Ambulanssi ja henkilöauto kolaroivat viitostiellä

Tapahtuu ja sattuu

Ikävä ja surullinen tapaus.

17

618

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ututer

      Ambulanssikuski kaahannut liikennesäännöistä välittämättä!

      • Poliisien puute

        Niinpä! Täysin vastuuttomia ovat nuo ambulanssikuskit, koska eivät noudata liikennesääntöjä! Olen varma, että ei mene kauan aikaa jolloin ensimmäinen ekaluokan aloittanut kuolee ambulanssikuskin alle! Iisalmeen pitäisi saada palkattua lisää liikennepoliiseja, kun nyt ei näy koskaan yhtään ratsaajaa. Joka ikinen päivä olisi lukuisia sakotettavia Iisalmessa koska ajellaan aivan järkyttävää ylinopeutta ja päin punaisia muusta liikenteestä välimättä.


    • Ei järjen häivää

      http://www.savonsanomat.fi/savo/yksi-menehtyi-liikenneonnettomuudessa-viitostiella/1867144

      "Ambulanssi oli ohitustilanteessa vastaantulevien kaistalla sulkuviivan kohdalla, kun sitä vastaan tuli Kuopion suunnasta henkilöauto, jota kuljetti 80-vuotias pielavetinen nainen."

      "Tapahtuma-aikaan satoi rankasti. Poliisi ja tutkijalautakunta selvittävät onnettomuuden syytä. Poliisi tutkii tapahtunutta molempien ajoneuvojen kuljettajien osalta liikenneturvallisuuden vaarantamisena."

      Että näin! Ambulanssikuski on siis tehnyt täysin reikäpäisiä sokko-ohituksia sulkuviivojen kohdalla ja vielä sateella. Todella irvokasta, että MOLEMPIA kuljettajia edes epäillään liikenneturvallisuuden vaarantamisesta. Lanssi-kuski linnaan noukkimaan saippuaa suihkun lattialta ja sillä sipuli. Eipä tainnut ambulanssin kyydissä olleen potilaankaan hoitoonpääsy yhtään nopeutua järjettömällä ohittelulla, vaan päinvastoin.

      • Siis täh!

        Eihän tuossa ole poliiseilla mitään järkeä "tutkitaan molempien kuljettajien osalta", vähän voisi sitä maalaisjärkeä käyttää! Ainoa joka tuossa on syyllinen on ambulanssikuski. Olkoonkin ollut hälytysvilkut ja äänet päällä tai ei, mutta naiskuskista ei saa tehtyä mitenkään syyllistä kyseiseen tapahtumaan. Takuulla ollut ambulanssikuskina joku nuori tuittupää, joka on ollut elementissään koska saa luukuttaa Kuopioon täysillä.

        Tilannetaju on pahasti ollut kuskilla hakusessa, koska sulkuviivoilla rankkasateessa lähtenyt ohittelemaan, joten näkyvyys tuskin on ollut kovin kaksinainen. Siinä ei ole ollut naisella paljoa tehtävissä, kun on tullut "sokeasta kulmasta" ja samalla kaistalla piikittää menemään ambulanssi!

        Ambulanssikuski kylmänviileästi syytteeseen ja ei sitten mitään "lieventäviä" asianhaaroja tuomioon, koska kyseessä on selvä liikenteenvaarantaminen ja kuolemantuottamus. Sukevalle suoraan kulkematta lähtöruudun kautta!!


    • kiltisti ajeleva

      Enpä tiedä mitä itse osaisin vastaavassa tilanteessa enää tehdä kun sateessa ilmestyy omalla kaistalla ambulanssi kovalla vauhdilla vastaan. Ojaan? Jos olis edes sen verran aikaa reagoida. Turha kuolema :(

      • Pienempi pahempi

        Olen paennut vastaantulevaa ohittavaa rekkaa mopolla jäiseen penkkaan.
        Jotain pitää yriiää tehdä henkensä kaupalla.
        Onnettomuustutkintaraportissa olisi voinut lukea:
        Mopoilija ajoi päin rekkaa.


