Mitäköhän rotat ja hiiret mahtavat tarkoittaa?
Näen usein unta että huoneeseen jossa olen alkaa ensin tulla hiiriä ja sen jälkeen iso rotta. Yleensä yritän häätää rottaa kimpustani, mutta se vaan tarttuu hampaillaan kiinni.
Samassa huoneessa on usein myös joku tuttu jolle alan kiljua että ottaisi rotan kimpustani, mutta tuttuni vaan katselee eikä tee elettäkään.
Unieni takia olen alkanut inhoamaan kaikkia jyrsijöitä.
Rotta+hiiret
5
6703
Vastaukset
- maiqqu
On ihan pakko kirjoittaa tähän eräs tarina, jonka olen kuullut, ajattelin sen voivan liittyä sinunkin uneesi....
Kuvitellaan, että jokainen ajatuksemme on kuin vesipisara, niitä on tuhansia tuhansia päivässä. Yksi satunnainen ajatus ei paljoa vaikuta. Mutta vähitellen niistä alkaa muodostua lätäköitä ajatellaan vaikkapa hyvien, kannustavien, rohkaisevien ajatusten lammikko ja toinen jossa on pisarat negatiivisista, lannistavista ajatuksista.
Kiinnittäessämme niihin huomiota, saatamme oikein yllättyä siitä miten ajattelemme, mutta ne alkavatkin muuttua positiivisempaan suuntaan jo pelkän huomioinnin avulla. Tajuamme kuinka paljon turhia, itseämme lannistavia, toisilta kenties opittuja ajatuksia annamme tulla ja ottaa niitä totena niitä kyseenalaistamatta.
Teemme itse omat meremme ajatuspisaroistamme, meistä itsestä on kiinni kuinka iso tulee olemaan ilon ja luottamuksen meri.
Sinun hiiresi ja sitten iso rotta voisi olla sinun tapasi kiinnittää huomiota itsellesi epäedullisiin ajatuksiin, ajatusmalleihin. Ystäväsi ei sinua siinä juurikaan voi auttaa, vaan sinä itse, eikä se kopulta olekaan vaikeaa. - Nukkumaija
Minusta voisi viita luottamukseen ja sen puutteeseen. Johonkin henkilöön tai asiaan. Hiiri kuvaa pienenmpää epävarmuutta mutta rotta jo kasvattaa tunteen suuriin mittasuhteisiin, pelkäät että tulet pettymään että joku ei ole luotettava. Kieroja ihmisiä ehkä? Tai pelkoa että joku on kiero. Rottahan se on sellainen joka uppoavan laivankin jättää... ja jäät yksin selviytymään elämässäsi..
- unet
Käsittääkseni tuollaiset unet joissa on pikku-elukoita jotka ärsyttävät, ovat vertauskuva ihmisiin ympärilläsi.
Onko lähelläsi joku ihminen joka puhuu sinusta pahaa??
Kiusantekijä..Eli tämä rotta on se ihminen joka yrittää saada näitä hiiriä kimppuusi, muita ihmisiä sinua vastaan.
Ihminen joka on unessasi ei ole välttämättä se paha vaan hän saattaa tietää asiasta jotain.
Älä kuitenkaan ota tätä liian tosissasi.- kiusattu2
Minulla on kiusaajat kimpussa menen minne tahansa.
Viime yönä näin unen, että iso musta rotta hyppäsi viereeni penkille ja säikähdin ihan perkeleesti.
Säikähdän oikeassakin elämässä kiusaajiani.He ovat jyrsijöitä, jotka jyrsivät psyykettäni ja elämääni pala palalta.
Rottia vastaan muuten minulla ei ole mitään. - Hyvä voittaa
kiusattu2 kirjoitti:
Minulla on kiusaajat kimpussa menen minne tahansa.
Viime yönä näin unen, että iso musta rotta hyppäsi viereeni penkille ja säikähdin ihan perkeleesti.
Säikähdän oikeassakin elämässä kiusaajiani.He ovat jyrsijöitä, jotka jyrsivät psyykettäni ja elämääni pala palalta.
Rottia vastaan muuten minulla ei ole mitään.Sanot: "...säikähdin ihan p--------ti... Sanoudu irti vihasta ja pahasta, joita koet olevan "oikeassakin elämässä". Apu löytyy ylhäältä Hyvältä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6417831Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4312109Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2201998- 1431596
Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511219Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251158Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule951024Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65823Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill6697Sofia matkii Martinaa
Sofia etsii omaa lippisjonnea mäkkäreistä ja itiksestä. Tuskin löytää yhtä komeaa.133670