Toiseksi ei mitään profiilien piilottelua. Jos ei ole keskustelupalstalle virallestua nimimerkkiä, pysyy myös profiili piilossa ulkopuolisilta silmiltä.
Kolmanneksi voitaisiin luopua myös ystävyys sarakkeesta.
Neljänneksi voitaisiin luopua noista tilaavievistä omien keskustelujen näytöstä profiilissa. Omia kirjoituksiaan kaipaava voi erikseen rastia halunsa nähdä omat tekstinsä esim. omaan sähköpostiosoitteeseensa lähetetty
Viidenneksi voisi noita keskustella parannella esim. laittamalla ikäpalstoille valmiin musiikkilinkitys keskustelun onnitteluja ja hulluttelua varten. Ketjun pituuden voisi katkaista sataan osallistumiseen ja ajallisesti vanhemmasta päästä aina tipahtaisi pois.
Kuudenneksi voisi kaikkiin aloituksiin kokonaisuutenaa päteä jokin esillolon aikarajoitus.
Kolmanneksi voitaisiin luopua myös ystävyys sarakkeesta.
Neljänneksi voitaisiin luopua noista tilaavievistä omien keskustelujen näytöstä profiilissa. Omia kirjoituksiaan kaipaava voi erikseen rastia halunsa nähdä omat tekstinsä esim. omaan sähköpostiosoitteeseensa lähetetty
Viidenneksi voisi noita keskustella parannella esim. laittamalla ikäpalstoille valmiin musiikkilinkitys keskustelun onnitteluja ja hulluttelua varten. Ketjun pituuden voisi katkaista sataan osallistumiseen ja ajallisesti vanhemmasta päästä aina tipahtaisi pois.
Kuudenneksi voisi kaikkiin aloituksiin kokonaisuutenaa päteä jokin esillolon aikarajoitus.
Vastaukset 44
Vanhimmat
Älä unta nää.
Ylläpidolle ainoa ja tärkein asia on palstakäyttäjien määrä = mainosraha.
Mikä mainosraha? Jos ei mainoksia oikeasti lue niin mitä vilkuttia sitä palstakäyttäjien määrällä on? Toisekseen, oikeasti käyttäjien määrä voisi kasvaa, kun ihan oikeat ihmiset keskustelisivat keskenään.
Mikä mainosraha? Taidat olla uusi täällä.
suomi24 elää mainoksilla, haloo! Miten muuten saisimme täällä loikoilla ilmaiseksi?
Jos nyt sitten loikoillaan mainosrahoilla niin sitä suuremmalla syyllä pitäisi imagonmuokkausta tapahtua. Pistäis nyt siten suomi24 tänne sen mainosraha todellisuutensa. Eihän täällä ole kuin sinkkuja ja ja kontakteja ja vippikehotuksia ja joskus ennustajia ja lehtitilausta tai muuta humpuukia, joita on korvat ja silmät täynnä muutenkin ja melkein tulee yrjö itseltä .... seköhän se vaikuttaa näiden kirjoitusten laatuun?
Kuules, mee sitten muualle yrjöämään.
Mainokset ei haittaa kun en lue niitä, toisin on mainos tv jossa pakko syötetään.
Nimimerkkiä voi käyttää mielestäni ilman rekistiröintiä, puskasta huutellu loukkaavasti on sopimatonta hyvää ja huumorilla höystetty käy, eli jotakuinki entiseen malliin siivosti.
Sinäkö olet ottanut palstan ihan todesta? Olet tosiaankin noviisi.
Puhut ihan omiasi, ainut fakta on, että kun naamattomia puskia kuhisee, suomi24 nettoaa eniten.
NIin yksinkertaista se on. Vaikka kuinka mutituttaisi.
Minen mainoksia edes huomaa, ja saahan ne pois näytöltä halutessaan.
´´Naamattomia puskia kuhisee´´
Nauroin niin , ettei loppuun meinannut saada.
Mulla ei näy edes mainokset, varmaan jokin esto päällä, ei haittaa.
Joo, samaa mieltä sun kanssa, asiaa, huumoria ja siivosti.
Muriset väärällä palstalla. Ne kehitysideat kuuluvat tänne:
http://keskustelu.suomi24.fi/debate/5558
Täytyyhän se kannatusyhdistys ensin saada rankkoine kannatusmielipiteineen ja sitten antaa vetoomus tuonne minne esität.
Sulla ei taida aueta Gordionin solmu?
Enemmänhän sieltä on mahdollista saada kannatusryhmää kuin tällaiselta yhdeltä ainoalta palstalta, koska se on kaikkien palstojen yhteinen keskustelupalsta. Sinne tuovat kaikki Suomi24:n tuhansien palstojen kirjoittajat mielipiteensä samaan paikkaan.