    • kumitossu

      Kyseessä oli Sonkajärven lanssi. Näiden tyttösten ajotaitoja on kauhisteltu ja päivitelty jo pitemmän aikaa, nyt tapahtui se mitä on ounasteltu!!!

      • Lupa tappaa

        Hakeutuukohan tuohon ammattiin tietynlaista väkeä, jotta pääsee tyydyttämään hurjia ajohalujaan ihan laillisesti?


    • sanonpahan vaan

      Tunnen erään ensihoitajan joka työskentelee Iisalmessa lanssissa. Ainakin omasta mielestään on kuljettajana huippuluokkaa, mutta mitä hänen kyydissään olen ollut henkilöautossa, niin enpähän menisi niinkään sanomaan. Tosin en itsekään ole mikään ammattilainen, mutta välillä kyllä on tuntunut aika kädettömälle se toiminta, varsinkin talvella.

      Täytyy vain ihmetellä että lanssia pääsee ajamaan pelkästään muun koulutuksen ohella järjestettävässä muutamien tuntien koulutuksessa, jossa vain kerrotaan perussäännöt hälytysajosta.

      Ymmärtääkseni Poliiseille järjestetään edes jonkinmoista ajo-opetusta, mutta palo-/pelastuspuolelle riittää vain joitakin tunteja luokassa istumista ja kyseisen ajoneuvoluokan ajo-oikeus. Aivan yhtä lailla luulisi tarvitsevan nämä paikalliset Rosbergit ihan oikeaa ajo-opetusta että oppisivat ajamaan suurilla nopeuksilla turvallisesti, ja ottamaan huomioon muun liikenteen.

    • Esteetön kulku

      "Poliisitutkinnassa on selvinnyt, että hälytysajossa ollut ambulanssi oli lähtenyt ohittamaan etelän suuntaan kulkevaa rekka-autoa juuri ennen onnettomuutta. Rekka-auton kuljettaja oli pysähtynyt onnettomuuden jälkeen seuraavaan risteykseen ja poistui avun tultua paikalle."
      http://yle.fi/uutiset/poliisi_etsii_siilinjarven_kuolonkolarin_nahnytta_rekkakuskia/7409145

      Ja Iisalmen Sanomat 14.8.2014 sivulla 5

      Tieliikennelaki 267/1981 6 §
      "Esteetön kulku hälytysajoneuvolle ja kulkueelle
      Säädettyjä ääni- ja valomerkkejä antavalle hälytysajoneuvolle sekä sanottuja merkkejä antavan poliisiajoneuvon vetämälle saattueelle on liikenteen ohjauslaitteilla annetuista ohjeista riippumatta annettava esteetön kulku. Tällöin on tarvittaessa väistyttävä syrjään ja pysähdyttävä."

      Yllämainittua lakia ei useinkaan noudateta. Tai ei edes tunneta.
      Rekan piirturi näyttäisi vaaditun toiminnan.

      • syyllinen syytön

        Näin se yleensä menee, jos rekka on kilometriä lähempänä onnettomuutta, niin varmaan se saadaan syylliseksi tapahtumaan.

        Mielestäni esim. sateella on aivan mahdotonta huomata takaa tuleva hälytysajoneuvo joka tilanteessa. Kyllä ohittajan pitää varmistua, että hänet on huomattu.


      • Käytännön ongelmia

        Milläpä sen esteettömän kulun antaa, kun alla on rekka ja tien leveys sellainen kuin Aappolan ja Pöljän välillä? Väistämään ei mahdu ja pysähtyminen ei ainakaan nopeuta potilaan matkaa. Parasta on vain ajaa rajoitinta vasten ja antaa ambulanssin mennä ohi kun sopiva paikka löytyy.

        Sillehän ei mitään voi, jos lanssin kuski päättää lähteä jo aikaisemmin.


      • surullinen tapaus
        Käytännön ongelmia kirjoitti:

        Milläpä sen esteettömän kulun antaa, kun alla on rekka ja tien leveys sellainen kuin Aappolan ja Pöljän välillä? Väistämään ei mahdu ja pysähtyminen ei ainakaan nopeuta potilaan matkaa. Parasta on vain ajaa rajoitinta vasten ja antaa ambulanssin mennä ohi kun sopiva paikka löytyy.

