Jag är så förbannad

kun ruotsalaisjohtajat puhuvat toimittajille englantia eikä ruotsia täällä, se on suorastaan loukkaavaa. Eivätkö he käsitä että ruotsi on suuri ja tärkeä kieli Suomessa, sitä puhutaan paljon esim.Itä-Suomessa,jopa venäläiset puhuvat siellä ruotsia.

Suomenruotsalaisena minua suututtaa tuollainen.
9<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Tämän kellonlyömän tuotos on svekomielisen neffen lähettämä: "Nettisuom. (-fenno) 12.8.2014 19:18"

Tässä lähteessä on tunnustuksesi oman älysi laadusta me-muodossa, kun nimimerkkini sieppaamisellasi olet ensin määritellyt itsesi nettisuomalaiseksi ja nettifennoksi eli neffeksi eli yhdeksi netin suomenkieliseksi käyttäjäksi miljoonista: "Nettisuom. (-fenno) 18.5.2014 10:08 - - Yleensä älykkyydeltään iilimadon luokkaa - -. Sellaisia me fennot olemme." http://keskustelu.suomi24.fi/node/12250208

Nimimerkkini sieppari on siis omasta mielestäänkin "älykkyydeltään iilimadon luokkaa". Se heijastuu hänen viestistään.

Äänestä

Hyvää itseironiaa!

Äänestä

Lapsenmielinen avaus.

Äänestä
  • Nimimerkkini sieppaaja näin: "Lapsenmielinen avaus."

    Sinähän olet lapsenmielinen, kuten aloituksesi osoittaa.

    Äänestä

  • Nettisuom. (-fenno) kirjoitti:

    Nimimerkkini sieppaaja näin: "Lapsenmielinen avaus."

    Sinähän olet lapsenmielinen, kuten aloituksesi osoittaa.

    Avaus on kaimasi tekemä ja lapsenmielinen.

    Äänestä

Hullu svekomaani päivystää palstalla,on varmaan kovin yksinäinen.

Äänestä

"Jag är så förbannad, kun ruotsalaisjohtajat puhuvat toimittajille englantia eikä ruotsia täällä, se on suorastaan loukkaavaa."


Mutta silti järkevää. Ruotsalaisjohtajat tietävät varsin hyvin, että englantia Suomessa ymmärtää huomattavasti suurempi osa niin kansasta kuin toimittajistakin kuin ruotsia. Jos he pitäytyisivät ruotsissa, niin ainakin osalle toimittajista heidän puheensa jouduttaisiin kumminkin kääntämään, joten englantia puhumalla säätyy aikaa. Tässä on myös kyse diplomatiasta. Jos ruotsalaisjohtajat täällä aloittaisivat äidinkielellään, niin he antaisivat epäsuorasti ymmärtää, että ruotsi on tärkeämpi kieli kuin suomi. Globaalisti ajatellen näin onkin, muttei tuon asian esiintuminen olisi ruotsalaiselta kovin diplomaattinen teko Suomessa. Käyttämällä englantia vältytään turhilta arvovaltakiistoilta.

Äänestä

karmeaa....

Äänestä

Voiko kunnon katkera neffe omistaa Volvon tai ostaa Abban tai Felixin tuotteita? Voiko katkera neffe käydä Henkassa ja Maukassa tai Ikeassa? Voiko katkera neffe matkustaa SAS:n koneella?

Vastatkaa neffet rohkeasti, miten paljon te olette jääneet vaille elämässä?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nettisuom. (-fenno) kirjoitti:

kun ruotsalaisjohtajat puhuvat toimittajille englantia eikä ruotsia täällä, se on suorastaan loukkaavaa. Eivätkö he käsitä että ruotsi on suuri ja tärkeä kieli Suomessa, sitä puhutaan paljon esim.Itä-Suomessa,jopa venäläiset puhuvat siellä ruotsia.

Suomenruotsalaisena minua suututtaa tuollainen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu