Suomen tilanne on sellainen, että kokoomus jyrää. pakotteita enemmän, huolimatta jo esiin tulleista varoituksista. Suomi ei kestä.
Olisi hyvä, jos tälläkin palstalla ne, jotka eniten huutavat persuja vastaan, kirjoittaisivat siitä, miten he kuvittelevat Suomen onnistuvan kokoomuksen avulla, kun asiantuntijat kautta linjan. ovat toista mieltä.
Valitettavasti he eivät itsekään sitä osaa sanoa, heidän ainoa pointtinsa on. että persut ovat pahasta, he eivät huomioi, että eivät sanat pure vaan teot. Mitä ovat hallituspuolueet sanoneet muutaman vuoden sisällä ja mitä persut.
Mitä on hallitus tehnyt realisesti ja mitä persut ja miten ne ovat vaikuttaneet Suomen nykytilanteeseen tai tulevaisuuteen.
Tiedän, että yhtäkään asiaan vaikuttavaa kirjoitusta ei tule, mutta varikset kyllä rääkyvät kuola suunpielessä. Katsotaan. miten he tähän reagoivat.
Olisi hyvä, jos tälläkin palstalla ne, jotka eniten huutavat persuja vastaan, kirjoittaisivat siitä, miten he kuvittelevat Suomen onnistuvan kokoomuksen avulla, kun asiantuntijat kautta linjan. ovat toista mieltä.
Valitettavasti he eivät itsekään sitä osaa sanoa, heidän ainoa pointtinsa on. että persut ovat pahasta, he eivät huomioi, että eivät sanat pure vaan teot. Mitä ovat hallituspuolueet sanoneet muutaman vuoden sisällä ja mitä persut.
Mitä on hallitus tehnyt realisesti ja mitä persut ja miten ne ovat vaikuttaneet Suomen nykytilanteeseen tai tulevaisuuteen.
Tiedän, että yhtäkään asiaan vaikuttavaa kirjoitusta ei tule, mutta varikset kyllä rääkyvät kuola suunpielessä. Katsotaan. miten he tähän reagoivat.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ihan tästä kuntapoliittiselta tasolta, mitä persut on esim. Espoossa aikaan saaneet, ei mitään. Metroa vastustettu ja puhuttu pask.. ja siinä kaikki.
Soini kyljessä tuli kohtalainen valtuustoryhmä, jolla nyt ei oo mitään virkaa ja valtakunnan tasolla puolue tulee olemaan 4-5 edustaja "prooteesiryhmä"
Espoossa on vielä liikaa demareita kymmenen kuten Perussuomalaisia
Kun Perussuomalaisia on 20 ja demareita nolla niin katsotaan sitten lisää
Suomen ulkomaanvienti on yhteensä noin 55 miljardia. 55 000 000 000 euroa
Elintarvikkeita viedään Venäjälle noin 400 miljoonan euron arvosta.
Pakoitteiden osuus siis kokonaisviennistä vain 0,72%. Kyllä Suomi sen kestää.
Marttiluukas tapansa mukaan luo taas kauhuskenaarioita, mutta noin reaalimaailmassa kyllä suomi pakotteiden kanssa pärjää.
Niin, siis Valion venäjävienti oli tuo 400 miljoonaa. Siihen muut lisäksi. Vielä lisätään YIT:n ynnä muiden rakennushankkeiden hankaloituminen. Ostamme myös Venäjältä suurimman osan tuontisähköstämme joten sitä kauttakin voi tulla kustannuksia.
Sillä:
1. Pakotteet ei toimi jos siinä ei ole mukana kaikki maailma maat, Sveitsikin myy täyttä häkää juustoja Venäjälle.
Suomi ampunut polvensa tohjoksi pakotteilla.. Obama nauraa nöyriä koiriaan!
Pakotteiden takia tuhannet pienyritykset kusessa. Hommat loppu ja velat niskassa,, kerjäävät rahoitusta valtiolta.,.
Vaaleissa tippuu kokoomuksen kannatus, kuin kivi.. Tulee pahatteot ilmi!
Kokoomuksen nousu on tullut yhtäaikaa persujen jytkyn kanssa. Persupuolue on Helsingin eliitin masinoima Demareiden ja Keskustan laskuyritys!
Toimi hyvin viime vaaleissa mutta eiköhän kansa ala nähdä pelin läpi.
Siis ääni persuille on myös ääni kokoomukselle!
Kun eduskuntavaalit tulee 19.4.2015 eli tässä on vielä aikaa, niin työttömyys kuin muutenkin Venäjä pakotteet ym alkavat realisoitua.
