Veneh-elokuva

4+17

Mesenaatissa on juuri menossa joukkorahoitus ensimmäiselle karjalankieliselle elokuvalle Veneh mesenaatti.me/veneh-karjalainen-elokuva/ . Minulla ei ole mahdollisuutta osallistua mutta näkisin elokuvan silti mielelläni. Tietääkö kukaan esitetäänkö elokuvaa julkisesti tvssä tai netissä?

5

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 10+11
    • 235247210

      Minägi vuotan sidä päiviä konzu ozutetah tämä fil'mu, olgah televiizoran libo internetan kauti...

    • ösldpcccvg
    • Talvisovat
    • ösldpcccvg

      Karjal Žurnualu

      Uudizet 20.4.2016

      Veneh

      Karjalankielizen Veneh –kinon enzi-ildu on huomei Helsingis, aigua 19:00 (Kinoteatru Andorra). Jälgimäzen vuozisuan alguh sijoittui kino sanelou nuoren karjalazen tytön eloksen suures muutokses. Neidoi menöy miehele da valmistahes jättämäh oman koin.
      Kinos on yhtistelty etnogruaffistu kuvua, druamua i muuzikkuvideon luadukeinoloi. Se rounoku päivittäy uudeh aigah 1920-luvun lopul fil’matun Häiden vietto Karjalan runomailla – nemoi kinon da havačuttau hengih I.K.Inhan fotokuvis tuttavan karjalazen maizeman.
      Veneh –kinon käzikirjutuksen on luadinuh tansitaidoilii Jyrki Haapala, kudai on sežo ruadanuh kinon ohjuajannu. Kuvuajannu on ruadanuh kuvataidoilii Tero Puha da muuzikan on säveldännyh Saija Teirikangas.

      http://verkolehti.karjal.fi/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      192
      4435
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      31
      3170
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      31
      2884
    4. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      60
      2766
    5. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      67
      2753
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      90
      2615
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      14
      2351
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      100
      2119
    9. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      108
      1272
    10. Missä me nähtiin viimeksi nainen

      Paikka ja siitä vähän kuvailua. Mitä kohtaamisessa tapahtui?
      Ikävä
      63
      1128
    Aihe