Taidat olla aivan uusi Suomi24 keskusteluissa?
En minä halua aasian kuninkaaksi, en edes aasien.
Tuolla antamassasi linkissä on pelkkää sutinaa ja käräjöintiä cahattailusta ja johdon ja väliportaan ilmaisvahtien liiasta aktiivisuudesta, suosimushierarkioista ja hirmuista räksytystä et ei onnistunut, ei aukea, ei ei ei.
No joo, mutta ei ylläpito tule täältä sinun uudistusideoitasi lukemaan, koska he ovat laittaneet tuon palstan siihen tarkoitukseen.
Täällä se murinasi uudistuksista on suunnilleen yhtä mielekästä kuin vastatuuleen piereminen taikka spurguille se teltan pystyttäminen.
Ja seitsemäntenä...
Seitsemänneksi voitaisiin levätä aina välillä. Sitten taas kestäisi sen että maailmassa ja etenkin tällä palstalla kaikki on väärin.
Suosittelen sullekin ettei mene puurot ja vellit sekaisin.
Aloittaja kirjoitti:
"Neljänneksi voitaisiin luopua noista tilaavievistä omien keskustelujen näytöstä profiilissa."
Nyt ihmettele, miltä ne vie tilaa? Onko koneessasi tosiaan niin pieni työmuisti, että ei mahdu?
Tarkoitatko, että kaikille rekattu nicci?
Ei, ei siinä niin lue, vaan; "Pakollinen nimimerkki keskustelijoille".
Mutta niinhän täällä onkin.
Mitä älyä siinä olisi? Vaikka jokainen voisi laillisesti käyttää yhtä ja samaa.
Niin, no mitä sillä on väliä, kuka tuntematon, nimetön, sanoo jotain. Eikö se ole pääasia keskustelussa, mitä sanotaan, eikä se kuka sanoo.
Mulle on aina ollut. Täällä on vain niin läpiuteliaita, että heidän olisi saatava tietää kuka kirjoittaa.
Kuinkahan korkealle chatin taso on noussut, kun sinne säädettiin vuosia sitten rekisteröiymispakko?
Minusta tämä olisi ihan kätevää, että kirjoiteltaisiin kaikki samalla nikillä. Kukaan ei pääsisi nälvimään toistaan aikaisemmista kommenteista ja henkilökohtaisista asioista.
Katsopas, idea, jota kannatan ihan täysillä.
Joskus ajatellut taiteilla aloituksen, johon kaikki kirjoittaisivat samalla sanalla tai merkillä.
Sitten äimisteltäisiin, kuka on kuka. :))
Niin että:
"Olitkos se sinä, vai olinkos se minä, kuka häh?"
Joo, ja kenenkään ei tarvitsisi valittaa perskärpäsistään eikä plussien poisjäämisestä nikkinsä takia. kaikki keskustelisivat pelkästään asiasta eikä toisistaan henkilöinä.
@ ? ?
Menkääs välillä pissille ettei ala vaatteet haista ammoniakilta.
Kai nyt 27 minuuttia pystyy kuka vaan pidättelemään. Vai miten siellä?
Ai, että kukako olet? Tuo kuulostaa jo vakavalta. Eikö sinulla ole mitään papereita siellä, mistä voisit päätellä kuka olet? Tai olisiko ovessasi ehkä joku nimikyltti? Tietäisikö naapurisi kertoa sinulle kuka olet?
Aloittaja sinullakin on kirjoituksestasi päätellen rekisteröity nimimerkki. Miksi et käyttänyt sitä?
Siis mitä? Nuo esimerkit ovat haluttomuutta lisääviä seikkoja. Ajattele nyt. Nimimerkki kirjoittamista varten ja siinä sivussa pakollinen sähköposti. Kun pankkitunnuksin on tunnistautunut yhdeksi eläväksi ihmiseksi, niin se on sitten siinä. Ei tarvitse antaa henkilötietoja haggereiden ryövättäväksi. Olen katsellut joitakin profiileja. Suurin osa niistä on vain ystäville. Osaa ei ole olemassakaan, vaikka on. Sitten osa niistä sisältää kilometri tolkulla jonkun omia kirjoitteluja palstoille. Se on jotenkin perverssiä, että mahdollisesti omat kirjoitukset tulevat pysymään omana ja muiden kiusana sitä mukaa, kun niitä on kerran kirjoittanut.
Siis mitä "pankkitunnuksin"? Hitto minä mitään pankkitunnuksia haggereitten ryövättäväksi tällaiselle saitille rekisteröitymistä varten antaisi.
