Eläimen stressi

Raappa

Koiramme on arka, vuosien saatossa arkuus on lisääntynyt ja koira pelkääkin kaikkia ääniä, joita seinien ulkopuolelta kuuluu. Myös sisällä tapahtuvat pienetkin äänet saavat koiran hakeutumaan sängyn alle läähättämään( kuten purkkapallon poksahtaminen, vessanpöntön kannen kolahdus).

Perheessämme on isoja lapsia ja uusi tulokas. Pienimmän (6kk) ääntely ja pelkkä talossa oleminen on tehnyt koiran elosta vielä entistäkin tukalempaa, koira on stressaantunut aivan kaikesta! Pissalla koira käy kahdesti päivässä pakotettuna, lenkkeilyä kokeillaan päivittäin, yleensä joku kolahdus saa koiran tärisemään ja pyörimään aivan vauhkona, häntä taipuu mahan alle ja koiran pelko on niin aitoa :(

Toinen kissamme on alkanut kimpoilemaan ja pelkäämään uusia tavaroita. Mietinkin, että voiko kissa jotenkin ymmärtää koiran pelkoa ja onko se jotenkin sitä kautta muuttanut ennen niin uteliaan kissankin suhtautumista? Kissa saa sätkyjä, esim. Uusi koulureppu, pyyhemytty lattialla. Kävelin tänään kissa sylissä keittiössä, ja yllättäen kissa pelkäsikin heijastusta ikkunassa, taas on käsivarret ja rinnat aivan reijillä, kun kissan kynnet upposivat. Onko siis mahdollista, että kissa aavistaa koiran pelon ja myötäelää nyt pelkotiloja ?

2

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • luomuhurtta

      Kyllä, kissa reagoi koiran pelkoon, arvelee että jotain vaarallista on lähellä, koska iso koirakin pelkää. Kysyisin eläinlääkäriltä rauhoittavia koiralle. Tiedän, että jo sana rauhoittavat, nostaa monelta karvat pystyyn, mutta muutaman viikon pillerikuuri, yhdistettynä myönteisiin kokemuksiin saisi koiran rentoutumaan ja rauhoittumaan. Kannattaisi myäskin tehdä koiralle kunnon lääkärin tarkistus, Syynä tressiin voi olla myöskin jokin kiputila, selässä, korvissa, päänsärkyä?

      • Miten olisi kunnon positiivinen koirankouluttaja avuksi, ennen kuin turvaudutaan pilleripurkille?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      69
      1265
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      911
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      356
      744
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      116
      690
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      53
      673
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      648
    7. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      646
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      615
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      602
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      584
    Aihe