        Sillehän ei mitään voi, jos lanssin kuski päättää lähteä jo aikaisemmin.

        Pelastuspuolella ajo-opetusta eniten. Terveydenhuoltoalan oppilaitoksissa ei nimeksikään. Pelastusopistolla oma ajoharjoittelurata...
        Toki pienissä kunnissa, joissa ei ammattipalokuntaa niin kuskina voi olla kuka tahansa


    • hiirulainen

      Jotain hyvää poiki tämä ikävä kolari. Aloitetaan koulutukset....siis ajokoulutus. pelastusopisto kouluttaa oppilaansa . Toivotaan että koulutus tuo jotain positiivista ajokulttuuriin.
      ps. Tarpeen olisi kurssit ihan tavan kuskeillekkin :/

    • järkeä peliin nyt...

      Hienoa että järjestetään edes jotain koulutusta!

      Mutta toisaalta, joukosta pitäisi karsia pois rankalla kädellä kaikki kädettömät kuljettajat. Tiedän kyllä että ammatin pääasiallinen tehtävä on laadukas ensihoito, jolla varmistetaan potilaan tärkeät elintoiminnot ja saattaminen mahdollisimman ripeästi jatkohoitoon, mutta siitä huolimatta pitäisi työhön valikoida vain sellaisia kuljettajia jotka oikeasti myös hallitsevat ajoneuvon suurissa nopeuksissa ja vaikeissa olosuhteissa.

      Miksi heille ei järjestetä jo kouluun haettaessa pääsykokeita, joissa testattaisiin reaktionopeutta, hermojen kestävyyttä paineen alla ja ylipäätään motorisia kykyjä? Eiköhän alalle hakijoita kuitenkin riitä, niin miksei samantien otettaisi käyttöön samat vaatimukset kuin esimerkiksi ilmailu- tai rautatieliikenteessä? Jäisivät tällaiset edellämainitunkaltaiset turhat kuolemat pois kun riskialttiit ja ominaisuuksiltaan riittämättömät henkilöt karsiutuisivat pois vaativasta hälytysajosta.

      • eräs potilas

        Ehdottomasti samaa mieltä!

        Hälytysajotehtäviin pitäisi päästää vain täysin terveitä henkilöitä, siis sekä fyysisesti että myös henkisesti. Onhan sekin lähes yhtä vaativaa kuin lento- tai rautatiepuolella. Kaikilla näillä aloilla liikutaan myös suurella nopeudella ja ohjaajalla on suuri vastuu pysyä koko ajan valppaana, sekä tehdä nopeita päätöksiä. Olkoonkin sitten kyydissä joko satoja henkiä, tai vain se yksi potilas.

        Mutta käsittääkseni edes aiemmat mielenterveysongelmat tai kaikki krooniset sairaudet eivät ole esteenä toimimiseen pelastuspuolen kuljettajana. Eikö tähän oikeasti voisi saada lakimuutosta aikaiseksi? Olenko muka ainoa, joka ei luota heidän ajotaitoonsa, tai kykyyn kuljettaa potilas tarpeeksi turvallisesti, mutta myös ripeästi jatkohoitoon? Ainakin sillä hetkellä jos vielä tajuissani olen ja kiirellistä ensihoitoa tarvitsen, en halua nähdä että sinne lanssin kuljettajan paikalle hyppää joku alle 30v ja todennäköisesti vasta valmistunut ensihoitaja...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      21
      6565
    2. Malmin tapaus on järkyttävä

      Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi
      Maahanmuutto
      555
      2261
    3. Mitä haluaisit kysyä

      Kaivatultasi?
      Ikävä
      147
      1857
    4. Mitkä asiat teidän elämässänne on

      Tällä hetkellä parasta?
      Ikävä
      83
      1235
    5. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      97
      1032
    6. Mitä haluaisit nähdä

      Kaivatullasi päällä?
      Ikävä
      72
      970
    7. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      81
      915
    8. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      833
    9. Kaupunki ostaa Kauppamatin

      Joutuukohan yrittäjät lähteen muualle?
      Haapavesi
      32
      830
    10. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      147
      757
    Aihe