Miten ne aikaisemmat kirjoitukset voivat kenenkään "kiusana" olla? Kirjoittelee sitten sellaista, mitä kestää lukea vielä jälkipolvienkin. Niitä jokaisen kirjoituksia löytyy kuitenkin hausta enemmänkin kuin kilometritolkulla.
No ihan samalla tavalla kuin mennessä Kelan sivuille lukemaan omat päätökset. Pankkitunnistuksen kautta tunnistautuu siksi miksi on. Kelasta poiketen nimerkiksi ryhtyessä on vain se ensimmäisellä kerralla tunnistautuminen eli varmistus.
Eihän sitä itsestään voi koskaan tietää miten sitä alkaa toistaa itseään ja aika noloa on jos joka kolmas kommentti on sisällöllisesti suurinpiirtein sitä yhtä ja samaa.
Sehän on ihan tavanomaista palstalla.
Siis pitääkö rekisteröityäkseen tänne antaa pankkitunnus?
En usko.
Opettelee sit kirjoittamaan niin ettei tartte hävetä itseään!
mitä ihmettä alotuksen tekijä s e k o i l e e ,
Ei! Muutenkin jo kyllästynyt koko palstaan. Ei tänne mitään aloituksia kannata laittaa,
liian lyhytjänteistä joukkoa, harva viitsii ajatella asioita syvemmin, vain pintaa raapaistaan. Monet pitää näköjään roskiksena.
Luotan vain esimerkin voimaan. Tässäkään aloituksessa edes aloittaja ei noudata toisille tuputtamiaan neuvoja. Tämä mikään kirkko ole ja sinä mikään pappi muille saarnaamaan.
nämä keskustelupalstat elävät vain sillä ettei tänne tarvitse rekisteröityä
tämäntasoisella ylläpidolla ja valvonnalla ei saa kuin kourallisen niin pöhköjä jotka rekisteröityvät oikeilla nimillään ja tiedoillaan
korvauksen saavat avattujen sivujen määrän mukaan, eivätkä rekisteröityneiden käyttäjien
ei niin tyhmää löydy että rekisteröityis,
tämä on ainoa paikka jossa vapaasti ilman pelkoa ja vainotuksi tulemista voi tuoda mielipiteensä julki,
mikä mahtaa ollakkaa alotuksentekijän motiivi ????? huh huh
taitaa olla hyvin kyseenalinen,
suuri epäily siitä, että alotuksen tekijän toive on päästä ihmisten henkilöllisyyteen käsiksi,
onko mahdollisesti ihmisten vainoamisesta kyse tai jostaki muusta pahuudesta.
Paranoia taitaa olla yleisin meilenterveydellinen rasite ikäluokassamme.
Pakollinen nimimerkkikö? (Siis ei pakollinen rekkaus ja ei tietenkään mitään henkilötietoja paitsi ehkä webmail osoite ja herranjestas, mitä ihmeen tunnuksia tarvii syöttää saiteille kuten suomi 24???)
Riippuu siitä millaiseen keskustelufoorumiin haluaa osallistua.
Jos haluaa asiallista, täysjärkistä keskustelua ikätovereidensa kesken, leppoisaa, huumorintajuista, ystäväälistä mielipiteiden vaihtoa välittämättä siitä kuinka paljon mainostuloja saitti mahdollisesti vetää ja kuinka monta aktiivikirjoittajaa, niin ilman muuta, pakollinen nimimerkki.
Jos haluaa huuhaa kaatopaikka foorumin mihin jokainen lykkää anonyymisti omia myrkkyjään ja josta saa suurennuslasilla etsiä asiallisia juttuja ja kivoja ketjuja kaiken roinan keskeltä, niin jatkaa vain kuten tähänkin saakka ;)
Olen minäkin tehnyt tarkoituksellisen ajatus-virheen.
Vastasin rekkaamattomalle.
Jonka kylläkin tyylistä tunnistin.
Kommentointini taisi synnyttää tämän aloituksen.
Aloitti tuskan vuodatuksen huomion puutteesta.
Puuttesta heiltä, joilta sitä eniten haluaisi.
Ja varsinkin tuskasta, jota aiheuttaa toisten saama huomio.
Tää aloitus on taas niin sitä.
Ja taas niin tutulta siltä.
H.
"Ja varsinkin tuskasta, jota aiheuttaa toisten saama huomio."
Tuli nyt mieleen...että sinäkin olet nykyään "tuskattomampi" kuin vuosikaksi sitten.
Ihmettelin oikein sinun "hunkz" ja erään naiskirjoittajan "tuskaisia" huomautuksia minunkin muutamaan kirjoitukseen aikoinaan....
Mutta piiripieni se pyörii ja hyöriiiii....kuuskymppisissäkin!