Omituiset alennusprosentit näin syksyn alkaessa...

Markkinamies84

-50% Alennus silmälaseista 60v ja siitä eteenpäin.
-10% alennus matkapuhelimesta peruskoulun aloittajille (tuskinpa se muksu sitä kännykkää kuitenkaan ostaa)
Alennusprosentti iän mukaan! 20v saa 20% alennusta, 40v 40% jne.
Opiskelijoille -25%

Onko tällaiset alennukset lainmukaisia? Käsittääkseni tällaisissa tapauksissa harjoitetaan aika pahasti ikäsyrjintää. Miksei ole tarjouksia työttömille, pitkätukkaisille tai vaikka silmälappua käyttäville?

6

567

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • b ja #

      Oikeastihan se on esimerkiksi "ei-opiskelijoille 33 % ylennys" ja tällä tapaa. Harvoin on oikeasti mitään "alennuksia". Muut vain maksavat enemmän.

    • HHUHUH

      En pidä noita laillisina, sama kun yli 54 (muistaakseni) vuotiailta viedään palkasta enemmän oliko se nyt työeläke vai mitä lie maksua. Mutta tähän on menty, ja tässä maassa on 95% kansasta pistetty täysin eriarvoiseen asemaan kaikissa asioissa.

    • Voinenä

      Kaupias saa jakaa tuotteitaan vaikka ilmaiseksi. Asian kyseenalaistaminen kielii jonkinlaisesta sosialisti ajattelutasta.

    • jsfisjflsyweghwribsd

      Ei ole ikäsyrjintää vaikka osa näin ajatteleekin.
      Tälläisiä esimerkkejä löytyy vaikka kuinka mm. lapset pääsee ilmaiseksi jonnekin mutta aikuiset eivät tai vanhukset.

      Lapset maksaa matkoista vähemmän kuin aikuiset jne.
      Opiskelijat ja eläkeläiset saavat matkoistaan alennukset.

      Joten jokaiselle löytyy jotain. Miksi tästäkin pitää ottaa stressiä? Ei kannata, maailmassa ei ole tasapaksusta höylää, joka ottaa joka paikasta saman verran ja aina joku saa vähän enempi kuin toinen, Kannattaa oikeasti miettiä onko tämä asia ajattelemisen väärti vaiko turhanpäiväistä itsensä kiusaamista.

      Jollain on Mersu ja jollain Trabanti, mitä sitten, ei se materiaali tai raha onnelliseksi tee vaan se, että on tyytyväinen siihen mitä on, toki myönnän että rahalla voi oikoa asioita ja se helpottaa kun sitä on tarpeeksi mutta kun tässä ei nyt ihan siitä ole kyse kun puhutaan ikääntyvien tai vanhuksien silmälasien alennusprosenteista.

      Antakaa vanhuksien olla ja pitää alennukset, mitä niiden perään huutelemaan, huudelkaa enempi sen perään sitten, että duunaria potkitaan työttömyyskortistoon ja Kiinan poika nauraa partaansa kun tehtaat ja työ on siellä, vaikka eivät välitä mm. ihmisten hyvinvoinnista paskan vertaa.

    • eki64_

      Saman makkaran voi ostaa 1 eurolla tai 2 eurolla eri paikoista, tuossa 2x ero, mitä
      teitä mättää laseissa siis ?

    • hersy

      Pahaa ikäsyrjintää,ei taida löytyä töitä yli 50vuotiaalle työttömälle vaikka ammattitaito huokuu läpi,että sen tuntee,joten hyvä että yli 60 vuotiaille edes silmälasit maksaa vähemmän kuin muille,ei ne työeläkkeet päätä huimaa vaikka töissä yli 40 vuotta pikkupalkalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      169
      10362
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      55
      2823
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      82
      2558
    4. 85
      2381
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      147
      2114
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      244
      1968
    7. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1405
    8. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      44
      1402
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      121
      1215
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      34
      873
    Aihe