Innolla odotan mitä nuo 61% gallubin mukaan kok ja kepun maajussit sitten sanovat. Pahimmassa tapauksessa 100000 työtöntä on lisää ensikeväänä. Yritykset heittävät loputkin väkensä pois palkkalistoilta.
HUUTAKAA nyt sitten Kela ja sossua apuun! Jos vaikka sieltä vielä rahaa piisaa tämän maan loisien elättämiseen?
"Kokoomuksen nousu on tullut yhtäaikaa persujen jytkyn kanssa. Persupuolue on Helsingin eliitin masinoima Demareiden ja Keskustan laskuyritys!
Toimi hyvin viime vaaleissa mutta eiköhän kansa ala nähdä pelin läpi.
Siis ääni persuille on myös ääni kokoomukselle!"
Mittee sie höpötät?
Eikös se ole demarit siellä hallituksessa kokoomuksen uskollisena apurina? Ja sitä ennen Kokoomuksen uskollinen apuri oli kepu.
Europarlamentissakin vain Ps:n kaksi edustajaa äänestivät Kataisen valintaa vastaan. Kaikki muut vasureita myöten tukivat kataisen valintaa. Huh Huh.
Jos Katainen luuli, että perussuomalaiset oli ostettavissa muutamalla audinpenkillä niin erehtyivät.
,
"Kun eduskuntavaalit tulee 19.4.2015 eli tässä on vielä aikaa, niin työttömyys kuin muutenkin Venäjä pakotteet ym alkavat realisoitua."
Kuten jo sanottua. Kaikki ne syyt, miksi jytky tapahtui ovat edelleen olemassa ja entistä voimakkaampina. Työttömiä ja kaikensa menettäneitä on yhä enemmän.
Mitä puoluetta työtön äänestäisi. Viime vaaleissa työttömän ääni vasemmistolle kääntyikin tueksi Kataisen hallitukselle.
Arhi ja Jutta käänsi nopeesti takkinsa ja ryömi Jykän eteen!
Suomen vienti kaikkinensa 2013, 77.6mrd.
Viennin osuus bkt:sta 40,1% ja tuonti 40,2%.
Valtion velka 2014 Heinäkuu :94.558mrd eli 57%bkt:sta.
Velka per hlö, hieman yli 17000€
Kuten viime eduskunta vaaleista kun otetaan eri puolueiden lausunnot, esimerkiksi, ne puolueet, jotka lähtivät hätähallitukseen eli ns Sixbäck joukkoon, puhuttiin paljon siitä, miten Suomi EI TULE pärjäämään Euroopassa yksin. Miten emme saa tehtyä kauppoja, Eurooppaan, koska olemme siitä erossa.jne.
Tämä kuuden puolueen sakki, maalasi siis kauhukuvia siitä, miten ilman euroa häviämme maailman kartalta. Perussuomalaisia pilkattiin ja ivattiin joukolla.
Vielä nykyhallituksessakin Katainen ja Urpilainen yhdestä suusta, loivat eteen teollisen suursuomen, jolla menee hyvin.
Kaikki elementit siihen, hallituskoalition mukaan olivat olemassa. Vieläkin, ennen kuin hallituksen korttitalo alkoi osoittamaan kaatumisen merkkejä ja taivallettiin polviamme myöden suossa. hallitus julisti omaa tietämystään ja antoi voitonmerkkejä.
Pääarkkitehdit Katainen ja Urpilainen saivat kenkää hallituksesta, jota nyt vetää hymypoika Stubb kenraaleineen.
----------------------
Filosofian tohtori Jukka Hankamäki, yhtenä niistä monista, jotka eivät ole näe maamme tilaa yhtä ruusuisena tulevaisuudessa.
Hän mm:ssa mainitsee: " - Syy puunjalostusteollisuuden kriisiin on liian korkea kurssi verrattuna esimerkiksi dollariin. Kilpailukyvyn heikentymisen vuoksi joudutaan nyt leikkaamaan palkkoja ja puun raaka-ainehintaa, mikä koituu tappioksi suomalaisille ihmisille ja teollisuudelle.
Sen sijaan Ruotsin puunjalostusteollisuudella menee hyvin, koska maa on säilyttänyt kruununsa ja ja kilpailukykynsä euroalueen ulkopuolella, esimerkiksi Pohjois-Amerikassa." Näin perustelee siis Hankamäki.
