Ruualla akne pois?

Tietämätön

Miten se voi olla mahdollista?

Ymmärrän, että ruoka ja se mitä syö vaikuttaa terveyteen ja ihoon. Tottakai se voi osan finneistä ''hävittää'', tai helpottaa, koska mulla kun ei ollut aknea teininä, eikä pari kuukautta sitten, niin jos tuli syötyä vaikka viikon roskaruokaa, tai muuten vaan pitkään jotain huonompaa, niin naamassa saatto olla parikin finniä, tai jos jätti meikit pesemättä, niin saatto sen aiheuttamana tulla 1-2 finniä. Niin tottakai jos on akne sairaus vielä, ja syö huonosti, niin sen aiheuttamana voi tulla se 1-20 finniä.. How know. Mut se riippuu niin geeneistä... Esim. jotkut lihoo helposti, kuin toiset.

Mut ei se ruokavalio, tai ne hiton vitamiinit saa bakteeria immuuniksi. Ei se bakteeri sieltä kropasta noin lähde. Yleensä se kulkee veressä, joten noi akne geelit voi helpottaa tai saada (oikein!!!!) käytettynä sen tulehduksen pois sieltä mihin sitä voidetta laittaa. Ja voi kuitenkin tulla takasin, varsinki jos ei käytä oikeesti niinkuin sanoin _oikein_, eli ei lopeteta käyttöä, tai käytetä sillon tällön, tai heti kun näyttää paremmalta lopetetaan. Ihan sama niistä e-pillereistä. Siinä ei oo mitään semmosta ainetta mikä poistais sen akne bakteerin. Jos hormooneissa on häikkää, jotkut e-pillerit voi tasottaa niitä. Vähän tai jopa kokonaan. Eli finnejä voi tulla vähemmän, tai ne voi kadota. Eli sillon, jos unohdat pillereitä, tai jätät ne kokonaan, akne palaa pikku hiljaa.

Antibiootit tai vahvemmat lääkkeet voi poistaa aknen, oikein käytettynä. Yleensä se kuitenki voi palata takasi. Tällöin hormooneissa voi siis olla jokin vika, eli hormooni häiriöihinkin löytyy erilliset lääkkeet.


Noi kotikonstit kandee jättää pois... Ne voi helpottaa oikeesti ehkä huomattavastikkin, mut loppujen lopuks iho niihin tottuu, eikä se bakteeri tuu niillä immuuniksi.

Jos tiedät, että oot koko ikäs syöny pelkkää perunaa, makaroonia, riisiä, nakkia ja makkaraa, ja sulla on akne, tällöin sulle voi auttaa se tarkkailtu ruokavalio. Eli oikeat vitamiinit.

9

252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • elintavat?
    • elintavat?

      Nujerra akne!
      http://www.nujerraakne.fi/

      Aknesta voi parantua!
      https://www.booky.fi//tuote/varpu_tavi/aknesta_voi_parantua_/9789529993383?kb=1&gclid=CMCJuKHA1rgCFaV4cAodvDMAjg


      Kuuntele alla oleva ohjelma:
      03.11.13
      Osa 1/5 (5:31)
      Osa 2/5 (5:20)
      http://www.terveydentukipilarit.fi/radio-ohjelma/mediasali/

      Myös liiallinen hoitaminen on haitaksi iholle.

      Monet kosmetiikkatuotteet on niin täynnä hajusteita ja kemikaaleja, että vain pahentavat oireita.

      Toinen on ruokavalio, millä on todellakin merkitystä, miten iho voi. Iho on ihmisen suurin elin, joten EI ole ihan sama, mitä suuhunsa laittaa, vaikka niin kuvittelisi.

      Ja ehdottomasti synteettiset monivitamiinit pois ja VILJAT!
      http://personal.inet.fi/koti/remeli/viljat.htm

      Antioksidantit aknen hoidossa
      http://www.raikasweb.com/antioksidantit-aknen-hoidossa

      Suomen kasveissa on monia ihonkin ravintoaineita!
      http://personal.inet.fi/koti/magge/iho.pdf


      Meikkivoidetta tai puuterii en laittais koska se vaan tukkii ihohuokoset, vaikka mainokset mitä lupaa.

      Meikkaa silmät, niin mielestäni riittää ja antaa ihon hengittää.

      Kesällä voikin ruskettaa kasvojaan, niin vielä vähemmän tarvii meikkivoidetta tai puuteria.

      Vettä janoon 1,5-2 litraa päivässä. Aloita aamusi vedellä 5-8dl.

      "Yksi helpoimmista ja nopeimmista tavoista vähentää elimistösi kuormitusta on vaihtaa kaikki käyttämäsi kosmetiikka mahdollisimman puhtaisiin, luomulaatuisiin tuotteisiin.

      Kylmäpuristettu kookosöljy ja laadukas aloe vera-geeli riittävät lähes kaikkiin mahdollisiin tarpeisiin ihonhoitoon liittyen. Samalla kuormitat vähemmän sekä omaa elimistöäsi, että luontoa. Ja säästät todennäköisesti vielä rahaakin."

      https://www.facebook.com/sundviksami

    • lkjpoiu

      Mä olen tässä taas testännut gluteenitonta ruokavaliota 2 kk. Alussa tilanne parani, nyt taas yhtä huono kuin ennen. Samoin kaikki muut konstit (kaikki mahdolliset kokeiltu vuosikymmenten varrella ja moneen kertaan) - auttaa hetken. Olen päätellyt, että menen hautaan tän vaivan kanssa. Siis ei parane koskaan, niinkin voi käydä. Onneksi vain harvoille.

    • ikäloppu.

      kokeile viljaton

      tee ite sapuskasi

      syö vitamiineja, mutta ole tarkka mitä syöt

      esim. synteettitistä B-vitamiineista tulee finnejä

    • lökjlkjlj

      Ei ole mulla auttaneet ruokavaliot. Kokeiltu on moneen kertaan ja riittävän pitkään.

    • akne15

      kiinalaisen lääketieteen mukaan aknessa on kyse epäterveestä kosteudesta elimistössä ja sen alkusyy on pernan kunto. Perna hallitsee ja luo terveen ruoansulatuksen. Ja pernan kunnon parantaminen voi kestää pitkään samoin epäterveen kosteuden poistaminen kehosta voi olla pitkä prosessi mutta sekin on yksilöllistä miten kauan se kestää.

      Epätervettä kosteutta elimistöön luovat gluteiini, maitotaloustuotteet, sokeri muun muassa. Netistä voi tarkistaa mitkä ruoat vahingoittavat pernaa ja mitkä taasen vahvistavat sitä ajan myötä hiljalleen poistaen aknea ja iho-ongelmia.

    • kokeile ja hämmästy
    • aina samat

      Täällä on linkittäjät päässy vauhtiin..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      234
      3503
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      62
      3112
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      67
      2686
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      36
      2566
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      85
      2155
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      85
      1919
    7. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      20
      1897
    8. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      40
      1842
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      93
      1711
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      69
      1063
    Aihe