Pakotteet osuvat tavalliseen kansaan

Varakkaat saavat hankittua elintarvikkeensa entiseen tapaan. Pakotteet kohdistuvat väärään ihmisryhmään.

http://yle.fi/uutiset/venalaislahtoinen_tohmajarvelainen_pakotteet_eivat_viela_vaikuta_tavallisiin_perheisiin_sortavalassa/7408706
854
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Elintarvikepakotteet ovatkin varsin huono päätös, tosin ne tässä tapauksessa ovat Venäjän päätös, vastauksena muille pakotteille. Venäjän johto ei tyypillisesti ole menneinä aikoina juurikaan välittänyt oman kansansa hyvinvoinnista ja ilmeisesti sama meininki jatkuu. Eli on luotettu, että kansa selviää metsän tuotteilla ja kaalisopalla.

Äänestä
  • Suomen kansa ne maksaa, sotakorvaukset ja pakotteet!
    Kohmelon vaja-aivot ei näitä tajua!

    Äänestä

  • herrojen tyrät kirjoitti:

    Suomen kansa ne maksaa, sotakorvaukset ja pakotteet!
    Kohmelon vaja-aivot ei näitä tajua!

    Totuus alkaa purra venäjäkiimavajakkiinkin. Esitä nyt jotakin venäjäkiimasi tueksi? Saadaan nauraa...

    Jokainen täysipäinen tajuaa venäjäkiiman tuhoisuuden!

    Äänestä

Putinin tuontikiellot sattuvat pahiten Venäjän tavallisiin asukkaisiin.

Äänestä

Jos kyseessä olisi aidosti demokraattinen maa niin sanoisin sitä saa mitä tilaa. Mutta venäjä ei ole eikä tavallinen kansa pysty vaikuttamaan mitä päätetään tai edes sitä kuka päättää. Kansan kohtalo on kärsiä taas johtajien typeryydestä.

Äänestä

Kyllä Venäjällä pärjätään. Katselin tässä joku päivä tv.stä, kun kuumana kesäpäivänä maitoa myytiin suoraan traktorin lavalta ilman kylmennystä olevasta maitotonkasta litran mitalla ostajien lämpimiin kannuihin.

Äänestä
  • Sitä vanhanajan kunnollista oikeaa maitoa.

    Äänestä

  • Ei saa Suomesta kirjoitti:

    Sitä vanhanajan kunnollista oikeaa maitoa.

    Eikö Suomessa maitotila saa myydä?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kohtalon toveri kirjoitti:

Varakkaat saavat hankittua elintarvikkeensa entiseen tapaan. Pakotteet kohdistuvat väärään ihmisryhmään.

http://yle.fi/uutiset/venalaislahtoinen_tohmajarvelainen_pakotteet_eivat_viela_vaikuta_tavallisiin_perheisiin_sortavalassa/7408706

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu