Ja taas ryssä petti

2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Venäläisviranomaiset: Rikolliset käyttivät Valion tilejä – Valio yrityksenä ei liity tapaukseen
Venäjän viranomaiset epäilevät rikollisjärjestön käyttäneen yritysten, muun muassa Valion, tilejä petoksen tekemiseen.

Valion logistiikkakeskus Riihimäellä 7. elokuuta 2014. Valion logistiikkakeskus Riihimäellä 7. elokuuta 2014. Valion Venäjälle menevä tuotanto pysäytettiin johtuen Venäjän asettamista vastapakotteista.

Etsintä Valion tiloissa Pietarissa oli osa rikostutkintaa, Venäjän viranomaiset selittävät tiistaina tekemäänsä tarkastusta.

Tarkastuksen teki Venäjän federaation tutkintakomitea, joka on suoraan presidentin alainen rikostutkintaviranomainen.

Tutkintakomitean viestintäjohtajan Vladimir Markovin tiedotteen mukaan viranomaiset epäilevät rikollisryhmän tehneen 45 miljoonan ruplan eli liki miljoonan euron petoksen. Valio yrityksenä ei liity tapaukseen.

Valion tiloihin tehdyn etsinnän tarkoitukseksi kerrotaan uusien todisteiden saaminen.

Rikollisten epäillään siirtäneen rahoja muun muassa yritysten tileille. Kyseessä on rikostutkinta luvattomasta pankkitoiminnasta, jota dagestanilaisryhmän epäillään harjoittaneen.

Valio kertoi iltapäivällä lähettämässään tiedotteessa, että se on valmis toimittamaan viranomaisille kaiken tarvittavan tiedon. Valio tähdentää, että se toimii Venäjällä täysin maan lakien mukaan.

Äänestä
  • Niinpä. Jos Nordean konttoritiloissa suoritetaan henkirikos, niin aivan samalla tavalla poliisi on tutkimassa.

    Sinällään olen kyllä työkyvyttömyyseläkeläisen otsikon kanssa samaa mieltä, että vapaaehtoinen venäjä mutta lisäksi, että vapaaehtoinen ruotsi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vapaaehtoinen venäjä kirjoitti:

http://yle.fi/uutiset/interfax_valion_pietarin-toimistossa_ratsia__paikalla_aseistettuja_erikoisjoukkoja/7405856

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu