältä on päästy kiilaan sun eteen? aikamoista traijalia on vironauto päästelly kyllä =D