http://ipu.fi/vetoomus-talouspakotteista-irrottautumiseksi/
Tasavallan presidentti Sauli Niinistö
Pääministeri Alexander Stubb
Ulkoministeri Erkki Tuomioja
VETOOMUS TALOUSPAKOTTEISTA IRROTTAUTUMISEKSI
Tasavallan presidentti Sauli Niinistö
Pääministeri Alexander Stubb
Ulkoministeri Erkki Tuomioja
VETOOMUS TALOUSPAKOTTEISTA IRROTTAUTUMISEKSI
Vastaukset 3
Vanhimmat
Onko muut puolueet tästä saaa mieltä, tietääkseni kaikki kannattaa
pakotteita.
http://ipu.fi/jakomielista-politiikkaa/
eskustan euroedustaja Anneli Jäätteenmäki puki sanoiksi 6.8.2014 EU-Suomen linjan: ”Koska tilanne on tällainen, ymmärrän sen, että on asetettu pakotteita, mutta nyt täytyy yrittää hoitaa niin, ettei ammuta omaan nilkkaan. Suomelle näillä pakotteilla näyttää olevan kaikista suurin vaikutus, joten Suomen täytyy pitää huolta siitä, että sillä on omat kahdenväliset suhteet ja keskusteluyhteys myös. Eikä se tarkoita, että me irtautuisimme siitä politiikasta, mitä me olemme olleet tekemässä siellä EU:ssa.”
Suomen johto on korostanut EU:n yhtenäisyyttä suhteessa Venäjään. Kaikki nykyiset eduskuntapuolueet ovat olleet EU:n Venäjälle asettamien pakotteiden takana. Samaan aikaan toivotaan Jäätteenmäen tavoin, ”ettei ammuta omaan nilkkaan”. EU-Suomen politiikka on jakomielistä. Näin on, vaikka – tai koska – Suomessa on parhaat päättäjät, mitä rahalla saa.
Viikko sitten pääministeri Stubb arvioi, että uusilla pakotteilla ei ole merkittäviä vaikutuksia Suomeen. Nyt pääministeri puhuu uudesta talouskriisistä. Pääministeriltä voisi odottaa vähän vähemmän poukkoilua ja enemmän harkintaa.
ljellä olevista öljyvaroista siis käydään todella kovaa kamppailua ja osalle alan yrityksistä toimiala tulee olemaan aivan liian haastava, kaikkea muuta kuin vakailla markkinoilla.
Tässä valossa on myös hyvä tarkistaa arvioitaan siitä, miten vahingollista Euroopalle olisi jatkaa pakotteitaan Venäjää vastaan ja kasvattaa riskiä sieltä tulevan energian valumisesta Aasiaan, mikä kehitys on jo vahvasti käynnissä.
Se on selvää, että halpaa fossiilista energiaa ei enää tule, eikä se pysy edes edullisena kovin kauaa. Meidän yhteiskuntarakenteemme on jokseenkin täysin valmistautumaton ottamaan vastaan sen kaltaista tulevaisuutta.
http://iitimo.puheenvuoro.uusisuomi.fi/173757-tama-ennakoi-ongelmia
Vanäjän pohjoisalueella on käyttämättämiä varoja, kauppalehdessä keskusteltiin, että he tarvitsisivat siihen mahdollisesti läntistä teknologiaa, jos ajatus Kiinaan ja siihen suuntaan viennistä haluttasiin toteuttaa.