Minulla on iso talo, 20 lasta, iso vene, 3 autoa ja paljon enemmän kaikkea, kuin teillä hulluilla, jotka ette ole oikeassa uskossa! Kääntykää lestadiolaisuuteen ja saakaa puhdas omatunto! Vain jumalan armosta voitte saada niinkin vähän kuin minulla on! Ilman rauhan sanaa ette ikinä ole vauraita!
luterilaiset ovat tyhmiä
Heikkilä
8260
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ime lerssiä.
Se ei tuo helle ole kaikille hyväksi.
Pistä pääsi takaisin sinne peräsuoleen mihin se kuuluukin.
On sulla hyvin asiat. Mutta mullapa on paljo enempi ja paljo isompi talo. Autoja monin verroin ja muuta krääsää...mitä sitte???enkä ole lesta. Eikä tuu.
Onko se maallinen roina jokin hyvyyden ja paremmuuden mitta????
Ei todellakaan!!!!
Aika huono provo:" luterilaiset ovat tyhmiä, kääntykää lestadiolaisuuteen." Katsopa ku lestadiolaiset ovat luterilaisen kirkon jäseniä. Joten jos olet lestadiolainen, olet samalla luterilainen. Jos ei tuon vertaa tiedä, niin ei kannata yrittää trollailla.
Pahoittelen tätä lapsellista tekstiä jonka kirjoitin, olin pienessä kahakassa ja hermoni pettivät. Ja muuten ihan vaan tiedoksi, että vaikka Lars Levi laestadiuksen sanan kuulijat kuuluvat ev.lut. Kirkkoon, on seurakuntamme kirkossa kiinni vain maallisesti. Todellisuudessa olemme aivan oma uskontokuntamme. Yhdessäolo johtuu vain siitä, että pienen uskontokunnan on vaikea toimia ilman valtion myöntämää lupaa ja ev.lutitkin pitäisivät meitä kilpailijoina.
Lestathan ovat suomen juutalaisia. Ymmärtävät liiankin hyvin rahan päälle. Joten pysytään evlut kirkossa niin kauan kuin siitä on taloudellista hyötyä. Tätähän se maallinen kiinniolo kirkossa on. Minusta lestat ovat rahanahneita p-kiaisia, joilla ei ole uskonnon kanssa mitään tekemistä vaan ovat vain sosiaalisen ryhmäkäyttäytymisen malli.
Eikä mikään uskonnollinen liike tarvitse valtiolta lupaa. Suomessa on laki uskonnon vapaudesta.
Minusta lestat ovat rahanahneita p-kiaisia, joilla ei ole uskonnon kanssa mitään tekemistä vaan ovat vain sosiaalisen ryhmäkäyttäytymisen malli.
Olen 40 vuotta ihmetellyt ja katellut haavi auki tätä lestameininkiä täällä pohjanmaalla. Ja tämän sivun aloittaja kertoo nyt "ihan kunnon lestatiolaisena", mikä se on heille tärkeintä-ei jäänyt mitään epäselvää!!! Huono homma on vaan se, että yhteiskunta joutuu sijoittamaan teikäläisiin kohtuuttoman paljon verorahoja:lapsia tehtaillaan urakalla, eukot otetaan kunnan hommiin(vaikka ei heistä ole työntekijöiksi, kun ovat paksuna koko ajan ja äitiyslomilla) jalisäksi vielä moninkertainen määrä sijaisia, jotka myös jäävät kilpaa "lomille". Ei ole kumma, jos kunnan rahat ehtyy(näinhän se kävi Oulunsalossakin-tämähän on aivan jumalatonta meininkiä Jumalan nimissä!!! Odotan innolla, että lestat todellakin ymmärtäisivät häipyä luterilaisesta kirkosta. Viime vuosien julkisuuteen tulleet "törkeydet" liikkeen sisällä ovat sitä luokkaa, että en voi ymmärtää, kuinka esim. minä maksan kirkollisveroa, josta "nämä törkimykset" saavat osansa!!!