Hankamäki myös näkee verokilpailun nurjat puolet. ” - Rahaunionin varjopuolena on pääoman vaivaton siirrettävyys ja työpaikkojen sekä pääkonttorien liikuttelu verotuksellisista syistä edullisimpiin maihin. EU:ssa olevilla mailla on muodollisesti itsenäinen verotus, mutta käytännössä se on menetetty, ja on ajauduttu verokilpailuun, jossa maat alentavat yritysverotustaan estääkseen firmojen maastapaon”.
Ruotsissakin tämä kaikki on huomioitu ja sieltähän tuli neuvo. pyrkiä pois rahaunionista ja siirtyä omaan valuuttaan. uppiniskaisesti eivät hallituksen päättävät elimet sitä tajua.
Mitä tämä kaikki tuo meille tullessaan. Hankamäki: - Pahinta on ehkä ihmisten alitajuinen toivottomuus: aavistus ettei kovallakaan työllä saa enää alleen kovaa maata. Sosiologisesti sanottuna ihmiset eivät voi enää keskiluokkaistua eivätkä saavuta palkkaa työväenluokassaan. Syntyy luokattomien sääty, joka kokee itsensä joutoväeksi, valkokaulusköyhälistö mukaan lukien. Tämä näkyy esimerkiksi siinä, että työn tärkeä motiivi, mahdollisuus hankkia oma asunto ja kartuttaa sitä kautta varallisuutta, on karannut palkansaajien ulottuvilta.
Mitä tohtori Hankamäki sitten toivoo?
” – Pidän parhaana vaihtoehtona, että koko EMU:a ei olisi luotu. Paluu itsenäiseen valuuttoihin ja taloudellisiin itsemääräämisoikeuteen olisi kaikille osapuolille paras vaihtoehto. Muistan että vuonna 1994 kaikkiaan 75taloustieteen professoria laati Saksan hallitukselle kirjelmän, jossa todettiin, että EMU:n kaltainen liitto ei voisi toimia, muta se vaiettiin lehdistössä ja poliittisessa hallinnossa taktisesti”.
Perussuomalaisia vihataan, heidän ollessa monissa kohdin oikeassa ja sitähän ei kokoomuksen eikä hallituksen taholta sallita. He ovat haltioissaan, koska he ovat eurossa ja haluavat jatkaa Suomen tuhoamista askel askeleelta.
"SVEITSI ON LIIAN TÄYNNÄ"!
"Aloitteen kannattajien mielestä ulkomailta Sveitsiin tulleet ovat liiaksi kuormittaneet maata.
- Olen huolissani poikani ja lastenlasteni puolesta. Jos meille tulee 80 000 ihmistä vuodessa, se merkitsee kymmeniä miljoonia lähivuosikymmeninä, sanoo BBC:lle maanviljelijä Martin Haab, joka on myös oikeistolaisen kansanpuolueen paikallisosaston jäsen.
Puolueella on parlamentin alahuoneessa runsas neljännes paikoista
Vain noin puolet maahanmuuttajista työskentelee täällä. Loput ovat vain perheitä.
– Martin Haab
Haab haluaisi Sveitsin palaavan aiempaan politiikkaan, jossa ulkomaalaiset työntekijät palkattiin väliaikaisiksi kausityöntekijöiksi.
- Vapaan liikkuvuuden kanssa tiedämme, että vain noin puolet maahanmuuttajista työskentelee täällä. Loput ovat vain perheitä, hän sanoo."
"Britannian johtava euroskeptikko riemastui"!
"Ison-Britannian johtavan euroskeptisen puolueen johtaja Nigel Farage otti uutisen Sveitsistä vastaan ilolla. Hänen mukaansa sveitsiläiset ovat nousseet Brysselin tyrannisointia vastaan.
- Tässä ei ole kyse rodusta vaan tilasta. Sveitsiläisillä on nyt vapaus päättää, kuinka monta ja minkä ammattitason ihmisiä he haluavat kutsua työskentelemään ja asumaan maassaan, Farage sanoi.
Kansanpuolue on kohdistanut kampanjointiaan muun muassa muslimeihin. Eräässä sen julisteessa esitettiin huiviin sonnustautunut nainen, ja otsikossa luki: "Miljoona muslimia pian?"
Noin puoli miljoonaa Sveitsissä asuvista on muslimeja. Suuri osa heistä on paennut Balkanin sotia 1990-luvulla. Pieni"
Sveitsin pitää erota Shengen sopimusestaan, sillä ne siitä päässee eroon.
Kun odotin selväsanaista ja asiantuntevaa kirjoitusta Suomen tilasta nyt ja tulevaisuudessa, niin ei järin vakuuttavalta näyttänyt vastapuolen asiantuntevuus.